Kategorie blog

Tania echosonda wędkarska - sprawdź jaki model wybrać w 2022

1
Tania echosonda wędkarska - sprawdź jaki model wybrać 2022

Wybór echosondy może przysporzyć nieco problemów. Modeli jest sporo i na pierwszy rzut oka trudno się połapać w różnicach pomiędzy nimi. W tym wpisie postaramy się rozjaśnić wybór oraz odpowiedzieć na pytanie jaka jest najlepsza tania echosonda wędkarska. Warto zaznaczyć, że obecnie ceny echosond są bardzo konkurencyjne i kompletny sprzęt wysokiej jakości możemy kupić za naprawdę przystępną cenę.

Jakie funkcje musi mieć echosonda wędkarska


Echosonda ma za zadanie pokazywać obraz wody, dna i ryb. Skanuje ona to co dzieje się pod przepływającą łodzią i pokazuje to na ekranie echosondy dzięki wbudowanemu sonarowi. Sonar przetwarza dane pochodzące z przetwornika. Przetwornik to element, który wysyła wiązkę fal o różnych częstotliwościach i z reguły umiejscowiony jest w wodzie, na pawęży łodzi lub rzadziej wewnątrz łódki.

Współczesne echosondy są jednak wyposażone w wiele dodatkowych opcji. Najważniejsze wśród nich są:

 • wbudowany GPS, który pokazuje aktualną prędkość nad dnem,
 • GPS pozwala także na zaznaczanie punktów i zapisywanie tras, do których można nawigować,
 • wbudowany kompas ułatwiający nawigowanie, szczególnie w trudnych warunkach atmosferycznych,
 • tworzenie mapy batymetrycznej zbiornika.


Najtańsza echosonda z przetwornikiem do 1000zł


Najtańsza echosonda to koszt 649zł, jest to model Garmin Striker 4. Posiada ona w zestawie dwuwiązkowy przetwornik pawężowy 77/200kHz o szerokim kącie skanowania. Ma ona wbudowany GPS, może więc zapisywać ślad i punkty. Nie ma ona funkcji tworzenia mapy batymetrycznej oraz posiada niewielki ekran o przekątnej 3,5″. W tej cenie nie znajdziemy jednak lepszego urządzenia.

Kolejną ciekawą propozycją jest model Garmin Striker 4 PLUS w cenie 829zł. W komplecie również znajdziemy przetwornik 77/200kHz. Obraz będzie jednak wyświetlany na większym ekranie o wielkości 4,3″. Dzięki jego pionowej orientacji ma on dużą czytelność. Ekran można podzielić w poziomie na pół i jednocześnie oglądać dane sonaru i mapę. Dodatkową funkcją jest automatyczne tworzenie batymetrii (danych głębokościowych) za co odpowiada funkcja Quickdraw Contours.

Tania echosonda wędkarska Garmin Vivid 4

Najlepsza echosonda do 2000zł


Poniżej 2000zł kupimy już echosondę Garmin Striker Vivid 5cv z przetwornikiem Garmin GT20-TM. Względem echosond opisanych powyżej ma on dodatkowy widok sonaru o nazwie ClearVu. Dzięki wysyłaniu spektrum fal (funkcja CHIRP) w zakresach 435-475 kHz oraz 800-840 kHz uzyskuje on znacznie dokładniejszy obraz. Pozwala to rozróżnić obiekty na dnie. Pozwala to dokładniej zbadać dno i rozróżnić w nim różne struktury jak drzewa itp.

Garmin Striker Vivid 5cv posiada 5 calowy poziomy ekran, który można podzielić aż na trzy części. Dzięki temu możemy jednocześnie wyświetlać np. mapę, widok tradycyjny z przetwornika (77/200kHz) oraz widok ClearVu (455kHz).

Garmin Striker Vivid

Najtańsza echosonda z widokiem bocznym


Jeśli mamy budżet 2500-3000zł warto zainwestować w echosondę z sonarem bocznym. Sonar boczny skanuje dno na prawo i na lewo od łódki w zakresie 86 stopni. Dzięki temu płynąc rzeką czy na jeziorze mamy niezwykle szerokie pole widzenia. Szybko namierzymy więc ciekawe miejsca jak górki, dołki czy leżące kłody, wokół których chętnie zbierają się ryby. Czasem na ekranie bocznym uda się nawet „złapać” dużego drapieżnika.

Najtańszy model echosondy z bocznym skanem to Garmin Striker Vivid 7sv w cenie 2549zł. Można też kupić wersję z większym 9 calowym ekranem, Striker Vivid 9sv. Oba modele różni tylko (lub aż) wielkość wyświetlacza.

Modele ze skanowaniem bocznym posiadają Wi-Fi dzięki czemu można połączyć echosondę z aplikacją w smartfonie. Pozwala to pobierać mapę batymetryczną, punkty czy trasy z telefonu. Możemy także otrzymywać powiadomienia o połączeniach przychodzących, SMSach czy mailach na ekran echa. Dodatkowo poprzez Wi-Fi załaduje się najnowsza wersja oprogramowania dla echosondy.

Najtańsza echosonda obsługująca Garmin LiveScope System


Marzeniem wielu wędkarzy jest posiadanie sonaru wielowiązkowego, który jako jedyny potrafi pokazywać obraz na żywo. Niegdyś taka opcja była dostępna tylko dla statków badawczych i wojskowych, ale obecnie taki rodzaj sprzętu jest także w zasięgu amatorów. Najpopularniejszym (bo dającym najlepszą jakość obrazu) przetwornikiem z obrazowaniem na żywo jest Garmin LiveScope System Plus.

Kompatybilne z urządzeniami LiveScope są wybrane urządzenia serii Garmin ECHOMAP oraz GPSMAP. Obecnie najtańszym modelem jest Garmin Echomap UHD 72cv, którego koszt (bez przetwornika) to 4399zł. Lepszym wyborem jest jednak zakup urządzenia Echomap UHD 72sv (z obsługą sonarów bocznych) i kupić go w wariancie z przetwornikiem Garmin GT56UHD-TM. Trzeba pamiętać, że LiveScope nie zastępuje tradycyjnych przetworników i warto go używać w połączeniu z przetwornikiem z widokiem bocznym.

Najtańszy komplet Panotpix LiveScope System (GLS10+LVS32) wraz z Echomap UHD 72cv to koszt ok. 11 tys. zł. 

Garmin echosonda z systemem Panoptix

Jakie koszty muszę liczyć dodatkowo?


W zestawie z echosondą znajduje się pełne okablowanie i elementy montażowe. Nigdy nie ma w zestawie akumulatora. Ponieważ echosondy nie posiadają wbudowanych baterii, taki akumulator należy nabyć dodatkowo lub podłączyć się do zasilania 12V, jeśli już istnieje na łodzi. Jeśli echosonda ma być używana mobilnie to warto zaopatrzyć się w torbę do łatwego przenoszenia czy sztycę na przetwornik, która umożliwia szybki montaż na odpowiednich burtach. Jeśli nie chcemy osadzać przetwornika na stałe można także zakupić opcjonalną przyssawkę do przetwornika.

Podsumowanie


Dzięki temu, że sprzęt elektroniczny z czasem tanieje, obecnie już w najtańszej echosondzie możemy liczyć na wbudowany GPS, kolory ekran oraz przetwornik w zestawie. Jeszcze kilka lat temu GPS czy kolorowy ekran były funkcjami wymagającymi dodatkowej dopłaty. Dysponując większym budżetem poszerzamy możliwości echosondy o widok boczny, łączność Wi-Fi czy możliwość podpięcia sonaru wielowiązkowego Garmin Panoptix.

Jeśli po lekturze artykułu dalej nie wiecie jaki model spełni Wasze oczekiwania zachęcamy do kontaktu, chętnie odpowiemy na wszelkie pytania.

Wszystkie modele echosond Garmin znajdziecie w naszym sklepie internetowym i można je oglądnąć w salonach stacjonarnych w całej Polsce. Prosimy jednak o wcześniejszy kontakt dla sprawdzenia dostępności. 

Komentarze do wpisu (1)

12 sierpnia 2022

Sonar boczny robi robotę, dziękuję Panu Kornelowi za super doradztwo w wyborze. Niezdecydowanym wędkarzom polecam wizytę w salonie TRIGAR w Gdańsku i dodam, że nie jestem podstawiony ... tylko bardzo zadowolony z zakupu sondy striker vivid sv7.

Popularne kategorie
Menu Szukaj filtruj więcej
  • AUTORYZOWANY PARTNER GARMIN
  • TRIGAR to 15 lat doświadczenia, 7 salonów firmowych oraz tysiące zadowolonych Klientów.

  • Tel.:500 521 500
  • E-mail:kontakt@trigar.pl
  • Dołącz do Klubu TRIGAR
   Bądź na bieżąco z promocjami i nowościami.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl