Kategorie blog

Garmin Fenix 6 czy 6x - który wybrać?

3
Garmin Fenix 6 czy 6x - który wybrać?

Garmin Fenix 6 i 6x to obecnie najbardziej zaawansowane zegarki multisportowe na rynku. W związku z tym, że występują one w wielu wersjach, to dokonując zakupu (zwłaszcza przez Internet) trudno się zdecydować czy wybrać wersję Garmin Fenix 6 czy 6x. Dlatego wychodząc na przeciw często zadawanym przez Was pytaniom, postanowiliśmy przygotować ten oto poradnik.  Zestawiamy w nim wszystkie różnice między w/w seriami i zastanowimy się co lepiej wybrać, Fenixa 6 czy Fenixa 6x. 

Garmin Fenix 6 i 6x - wielkość koperty

Seria Garmin Fenix 6 występuje w trzech wersjach wielkości koperty: 

 • Garmin Fenix 6s - 42mm
 • Garmin Fenix 6 - 47mm
 • Garmin Fenix 6x - 51mm

W tym artykule nie rozważamy wersji Fenix 6s. Ma on mniejszą kopertę i krótszy pasek i z reguły jest wybierany przez kobiety. Zastanawiając się nad zakupem Fenixa 6s często porównuje się go raczej do Forerunnera 945, ale ten temat poruszymy w osobnym wpisie.

Wielkość koperty wpływa na trzy parametry zegarka: wielkość ekranu (wyświetlacza), baterię oraz wagę. Poniżej pokazujemy to w tabeli.

Fenix 6 PRO czy Fenix 6x PRO

  Fenix 6 Pro lub Sapphire   Fenix 6x Pro lub Sapphire  
Wielkość (średnica) koperty 47mm 51mm
Wyświetlacz 1,3 cala (260 x 260px) 1,4 cala (280 x 280px)
Bateria do 36h w GPS do 60h w GPS
Maks. czas pracy 48 dni 80 dni
Waga  83g 93g
Szerokość paska 22mm QuickFit 26mm QuickFit
Szkło Gorilla Glass DX lub szafirowe Gorilla Glass DX lub szafirowe
Maks. liczba pól danych na 1 ekranie 6 8

I już - to wszystko. Nie ma więcej różnic między zegarkiem Fenix 6 PRO, a Fenix 6x PRO. Funkcje (oprogramowanie) zegarków jest takie samo więc nic nie tracimy ani nie zyskujemy wybierając mniejszy czy większy zegarek.

Warto dodać, że w 6x'ie wagę można zbić zmieniając pasek silikonowy na lekki pasek UltraFit.

fēnix 6 Pro i Sapphire - co wybrać?

Garmin na swojej oficjalnej stronie używa nagłówka "fēnix® 6 Pro i Sapphire". Wiele osób sugeruje się tym opisem i myśli, że chodzi o jeden zegarek. Jednak wersja PRO i wersja Sapphire to dwie różne wersje, a więc dwa zegarki. Teraz wyjaśnijmy jakie są różnice między nimi.

Fenix 6 PRO i 6x PRO - szkło Gorilla Glass DX, ciemna koperta (określana jako czarna).

Fenix 6 Sapphire lub 6x Sapphire - szkło szafirowe, pokrycie koperty DLC (Diamond-like Carbon), które daje nieco jaśniejszy odcień niż w wersji PRO i dodatkowo jest bardziej odporne na zarysowania. Kolor ramki Fenixów szafirowych z pokryciem DLC określa się zazwyczaj jako "ciemno-stalowo szary".

Jeśli zainteresował was temat różnic między szkłem szafirowym, a Gorilla Glass odsyłamy Was do osobnego wpisu.

Fenix 6 wersja bazowa - odstępstwo od reguły

Do tej pory opisywaliśmy wersje Fenix 6/6x Pro oraz Sapphire. Warto jednak dodać, że występuje jeszcze wersja bazowa czyli Fenix 6, bez żadnych "dopisków". Jest to wersja, która występuje tylko w kolorze czarnym, ze srebrną ramką. Ma ona mniej funkcji i możliwości niż wersje PRO/Sapphire. Nie ma ona między innymi: map (ani możliwości dogrania map), muzyki, animowanych treningów ani Wi-Fi.

Wersje Fenix 6 i 6X Solar

Zegarki Fenix występują jeszcze w wersjach z ładowaniem solarnym. Zastosowanie panelu fotowoltaicznego pod ekranem pozwala wydłużyć czas pracy tych zegarków o ok. 10-15% zakładając, że będziemy przebywać w pełnym słońcu przez około 3 godziny dziennie. Decyzja o dopłacie do wersji solarnej jest już bardzo indywidualna. 

Pamiętajcie, że wersje z ładowaniem słonecznym występują w trzech wielkościach i wersjach Garmin Fenix 6 PRO Solar oraz Fenix 6 Solar. Ta druga wersja, bez "PRO" to wersja bazowa, nie zawiera więc dodatków wymienionych wcześniej w tekście.

Warto dodać, że istnieje odmiana zegarka Fenix 6x Solar, ale bez map i odtwarzacza muzyki. Jest to zegarek Garmin Enduro, który został wyposażony w panel solarny i od razu kupujemy go na lekkim pasku UltraFit.

Opinie użytkowników

Fenix 6 jest mniejszy i lżejszy więc osoby stawiające na wygodę zazwyczaj skłaniają się ku temu modelowi. Czas pracy i tak jest bardzo długi i zupełnie wystarczający nawet do bardzo długich biegów czy wypraw rowerowych. Jednak kiedy przymierzy się obydwa zegarki na ręce (do czego zachęcamy w naszych salonach) okazuje się, że Fenix 6x wydaje się wygodniejszy. Jest to subiektywne odczucie wielu użytkowników. Okazuje się, że szerszy pasek i szersza koperta często lepiej układa się na nadgarstku. Nie należy więc się bać większego rozmiaru i zdecydowanie polecamy ubrać obydwa zegarki by dopasować najlepszy rozmiar do ręki. 

Garmin Fenix 6 czy 6x - jaka cena

Większy zegarek, czyli Garmin Fenix 6x ma wyższą cenę. Katalogowo cena Fenixa 6x PRO to 699€, a wersji Fenix 6 PRO to 649€. Po przeliczeniu na złotówki daje różnicę około 200 zł między tymi modelami.

Cena wersji Garmin Fenix 6 Sapphire to 749€, a Fenix 6x Sapphire 799€. Czyli ponownie różnica ok. 200zł. Obecnie ceny opadły już dosyć mocno od cen katalogowych i Fenixa 6x Sapphire kupicie w najniższej cenie w Polsce za 3419zł, a wersję Fenix 6 Sapphire za 3169zł. 

Na pytanie czy warto dopłacić do wersji szafirowej musicie już odpowiedzieć sobie sami, jest to bardzo indywidualna decyzja. 

Mamy jednak nadzieję, że ten artykuł pomoże Wam wybrać odpowiedni zegarek i odpowiedzieć sobie na pytanie czy wybrać Garmina Fenix 6 czy 6x. Jeśli jednak macie jakiekolwiek pytania nie wahajcie skontaktować się z nami telefonicznie, przez e-mail lub na czacie. Chętnie pomożemy i rozwiejemy wszelkie wątpliwości. 

Komentarze do wpisu (3)

24 marca 2022

Dzięki, cholera wcale tego nie łapałem ale teraz już mi łatwiej. Dziękuję.

29 marca 2022

Teraz to już musicie zrobić artykuł Fenix 7x czy Fenix 7, a może Epix 2 :)

10 czerwca 2022

Idelany poradnik gdy trzeba wybrać prezent urodzinowy

Popularne kategorie
Menu Szukaj filtruj więcej
  • AUTORYZOWANY PARTNER GARMIN
  • TRIGAR to 15 lat doświadczenia, 7 salonów firmowych oraz tysiące zadowolonych Klientów.

  • Tel.:500 521 500
  • E-mail:kontakt@trigar.pl
  • Zapisz się do newslettera
   Bądź na bieżąco z promocjami i nowościami
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl