Kategorie blog
Darmowa mapa Polski dla zegarków Garmin 8
Darmowa mapa Polski dla zegarków Garmin

Wybrane serie zegarków Garmin posiadają zainstalowaną w pamięci wewnętrznej mapę TopoActive Europe. Choć mapa ta jest bardzo szczegółowa to często trafiają do nas pytania o możliwość dogrania do zegarka dedykowanej mapy na teren Polski. Oczywiście taka możliwość istnieje i co więcej jest ona darmowa! W tym artykule pokażemy Wam skąd pobrać i jak samodzielnie zainstalować mapę w zgodnym zegarku Garmin.

Które zegarki Garmin posiadają funkcję wyświetlania mapy?

Obecnie w naszej ofercie znajdziecie kilka modeli, które posiadają fabrycznie zainstalowaną w pamięci mapę Garmin TopoActive Europe. Do wszystkich poniżej wymienionych zegarków bez problemu można też dograć darmowe mapy Polski:

 • Seria Garmin Fenix 6 (z wyłączeniem podstawowych modeli)
 • Seria Garmin Fenix 5 Plus
 • Seria Garmin Quatix 6
 • Garmin Fenix 5x
 • Garmin Forerunner 945
 • Garmin Tactix Charlie i Garmin Tactix Delta

Do czego może przydać się mapa w zegarku?

Poza określeniem miejsca w jakim się znajdujemy, mapa w zegarkach Garmin przynosi sporo ciekawych funkcji. Wymienić tu można m.in.:

 • opcję powrotu do miejsca w którym rozpoczęliśmy trening/aktywność - nawigacja może odbywać się po wcześniej pokonanym śladzie lub zostać wytyczona po zupełnie innej drodze
 • nawigowanie po kursie - w zegarkach, które posiadają mapę, wyświetlanie kursu (czyli zaplanowanej wcześniej na komputerze lub pobranej ze strony organizatora biegu trasy) jest zdecydowanie czytelniejsze i nawet w sytuacji zboczenia z wytyczonego kursu będziemy mogli łatwo na niego wrócić 
 • korzystanie z kursu trasy powrotnej - nazwa tej funkcji jest nieco myląca, ale w praktyce chodzi o to, że zegarek na podstawie wprowadzonych danych o np. dystansie jaki chcemy pokonać, zaproponuje najpopularniejsze w danej okolicy trasy

Szczegółowe wykorzystanie mapy w zgodnych zegarkach Garmin znajdziesz w artykule na fenixworld.pl

Czym jest projekt OpenStreetMap?

W sieci można znaleźć sporo map bazujących na danych z OpenStreetMap. Zanim przejdziemy do prezentacji listy najpopularniejszych pozycji, kilka słów o samym projekcie OSM. Co sprawia, że nawet Garmin wykorzystuje dane OSM w swoich mapach turystycznych? Otóż cała tajemnica tkwi w tym, że mapy te są tworzone przez użytkowników z całego świata. Każdy może nanieść poprawkę (nową drogę, ścieżkę, punkt POI, dukt leśny itp), która w ciągu kilku dni zostania wciągnięta do projektu. Dzięki temu mapa jest aktualizowana szybciej niż komercyjne rozwiązania.

Jak zainstalować mapę w zegarku Garmin?

Procedura związana z instalacją mapy w zegarku Garmin nie jest skomplikowana. Polega ona na skopiowaniu pliku z mapą do folderu o nazwie Garmin. W skrócie wygląda to tak:

 • pobieramy plik z mapą z rozszerzeniem IMG (w poniższych projektach plik ten jest oznaczany jako IMG, Garmin lub GPS)
 • jeżeli pobrany plik znajduje się w spakowanym folderze to należy go rozpakować (np. z pomocą programu 7zip, WinZip lub Unarchiver dla systemu MAC OS)
 • podłączamy do komputera zgodny zegarek 
 • kopiujemy plik z mapą i wklejamy go do folderu Garmin 

Uwaga! W przypadku komputerów z systemem MAC OS w celu instalacji mapy w pamięci zegarka należy skorzystać z programu Android File Transfer.

Skąd pobrać darmową mapę Polski dla zegarka Garmin?

Poniżej podajemy strony z których możecie pobrać mapę Polski i innych państw, które są zgodne z w/w seriami zegarków Garmin.

 • OSMapaPL - plik z mapą możesz pobrać z tego linku (po pobraniu należy rozpakować folder, a do urządzenia wgrać tylko plik z mapą). Dodatkowo zalecamy pobranie nakładki z szlakami oraz warstwicami 
 • Polsko-VasaM - czeski projekt bazujący na danych z OSM wyróżnia bardzo wyraźne przedstawienie szlaków, terenów leśnych i innych obiektów na mapie. Mapę możecie pobrać z tej strony.
 • OpenTopoMap-Poland - aktualizowaną co kilka dni mapę Polski i innych państw świata możecie pobrać z tej strony.

Na poniższym kolażu prezentujemy zrzuty ekranowe z poszczególnych map przedstawiające to samo miejsce (Morskie Oko).

Czy zegarek kupiony w TRIGAR.pl posiada zainstalowane dodatkowe mapy Polski?

Wszystkie mapowe zegarki Garmin z naszej oferty posiadają zainstalowaną w pamięci mapę TopoActive Europe. W związku z tym, że sprzedajemy fabrycznie nowe urządzenia nie możemy dogrywać do nich wcześniej dodatkowych map, gdyż jest to związane z rozpakowaniem kartonika i uruchomieniem zegarka. Jednak na życzenie kupującego, bez problemu możemy zainstalować w danym modelu pakiet wszystkich dodatkowych map gratis.

 

Komentarze do wpisu (8)

9 maja 2020

mam fenixa 6 w wersji podstawowej. czy jest jakas mozliwosc wrzucenia map , czy pozostaje mi tylko tworzenie kursow?

11 maja 2020

W przypadku serii Garmin Fenix 6 mapa jest dostępna w modelach z oznaczeniem Sapphire, Pro lub Solar w nazwie. W podstawowych modelach mapy nie ma i nie można jej dograć. Można natomiast korzystać z nawigowania po kursie.

2 czerwca 2020

Mam Fenixa 6x z mapą TopoActive Europe.Jak wgram dodatkową mapę, to jak potem ją odpalić? Skąd będę wiedział, która mapa jest akurat aktywna? Czy w trakcie wycieczki mogę włączyć z powrotem poprzednią mapę, jeśli uznam, że nowa mapa jest gorsza?

24 czerwca 2020

Czy do modelu 735xt można wgrywać mapy?

24 czerwca 2020

Czy wgranie którychkolwiek z tych map kasuje bieżącą mapę? Czy restart do ustawień fabrycznych skasuje domyślną TopoEurope?

24 czerwca 2020

1. Czy wgranie którychkolwiek z tych map kasuje bieżącą mapę 2. Czy przywrócenie ustawień fabrycznych kasuje fabrycznie wgraną mapę?

5 lipca 2020

Witam Nie mogę pobrać mapy OSMapaPL klikając w ,,plik z mapą możesz pobrać z tego linku'' Klikam i nigdzie mnie nie przenosi i nic nie pobiera.. Pozdrawiam Wiesław

26 lipca 2020

wykonałem czynności krok po kroku. Widzę wgrane mapy,ale w monecie aktywacji np. osmapa i powrotu do bieg nowa mapa się nie zmienia. Jaka może być przyczyna?

Menu Szukaj filtruj więcej
  • AUTORYZOWANY PARTNER GARMIN
  • TRIGAR to ponad 14 lat doświadczenia, 6 salonów firmowych oraz tysiące zadowolonych Klientów.

  • Tel.:500 521 500
  • E-mail:kontakt@trigar.pl
  • Zapisz się do newslettera
   Bądź na bieżąco z promocjami i nowościami
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl