Kategorie blog

Garmin Forerunner 255 czy Forerunner 955? Porównanie

1
Garmin Forerunner 255 czy Forerunner 955? Porównanie

W połowie tego roku Garmin zaprezentował dwa znakomite zegarki multisportowe, Forerunner 255 oraz Forerunner 955. Oba modele można z powodzeniem polecić nawet najbardziej wymagającym miłośnikom biegania czy triatlonu. W odpowiedzi na często pojawiające się pytanie o różnice między nimi, przedstawiamy szczegółowe porównanie tych zegarków.

Wstęp

Garmin Forerunner 955 to aktualnie najwyższy model serii zegarków przygotowanych do triatlonu. Garmin Forerunner 255 to model pozycjonowany nieco niżej, oferujący jednak całą gamę zaawansowanych funkcji, spełniających oczekiwania zdecydowanej większości sportowców.

W obu przypadkach czekają na nas wielopasmowy GPS (multi-band), czujnik tętna nowej generacji, pulsoksymetr, czytelne wyświetlacze oraz wydajne baterie. Dodatkowo obsługa muzyki, płatności zbliżeniowych Garmin Pay, powiadomień z telefonu, a co najważniejsze, nowoczesne funkcje sportowe pozwalające trenować jeszcze bardziej wydajnie.

Pierwszy rzut oka

Pierwsza różnica między zegarkami polega na tym, że Forerunner 255 oferowany jest w dwóch rozmiarach. Mniejszy Forerunner 255S ma kopertę o średnicy 41 mm, natomiast Forerunner 255 posiada kopertę o średnicy 45,6 mm. Dla porównania flagowy Forerunner 955 ma kopertę o średnicy 46,5 mm.

Zegarki różnią się również wagą, wersja 255S to jedyne 39 gramów, model 255 to 49 gramów, natomiast 955-tka to niecałe 53 gramy.

Zarówno Forerunner 255 jak i Forerunner 955 wyposażono w ekran o średnicy 33 mm (1,3") i rozdzielczości 260 x 260 pikseli. Wersja 255s to odpowiednio 27,5 mm (1,1") oraz 218 x 218 pikseli. Ekrany serii Forerunner 255 pokrywa szkło Gorilla Glass 3. Topowy model wyposażono w szkło Gorilla Glass DX, oferujące większą odporności na uszkodzenia.

Na uwagę zasługuje również kwestia kolorystyki porównywanych produktów. A zatem Forerunner 255S oferowany jest w kolorze różowym, szarym, białym oraz czarnym. Model Forerunner 255 występuje w kolorze białym, czarnym, popielatym oraz niebieskim. Kolorystyka modelu Forerunner 955 ograniczona jest do czerni i bieli.

Kolejną subtelną różnicą pomiędzy zegarkami jest szerokość pasków oraz sposób ich montażu. Seria Forerunner 255 posiada paski z mechanizmem szybkiego zwalniania Quick Release, model 255S o szerokości 18 mm, a wersja 255 o szerokości 22 mm. Do modelu Forerunner 955 pasują paski o szerokości 22 mm dedykowane tej serii oraz paski QuickFit 22 mm znany z serii Garmin Fenix.

O ile w serii 255 wystarczy przesunąć szpilkę zwalniającą na teleskopie, aby zdjąć pasek, to podobny zabieg w modelu wyższym wymaga już dedykowanego narzędzia i nieco zdolności manualnych.

Garmin Forerunner 255 vs 955 porównanie

  Forerunner 255s Forerunner 255 Forerunner 955
Materiał soczewki Szkło Gorilla Glass 3 Szkło Gorilla Glass 3 Szkło Gorilla Glass DX
Typ i rozmiar paska QuickRelease 18 mm QuickRelease 22 mm Quick Fit 22 mm
Obwód od 110 do 175 mm od 130 do 205 mm od 130 do 220 mm
Rozmiar koperty 41 x 41 x 12,4 mm 45,6 x 45,6 x 12,9 mm 46,5 x 46 x 14,4 mm
Czas pracy na GPS 26 godzin 30 godzin 42 godziny / 49 godzin (Solar)
Typ wyświetlacza transreflektywny Memory-In-Pixel (MIP) transreflektywny Memory-In-Pixel (MIP) transreflektywny Memory-In-Pixel (MIP)
Średnica wyświetlacza 27,5 mm (1,1 cala) 33 mm (1,3 cala) 33 mm (1,3 cala)
Rozdzielczość wyświetlacza 218 x 218 pikseli 260 x 260 pikseli 260 x 260 pikseli
Masa 39 g 49 g 53 g
Klasa wodoszczelności 5 ATM 5 ATM 5 ATM
Rozmiar pamięci 4 GB 4 GB 32 GB
Obsługa map Nie (tylko kursy) Nie (tylko kursy) Tak (mapy Topo Europy)
Ogólne porównanie modeli Forerunner 255s, 255 oraz 955

Kluczowe różnice

MAPY - Forerunner 955 posiada wgrane kolorowe mapy topograficzne (Garmin TopoActive Europe). Pozwala to na precyzyjną nawigację w każdej sytuacji oraz wyszukiwanie interesujących miejsc w okolicy, przy pomocy zegarka. Ponadto dzięki funkcji Trendline szybko znajdziemy atrakcyjną trasę do treningu w nowej lokalizacji. Zegarek pozwala również na wyznaczanie tras i podążanie za kursem. Forerunner 955 wyposażony jest także w mapy kurortów narciarskich (SkiView) i niemal 42 tys. pól golfowych całego świata. Forerunner 955 umożliwia również bezpłatne pobieranie map dla dowolnego regionu świata przez sieć bezprzewodową Wi-Fi.

Model Forerunner 255, nie posiada map i oferuje nawigację w uproszczonej formie. W urządzeniu można wyświetlić ścieżkę (kurs), którą podążamy, zapisać lokalizację oraz nawigować z powrotem do punktu startowego w linii prostej lub wzdłuż przebytej trasy. Urządzenia można również używać do podróżowania do określonego celu lub według wyznaczonej trasy. Podczas nawigacji na ekranie widzimy trasę w postaci linii oraz strzałki wskazujące kierunek i cel.

EKRAN DOTYKOWY - Model Forerunner 955, w przeciwieństwie do serii 255, wyposażono w czuły ekran dotykowy, ułatwiający korzystanie z map i przeglądanie statystyk. Funkcję dotyku możemy w każdej chwili wyłączyć i sterować zegarkiem przy pomocy przycisków. Jest ona również, domyślnie wyłączona podczas wszystkich aktywności.

ZASILANIE ENERGIĄ SŁONECZNĄ - Wersja SOLAR występująca wyłącznie w modelu Forerunner 955 posiada soczewkę gromadzącą energię słoneczną, która wydłuża czas pracy baterii. Wymienione korzyści uzyskamy używając zegarka, przez określony czas, na zewnątrz przy oświetleniu 50 000 luksów.

MUZYKA - Zarówno jeden jak i drugi zegarek umożliwiają odtwarzanie plików audio, jednak w serii 255 tylko w droższej wersji 'Music'. Podcasty i muzykę z serwisów Spotify lub Deezer, możemy pobrać bezpośrednio na zegarek, aby słuchać bez połączenia z Internetem czy telefonem. W zegarkach możemy również odtwarzać własne treści audio. Model Forerunner 955 pozwala na pobranie do 2000 utworów w porównaniu do 500 utworów, w wersji Music modelu Forerunner 255.

Garmin Forerunner 255 wersje kolory

Czas pracy baterii

W przypadku każdego z modeli producent deklaruje, że zostały one stworzone do długich aktywności. Czas pracy baterii we wszystkich wersjach porównywanych zegarków jest imponujący, biorąc pod uwagę ilość funkcji oraz wysokie zużycie energii podczas aktywności z wykorzystaniem wszystkich systemów satelitarnych. Warto zauważyć, że Forerunner 255 nie posiada trybu UltraTrac. Ekstremalnie długie aktywności pozostaną więc domeną wyższego modelu. Oznaczony "gwiazdką" czas pracy dla modelu Forerunner 955 dotyczy wersji Solar.

  Forerunner 255s Forerunner 255 Forerunner 955
Tryb smartwatch 12 dni 14 dni 15 dni / 20 dni*
Tryb aktywności, tylko GPS 26 godzin 30 godzin 42 godziny / 49 godzin*
Tryb aktywności, wszystkie systemy 20 godzin 25 godzin 31 godzin / 34 godziny*
Tryb aktywności, wszystkie systemy + muzyka 5,5 godziny 6,5 godziny 10 godzin
Tryb aktywności, wszystkie systemy + obsługa wielu pasm 13 godzin 16 godzin 20 godzin / 22 godzin*
Tryb aktywności w systemie UltraTrac - - 80 godzin / 110 godzin*
Maksymalny czas pracy baterii, Forerunner 255s, 255 oraz Forerunner 955

Czujniki bezprzewodowe

Oba zegarki można sparować z bezprzewodowymi urządzeniami ANT+, a także czujnikami Bluetooth. Garmin Forerunner 955 umożliwia obsługę większej ilości czujników i urządzeń zewnętrznych, dlatego warto zwrócić na to uwagę przed zakupem. Bezsprzecznie pozwoli to optymalne wykorzystanie możliwości, zarówno zegarka jak i dodatkowych produktów, które posiadamy.

Model Forerunner 255 umożliwia korzystanie z następujących urządzeń zewnętrznych:

 • E-ROWER - w trakcie jazdy wyświetlane są informacje o zmianie biegów roweru elektrycznego i poziomie naładowania akumulatora.
 • CZUJNIK TĘTNA - w czasie aktywności używać możemy czujników HRM-DUAL, HRM-SWIM, HRM-TRI, HRM-RUN oraz HRM-PRO i HRM-PRO Plus.
 • DODATKOWY WYŚWIETLACZ - podczas jazdy rowerem możemy wyświetlać ekrany danych z zegarka na urządzeniu serii Edge.
 • SŁUCHAWKI bezprzewodowe Bluetooth.
 • CZUJNIK NA NOGĘ - pozwala rejestrować m.in tempo i dystans biegu przy pomocy czujnika FOOTPOD.
 • TRENAŻER - zegarka można używać wraz z trenażerem typu smart, aby symulować obciążenie podczas jazdy albo treningu.
 • TEMPE - zewnętrzny czujnik temperatury firmy Garmin.
 • ŚWIATŁA ROWEROWE oraz RADAR WSTECZNY serii VARIA.
 • RUN DYNAMICS POD - czyli monitor dynamiki biegu.
 • MOC - dane dotyczące tego parametru wyświetlimy dzięki miernikom mocy Rally oraz Vector. Natomiast w czasie biegu i narciarstwa wykorzystać można czujnik HRM-PRO Plus.
 • CZUJNIK KADENCJI oraz CZUJNIK PRĘDKOŚCI firmy Garmin, do jazdy na rowerze.
 • VIRB - umożliwia sterowanie kamerą sportową VIRB za pomocą zegarka.

Garmin Forerunner 955 współpracuje z powyższymi urządzeniami, a dodatkowo połączy się z następującymi akcesoriami:

 • Czujnik kijów golfowych - APPROACH CT10.
 • InREACH - umożliwia połączenie i sterowanie komunikatorem satelitarnym inReach.
 • NATLENIE MIĘŚNI - dedykowany czujnik przekaże informacje o stężeniu hemoglobiny i poziomie natlenienia mięśni podczas treningu.
 • ZMIANA BIEGÓW - pozwala wyświetlać informacje o zmianie biegów podczas jazdy z użyciem elektronicznych manetek Shimano Di2 oraz SRAM eTAP.

Aktywności i profile sportowe

Chociaż oba urządzenia dedykowane są głównie dyscyplinom składającym się na Triathlon, wspierają także długą listę innych, różnorodnych aktywności. Mamy więc sporty zimowe, aktywności związane z siłownią oraz kategorię Outdoor. Także w tym zakresie Forerunner 955 oferuje użytkownikom znacznie więcej. Oto lista wszystkich aktywności dostępnych w modelu Forerunner 955, aby łatwiej było porównać możliwości obu zegarków pogrubioną czcionką oznaczone są te, które znajdziemy tylko w zegarku Forerunner 955.

 • MULTISPORT: Wielobój (Duathlon) Trójbój (Triathlon), Bieg z pływaniem (Swimrun)
 • BIEG: Bieganie, Bieg przełajowy, Ultrabieg, Wirtualny Bieg, Bieg lekkoatletyczny, Tor kryty, Bieżnia
 • ROWER: Kolarstwo, Rower stacjonarny, Kolarstwo górskie, eRower, eMTB, Kolarstwo przełajowe, Rower szutrowy, Dojazd do pracy, Wycieczka rowerowa, Kolarstwo szosowe
 • OUTDOOR: Chód, Wędrówka, Wspinaczka, Tenis, Pickleball, Padel, Golf, Disc Golf
 • SPORTY WODNE: Basen, Pływanie w wodach otwartych, SUP, Kajak, Wioślarstwo
 • SIŁOWNIA: Siła, Kardio, HIIT, Joga, Pilates, Orbitrek, Stepper, Wspinaczka ściankowa, Bouldering, Ergometr wioślarski, Pokonywanie pięter
 • SPORTY ZIMOWE: Narciarstwo, Snowboard, Snowboarding przełajowy, Narciarstwo przełajowe, Bieg narciarski stylem klasycznym, Bieg narciarski stylem łyżwowym, Rakieta śnieżna
 • NAWIGACJA: Śledź mnie, Mapa, Nawiguj, Odwzoruj punkt
 • POZOSTAŁE: Oddech, Zegary, Dane zdrowia (Health Snapshot), Inna (własna aktywność) Connect IQ Store.

Jak widać Forerunner 955 obsługuje więcej aktywności.

Funkcje sportowe

Sportowo, zarówno Forerunner 955 jak i seria 255 otrzymały całą gamę funkcjonalności, mających na celu optymalizację treningu i poprawę kondycji użytkowników. Przyjrzyjmy się zatem głównym funkcjom oraz różnicom jakie oba modele oferują w tym zakresie.

 • PORANNY RAPORT - widoczny zaraz po przebudzeniu raport, który w formie kolejnych ekranów przedstawia informacje:
  • Gotowość do treningu (tylko w 955)
  • Sugerowany trening codzienny
  • Ocena snu
  • Status zmienności tętna (HRV)
  • Body Battery
  • Pogoda
  • Kalendarz
  • Cel liczby kroków
  • Minuty intensywnej aktywności
 • STATUS ZMIENNOŚCI TĘTNA (HRV) - prezentowany w formie podglądu wskaźnik, przedstawia regularność uderzeń serca podczas nocy, a ponadto średnią z ostatnich siedmiu dni.
 • WIDŻET WYŚCIGU - funkcja ułatwiająca przygotowanie się do zaplanowanych zawodów. Zegarek biorąc pod uwagę dane dotyczące trasy, pogodę i naszą aktualną kondycję przedstawi indywidualne wskazówki treningowe oraz prognozowany czas ukończenia wyścigu.
 • MOC BIEGOWA - do niedawna swoista terra incognita w zegarkach sportowych. Moc biegowa jest, alternatywnym dla tętna, wskaźnikiem wysiłku, pokazującym ile energii zużywamy w dowolnym momencie aktywności. Aktualnie moc biegowa w modelach Forerunner 255 oraz 955 może być mierzona przez sam zegarek bez zewnętrznych czujników.
 • POLECANY TRENING CODZIENNY (ulepszony) - wprawdzie funkcja znana jest z wcześniejszych modeli, jednak omawiane zegarki otrzymały jej nową wersję. Aktualnie wskazówki prezentowane są na tydzień do przodu, jednak mogą się zmieniać w zależności od naszych postępów. Możemy również wybrać dzień lub dni przeznaczone na dłuższy trening.
 • STAN WYTRENOWANIA (ulepszony) - podobnie jak sugestie treningowe, wskaźnik stanu wytrenowania został zmodyfikowany. Obecnie korzystając z takich pomiarów jak status zmienności tętna, pułap tlenowy i bieżące obciążenie treningowe, możemy uzyskać informację o tym, czy nasz trening jest produktywny.
 • TRENING INTERWAŁOWY (ulepszony) - interwał obejmuje teraz powtórzenia usystematyzowane i otwarte, stronę z danymi kolejnych interwałów, ekran odpoczynku oraz automatyczne wykrywanie powtórzeń.

Oba zegarki umożliwiają również wyznaczenie VO2 Max dla biegu przełajowego, co jest szczególnie przydatne osobom trenującym biegi górskie.

Możliwości sportowe modelu Forerunner 955 zostały rozszerzone dwiema dodatkowymi funkcjami:

 • GOTOWOŚĆ TRENINGOWA - ta nowatorska funkcja w czasie rzeczywistym ocenia nasze możliwości do wykonania treningu danego dnia. Wynik wyświetlany w skali od 0 do 100 uwzględnia m.in. status zmienności tętna, ocenę i historię snu, obciążenie treningowe czy poziom stresu. Ten wszechstronny wskaźnik pomaga optymalizować efekty naszego treningu i rozsądnie gospodarować naszymi siłami w ciągu dnia.
 • STAMINA - wskaźnik wytrzymałości w czasie rzeczywistym, pomaga zarządzać wysiłkiem w czasie aktywności. W czasie biegu lub jazdy na rowerze zegarek pokazuje w skali od 0 do 100%, zapasy energii przy aktualnym poziomie wysiłku. W związku z tym możemy zoptymalizować tempo lub prędkość, aby zachować siły do końca treningu lub zawodów.

Inne dodatkowe funkcje w Forerunner 955

Garmin Forerunner 955 został wyposażony także w inne, przydatne funkcje związane z bieganiem, kolarstwem górskim oraz golfem.

 • AKLIMATYZACJA WYSOKOŚCIOWA - prezentowana w postaci widżetu wartość, uwzględniająca średni odczyt pulsoksymetru, częstotliwości oddechu i tętna spoczynkowego z ostatnich siedmiu dni. Warto przypomnieć, że aklimatyzacja cieplna i wysokościowa wyświetlane są w podsumowaniu treningu w określonych warunkach. Podobnej funkcjonalności Forerunner 255 nie posiada, jednak poziom aklimatyzacji uwzględniany jest w ocenie obciążenia treningowego.
 • SEGMENTY GARMIN/STRAVA - to nic innego jak wirtualne odcinki wyścigowe na określonej trasie widoczne na żywo w zegarku. Segmenty (rowerowe lub biegowe) możemy przesłać z konta Garmin Connect lub Strava do urządzenia, aby rywalizować na nich z innymi członkami społeczności albo naszymi znajomymi. Bez wątpienia jest to ciekawy sposób na urozmaicenie codziennych aktywności.
 • DYNAMIKA JAZDY MTB - dedykowana kolarstwu górskiemu funkcja, monitoruje następujące elementy jazdy. Trudność przejazdu (GRIT), jego płynność (FLOW) oraz wykonane skoki.
 • GOLF - poza aktywnością do golfa zegarek oferuje również obsługę aplikacji Garmin Golf w smartfonie. Pozwala ona na przesyłanie wyników i statystyk gry, tworzenie turniejów oraz wyświetlanie poziomic greenów w smartfonie lub zegarku.
 • ClimbPRO - dedykowana kolarstwu funkcja, informująca o aktualnych i zbliżających się wzniesieniach. Dzięki szczegółom takim jak nachylenie, odległość i wzrost wysokości możemy lepiej rozłożyć wysiłek w czasie jazdy.
 • GroupTRACK - opcja pozwala na bieżąco śledzić znajomych uczestniczących we wspólnej jeździe, bezpośrednio na ekranie zegarka.
 • WIADOMOŚCI OD WIDZÓW - aktualnie, osoby obserwujące nas przy pomocy usługi LiveTrack mogą wysyłać nam wiadomości głosowe i tekstowe w trakcie aktywności.
 • SYNCHRONIZACJA USTAWIEŃ - Podobnie jak to w przypadku modeli Fenix 7 oraz Epix 2, edycja ustawień zegarka możliwa jest w czasie rzeczywistym poprzez aplikację Garmin Connect Mobile.

Garmin Forerunner 955

Monitorowanie stanu zdrowia

Porównywane zegarki poza licznymi funkcjami sportowymi i treningowymi umożliwiają również zaawansowany monitoring stanu zdrowia oraz kondycji. Dzięki temu łatwiej będzie nam zarządzać siłami w ciągu dnia, zadbać o prawidłową jakość snu, a nawet śledzić cykl menstruacyjny oraz przebieg ciąży. Oba modele oferują w tym zakresie identyczne opcje.

 • NADGARSTKOWY POMIAR TĘTNA - nowoczesny czujnik tętna (czwartej generacji) pozwala na szczegółowy monitoring pracy serca oraz ocenę intensywności wysiłku w trakcie ćwiczeń.
 • MONITOROWANIE SNU - zegarek pozwala m.in określić moment zaśnięcia i obudzenia oraz czas spędzony w poszczególnych fazach snu.
 • PULSOKSYMETR - sprawdza procentowe stężenie tlenu we krwi w celu monitorowania snu oraz aklimatyzacji na dużej wysokości.
 • BODY BATTERY - na podstawie analizy zmienności rytmu serca, poziomu stresu, jakości snu oraz danych aktywności, zegarek określna ogólny poziom energii organizmu.
 • POMIAR STRESU - dzięki danym dotyczącym tętna i jego zmienności zegarek wyświetla aktualny poziom stresu oraz wykres jego poziomu w ciągu dnia.
 • HEALTH SNAPSHOT - aktywność (dostępna w formie widżetu), która podczas dwuminutowej sesji rejestruje średnie tętno, poziom stresu (HRV) oraz częstotliwość oddechu. Pozwoli to szybko ocenić ogólny stan naszego układu krążenia.
 • STAN ZDROWIA KOBIET - aplikacja wyświetla aktualną fazę cyklu menstruacyjnego lub etap ciąży. Umożliwia również wyświetlanie oraz zapisywanie codziennych objawów.

Powyższe dane możemy, dodatkowo uzupełnić o dzienną liczbę kroków i pokonanych pięter, ilość spalonych kalorii oraz czas intensywnej aktywności w tygodniu.

Zostańmy w kontakcie

Oczywiście, nie samym treningiem czy śledzeniem aktywności żyje człowiek. Zarówno Forerunner 955 jak i Forerunner 255 pomogą nam również w bieżących sprawach życia codziennego. Oba modele oferują w tym zakresie, płatności mobilne Garmin Pay, możliwość odtwarzania treści audio, a także sterowania muzyką w telefonie. Zegarki umożliwiają nam ponadto, odbieranie powiadomień bezpośrednio w zegarku sparowanym ze smartfonem.

Połączenie z telefonem zapewnia także dostęp do funkcji bezpieczeństwa. W momencie wypadku pozwala ona na wysłanie wiadomości z naszymi danymi i pozycją GPS (jeśli jest dostępna) do zdefiniowanych kontaktów alarmowych

Podsumowanie

Biorąc pod uwagę stosunek ceny do oferowanych funkcji, model Forerunner 955 uznać można, za najlepszy obecnie zegarek multisportowy. Jednak drugi prezentowany tu model, czyli Forerunner 255 nie pozostaje daleko w tyle. Jego zaletą jest uniwersalność, zarówno jeśli chodzi o rozmiar jak i dostępne wersje. Dodatkowo, w swoim przedziale cenowym oferuje najszerszy zestaw opcji treningowych wysokiej jakości.

Pomimo różnicy w cenach, wybór pomiędzy tymi modelami jest niełatwy. Warto zastanowić się więc czy funkcje, za które "tu i teraz" musimy zapłacić nieco więcej, w niedalekiej przyszłości nie okażą się strzałem w dziesiątkę.

Komentarze do wpisu (1)

20 stycznia 2023

Ciekawy opis porównujący oba modele i ich wariacje, sam zastanawiam się nad jednym z tych modeli i nieco ten artykuł pomógł mi podjąć ostateczną decyzje.

Popularne kategorie
Menu Szukaj filtruj więcej
  • AUTORYZOWANY PARTNER GARMIN
  • TRIGAR to 15 lat doświadczenia, 7 salonów firmowych oraz tysiące zadowolonych Klientów.

  • Tel.:500 521 500
  • E-mail:kontakt@trigar.pl
  • Dołącz do Klubu TRIGAR
   Bądź na bieżąco z promocjami i nowościami.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl