Urządzenia Garmin przeznaczone do noszenia na ciele, mają domyślnie służyć jako narzędzia dostarczające informacji, które zachęcają do prowadzenia aktywnego i zdrowego trybu życia. Urządzenia Garmin tej kategorii wykorzystują czujniki, które śledzą ruch oraz wykonują inne pomiary. Zebrane przez nie dane i informacje w dużym przybliżeniu odzwierciedlają aktywność i rejestrowane parametry, jednak mogą nie być w pełni dokładne. Urządzenia Garmin do noszenia na ciele nie są urządzeniami medycznymi, a dostarczanych przez nie danych nie należy wykorzystywać do celów medycznych oraz do diagnozowania, leczenia ani zapobiegania jakimkolwiek chorobom. Firma Garmin zaleca skonsultowanie się ze swoim lekarzem przed podjęciem jakiegokolwiek rodzaju treningu.
Poniżej prezentujemy listę częstych pytań związanych z nadgarstkowym czujnikiem pomiaru tętna Garmin HR Elevate.
Dokładność nadgarstkowego pomiaru tętna (Elevate)
Optyczny nadgarstkowy czujnik tętna (HR Elevate) dostępny w zegarkach marki Garmin stanowi wartościowe narzędzie, które w dowolnym momencie dnia dostarcza dokładne informacje o tętnie użytkownika. Optyczny czujnik tętna został zaprojektowany, aby monitorować tętno użytkownika 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Częstotliwość pomiaru tętna różni się w zależności od poziomu aktywności użytkownika. Gdy rozpoczynasz aktywność z urządzeniem optycznym HR firmy Garmin, czujnik optyczny HR dostarcza dane częściej, ponieważ jest on stale włączony i stara się dokonywać pomiarów tętna przez cały czas trwania aktywności. Celem jest częstsze dostarczanie użytkownikowi dokładnych pomiarów tętna podczas trwania danej aktywności. Nasza technologia nadgarstkowego pomiaru tętna jest wysoce zaawansowana, jednak posiada ona pewne ograniczenia, które mogą spowodować, że odczyty tętna będą w pewnych okolicznościach niedokładne. Okoliczności te obejmują cechy fizyczne użytkownika, dopasowanie urządzenia oraz rodzaj i intensywność wykonywanych czynności. Danych pochodzących z czujnika HR nie należy wykorzystywać do celów medycznych, ani do diagnozowania, leczenia czy zapobiegania chorobom i stanom chorobowym. Najbardziej jaskrawą okolicznością, uwidaczniającą niedokładność optycznego pomiaru tętna może występować w trakcie dłuższej jazdy na rowerze. W opisanej sytuacji u niektórych użytkowników, po pewnym czasie pomiar tętna spada do niższych wartości, na których się mrozi. Niezależnie od mocy włożonej w trening, pomiar tętna pozostaje na niższych wartościach. Jest to uwarunkowane indywidualnymi cechami fizycznymi użytkownika, jak i rodzajem oraz intensywnością danej aktywności. Powyższy przykład jest poglądowy i u różnych użytkowników może się uwidaczniać w inny sposób, przy innych aktywnościach. Celem wyeliminowania ograniczeń optycznego czujnika tętna zalecamy stosowanie w trakcie aktywności sportowych zewnętrznych czujników tętna: HRM Dual lub HRM Pro PLUS.
Nadgarstkowy pomiar tętna (HR Elevate) w trakcie pływania
Dokładność nadgarstkowego pomiaru tętna podczas pływania jest bardzo ograniczona lub nie działa ono w ogóle w niektórych urządzeniach Garmin noszonych na ciele. Firma Garmin nie zaleca korzystania z nadgarstkowego pomiaru tętna podczas pływania, chyba że noszone urządzenie ma profil aktywności pływania, w którym można włączyć nadgarstkowy pomiar tętna. Opis produktu noszonego na ciele będzie zawierać informacje na temat profilu aktywności pływania, który pozwala na wykorzystanie nadgarstkowego pomiaru tętna. Należy pamiętać, że w profilach aktywności pływania dla niektórych starszych urządzeń nadgarstkowy pomiar tętna jest celowo wyłączony. Firma Garmin zaleca korzystanie z monitora tętna HRM Swim lub HRM PRO Plus wraz z kompatybilnymi urządzeniami dla największej dokładności pomiaru tętna podczas pływania.
Dokładność odczytów nadgarstkowego pulsoksymetru
Odczyty pulsoksymetru są dostępne dla niektórych urządzeń firmy Garmin noszonych na ciele. Umożliwiają one oszacowanie natlenienia krwi użytkownika (SpO2%) w dowolnym momencie podczas korzystania z urządzenia. Funkcja może być ustawiona na monitorowanie ciągłe, które obejmuje również czas, gdy użytkownik śpi. W przypadku niektórych urządzeń, funkcji można używać do okresowego monitorowania tego parametru w ciągu dnia, z podglądem wysokości lub wysokości względnej, na jakiej znajduje się użytkownik. Mimo, że dokładamy wszelkich starań mających na celu zapewnienie wysokiej dokładności pomiarów, istnieją pewne ograniczenia, które mogą powodować ich niedokładność. Cechy fizyczne użytkownika, dopasowanie urządzenia oraz obecność światła otoczenia mogą mieć wpływ na odczyty. Z czasem firma Garmin może wydać oprogramowanie urządzenia, w którym te aspekty pomiarów zostaną usprawnione. Danych pochodzących z pulsoksymetru nie należy wykorzystywać do celów medycznych. Nie należy ich wykorzystywać do diagnozowania ani leczenia jakichkolwiek chorób lub problemów zdrowotnych, ani do zapobiegania im. Nadmierny ruch i pozycja urządzenia mogą mieć wpływ na dokładność odczytów. Ważne jest, aby ramię/czujnik były nieruchome przez około jedną minutę, co zapewnia najwyższą dokładność.
Wpływ tatuaży na działanie optycznego sensora tętna
W urządzeniach, które posiadają wbudowany, optyczny sensor tętna, światło z sensora penetruje skórę w celu określenia tętna. Sensor ten został zaprojektowany do pracy z ciemniejszą skórą i w takiej sytuacji automatycznie zwiększana jest intensywność światła. Niektóre tatuaże mogą wpływać na dokładność i działanie sensora tętna. Użyty tusz oraz wzór i nasycenie niektórych tatuaży mogą powodować blokowanie światła z sensora, co może utrudniać uzyskanie wiarygodnych wskazań tętna. Aby uzyskać najlepszą wydajność, noś zegarek w miejscu wolnym od tatuaży.
Odcień skóry, a żywotność baterii
Odcień skóry może mieć wpływ na żywotność baterii, ponieważ melanina w skórze pochłania część światła. Podczas gdy zegarki Garmin są zaprojektowane tak, aby działały na wszystkich odcieniach skóry, czujnik może wymagać cięższej pracy na niektórych, aby znaleźć puls. Może to wymagać nieco większej mocy baterii.
Czynności powodujące zginanie nadgarstka mogą wywołać efekt podobny do noszenia zegarka zbyt ciasno i ograniczyć przepływ krwi. Przykłady obejmują między innymi:
W takim przypadku zegarek może mieć trudności z wykryciem dokładnego tętna. Możesz ustawić zegarek nieco wyżej na nadgarstku lub nosić pasek do pomiaru tętna Garmin dla tych rodzajów aktywności. Zapoznaj się z instrukcją obsługi swojego urządzenia lub skontaktuj się z nami, aby określić, czy zegarek jest zgodny z paskiem HRM.
Ponadto tętno jest obliczane inaczej dla każdego rodzaju aktywności. Upewnij się, że używasz rodzaju aktywności, która odpowiada wykonywanej czynności. Na przykład korzystanie z aktywności Elliptical podczas biegania na świeżym powietrzu może spowodować nieprawidłowe rejestrowanie tętna.
Czujnik tętna na Twoim zegarku jest niedokładny? Zapoznaj się z poradami producenta dostępnymi na stronie support.garmin.pl