Witamy Cię serdecznie na blogu TRIGAR

TRIGAR to największy w Polsce autoryzowany sprzedawca produktów marki GARMIN, działający na rodzimym rynku nieprzerwanie od 2007 roku.

Nie ograniczamy się jednak wyłącznie do sprzedaży i w myśl naszego hasła przewodniego "GPS dla aktywnych" sami również od wielu lat jesteśmy użytkownikami m.in. fenixów, forerunnerów, edge, etrexów, oregonów, strikerów, nuvi czy zumo. Na łamach niniejszego bloga postaramy się rzetelnie dzielić z Wami naszymi doświadczeniami związanymi z praktycznym wykorzystaniem produktów GARMIN.

Szukaj artykuły wg kategorii

Darmowa mapa Polski dla zegarków Garmin 2
Darmowa mapa Polski dla zgodnych zegarków Garmin

Wybrane serie zegarków Garmin posiadają zainstalowaną w pamięci wewnętrznej mapę TopoActive Europe. Choć mapa ta jest bardzo szczegółowa to często trafiają do nas pytania o możliwość dogrania do zegarka dedykowanej mapy na teren Polski. Oczywiście taka możliwość istnieje i co więcej jest ona darmowa! W tym artykule pokażemy Wam skąd pobrać i jak samodzielnie zainstalować mapę w zgodnym zegarku Garmin.

Które zegarki Garmin posiadają funkcję wyświetlania mapy?

Obecnie w naszej ofercie znajdziecie kilka modeli, które posiadają fabrycznie zainstalowaną w pamięci mapę Garmin TopoActive Europe. Do wszystkich poniżej wymienionych zegarków bez problemu można też dograć darmowe mapy Polski:

 • Seria Garmin Fenix 6 (z wyłączeniem podstawowych modeli)
 • Seria Garmin Fenix 5 Plus
 • Seria Garmin Quatix 6
 • Garmin Fenix 5x
 • Garmin Forerunner 945
 • Garmin Tactix Charlie i Garmin Tactix Delta

Do czego może przydać się mapa w zegarku?

Poza określeniem miejsca w jakim się znajdujemy, mapa w zegarkach Garmin przynosi sporo ciekawych funkcji. Wymienić tu można m.in.:

 • opcję powrotu do miejsca w którym rozpoczęliśmy trening/aktywność - nawigacja może odbywać się po wcześniej pokonanym śladzie lub zostać wytyczona po zupełnie innej drodze
 • nawigowanie po kursie - w zegarkach, które posiadają mapę, wyświetlanie kursu (czyli zaplanowanej wcześniej na komputerze lub pobranej ze strony organizatora biegu trasy) jest zdecydowanie czytelniejsze i nawet w sytuacji zboczenia z wytyczonego kursu będziemy mogli łatwo na niego wrócić 
 • korzystanie z kursu trasy powrotnej - nazwa tej funkcji jest nieco myląca, ale w praktyce chodzi o to, że zegarek na podstawie wprowadzonych danych o np. dystansie jaki chcemy pokonać, zaproponuje najpopularniejsze w danej okolicy trasy

Szczegółowe wykorzystanie mapy w zgodnych zegarkach Garmin znajdziesz w artykule na fenixworld.pl

Czym jest projekt OpenStreetMap?

W sieci można znaleźć sporo map bazujących na danych z OpenStreetMap. Zanim przejdziemy do prezentacji listy najpopularniejszych pozycji, kilka słów o samym projekcie OSM. Co sprawia, że nawet Garmin wykorzystuje dane OSM w swoich mapach turystycznych? Otóż cała tajemnica tkwi w tym, że mapy te są tworzone przez użytkowników z całego świata. Każdy może nanieść poprawkę (nową drogę, ścieżkę, punkt POI, dukt leśny itp), która w ciągu kilku dni zostania wciągnięta do projektu. Dzięki temu mapa jest aktualizowana szybciej niż komercyjne rozwiązania.

Jak zainstalować mapę w zegarku Garmin?

Procedura związana z instalacją mapy w zegarku Garmin nie jest skomplikowana. Polega ona na skopiowaniu pliku z mapą do folderu o nazwie Garmin. W skrócie wygląda to tak:

 • pobieramy plik z mapą z rozszerzeniem IMG (w poniższych projektach plik ten jest oznaczany jako IMG, Garmin lub GPS)
 • jeżeli pobrany plik znajduje się w spakowanym folderze to należy go rozpakować (np. z pomocą programu 7zip, WinZip lub Unarchiver dla systemu MAC OS)
 • podłączamy do komputera zgodny zegarek 
 • kopiujemy plik z mapą i wklejamy go do folderu Garmin 

Uwaga! W przypadku komputerów z systemem MAC OS w celu instalacji mapy w pamięci zegarka należy skorzystać z programu Android File Transfer.

Skąd pobrać darmową mapę Polski dla zegarka Garmin?

Poniżej podajemy strony z których możecie pobrać mapę Polski i innych państw, które są zgodne z w/w seriami zegarków Garmin.

 • OSMapaPL - opis projektu znajduje się tutaj. Plik z mapą możesz pobrać z tego linku. Dodatkowo zalecamy pobranie nakładki z szlakami oraz warstwicami 
 • Polsko-VasaM - czeski projekt bazujący na danych z OSM wyróżnia bardzo wyraźne przedstawienie szlaków, terenów leśnych i innych obiektów na mapie. Mapę możecie pobrać z tej strony.
 • OpenTopoMap-Poland - aktualizowaną co kilka dni mapę Polski i innych państw świata możecie pobrać z tej strony.

Na poniższym kolażu prezentujemy zrzuty ekranowe z poszczególnych map przedstawiające to samo miejsce (Morskie Oko).

Czy zegarek kupiony w TRIGAR.pl posiada zainstalowane dodatkowe mapy Polski?

Wszystkie mapowe zegarki Garmin z naszej oferty posiadają zainstalowaną w pamięci mapę TopoActive Europe. W związku z tym, że sprzedajemy fabrycznie nowe urządzenia nie możemy dogrywać do nich wcześniej dodatkowych map, gdyż jest to związane z rozpakowaniem kartonika i uruchomieniem zegarka. Jednak na życzenie kupującego, bez problemu możemy zainstalować w danym modelu pakiet wszystkich dodatkowych map gratis.

 

Komentarze do wpisu (2)

9 maja 2020

mam fenixa 6 w wersji podstawowej. czy jest jakas mozliwosc wrzucenia map , czy pozostaje mi tylko tworzenie kursow?

11 maja 2020

W przypadku serii Garmin Fenix 6 mapa jest dostępna w modelach z oznaczeniem Sapphire, Pro lub Solar w nazwie. W podstawowych modelach mapy nie ma i nie można jej dograć. Można natomiast korzystać z nawigowania po kursie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl