Kategorie blog

Darmowe mapy Polski dla zegarków Garmin

17
Darmowa mapa Polski dla zegarków Garmin

Wybrane serie zegarków Garmin posiadają zainstalowaną w pamięci wewnętrznej mapę TopoActive Europe. Choć mapa ta jest bardzo szczegółowa to często trafiają do nas pytania o możliwość dogrania do zegarka dedykowanej mapy na teren Polski. Oczywiście taka możliwość istnieje i co więcej można to zrobić za darmo! W tym artykule pokażemy Wam skąd pobrać i jak samodzielnie zainstalować mapę w zgodnym zegarku Garmin.

Które zegarki Garmin posiadają funkcję wyświetlania mapy?

Obecnie w naszej ofercie znajdziecie kilka modeli, do których fabrycznie dograna jest mapa Garmin TopoActive Europe. Do wszystkich poniżej wymienionych zegarków bez problemu można też dograć darmowe mapy Polski:

Darmowa mapa Garmin dla urządzeń turystycznych

Poniższa instrukcja instalacji mapy OSM sprawdzi się także w przypadku nawigacji z działu Outdoor. Mapę można zainstalować praktycznie we wszystkich modelach, poza najprostszym urządzeniem z serii eTrex 10.

Do czego może przydać się mapa w zegarku?

Poza określeniem miejsca w jakim się znajdujemy, mapa w zegarkach Garmin przynosi sporo ciekawych funkcji. Wymienić tu można m.in.:

 • opcję powrotu do miejsca w którym rozpoczęliśmy trening/aktywność - nawigacja może odbywać się po wcześniej pokonanym śladzie lub zostać wytyczona po zupełnie innej drodze
 • nawigowanie po kursie - w zegarkach, które posiadają mapę, wyświetlanie kursu (czyli zaplanowanej wcześniej na komputerze lub pobranej ze strony organizatora biegu trasy) jest zdecydowanie czytelniejsze i nawet w sytuacji zboczenia z wytyczonego kursu będziemy mogli łatwo na niego wrócić 
 • korzystanie z kursu trasy powrotnej - nazwa tej funkcji jest nieco myląca, ale w praktyce chodzi o to, że zegarek na podstawie wprowadzonych danych o np. dystansie jaki chcemy pokonać, zaproponuje najpopularniejsze w danej okolicy trasy

Szczegółowe wykorzystanie mapy w zgodnych zegarkach Garmin znajdziesz w artykule na fenixworld.pl

Czym jest projekt OpenStreetMap?

W sieci można znaleźć sporo map bazujących na danych z OpenStreetMap. Zanim przejdziemy do prezentacji listy najpopularniejszych pozycji, kilka słów o samym projekcie OSM. Co sprawia, że nawet Garmin wykorzystuje dane OSM w swoich mapach turystycznych? Otóż cała tajemnica tkwi w tym, że mapy te są tworzone przez użytkowników z całego świata. Każdy może nanieść poprawkę (nową drogę, ścieżkę, punkt POI, dukt leśny itp), która w ciągu kilku dni zostanie wciągnięta do projektu. Dzięki temu mapa jest aktualizowana szybciej niż komercyjne rozwiązania.

Jak zainstalować mapę w zegarku Garmin?

Procedura związana z instalacją mapy w zegarku Garmin nie jest skomplikowana. Polega ona na skopiowaniu pliku z mapą do folderu o nazwie Garmin. W skrócie wygląda to tak:

 • pobieramy plik z mapą z rozszerzeniem IMG (w poniższych projektach plik ten jest oznaczany jako IMG, Garmin lub GPS)
 • jeżeli pobrany plik znajduje się w spakowanym folderze to należy go rozpakować (np. z pomocą programu 7zip, WinZip lub Unarchiver dla systemu MAC OS)
 • podłączamy do komputera zgodny zegarek 
 • kopiujemy plik z mapą i wklejamy go do folderu Garmin 

W przypadku komputerów Apple w celu instalacji mapy w pamięci zegarka należy skorzystać z programu Android File Transfer. Przeczytaj jak dograć mapy na komputerze Mac OS.

Skąd pobrać darmową mapę Polski dla zegarka Garmin?

Poniżej podajemy strony z których możecie pobrać bezpłatną mapę Polski i innych państw, które są zgodne z w/w seriami zegarków Garmin.

 • OSMapaPL - plik z mapą możesz pobrać ze strony garmin.osmapa.pl (po pobraniu należy rozpakować folder, a do urządzenia wgrać tylko plik z mapą). Dodatkowo zalecamy pobranie nakładki z szlakami oraz warstwicami.
 • Polsko-VasaM - czeski projekt bazujący na danych z OSM wyróżnia bardzo wyraźne przedstawienie szlaków, terenów leśnych i innych obiektów na mapie. Mapę możecie pobrać z tej strony.
 • OpenTopoMap-Poland - aktualizowaną co kilka dni mapę Polski i innych państw świata możecie pobrać z tej strony.

Na poniższym kolażu prezentujemy zrzuty ekranowe z poszczególnych map przedstawiające to samo miejsce (Morskie Oko).

Czy zegarek kupiony w TRIGAR.pl posiada dodatkowe mapy Polski?

Wszystkie mapowe zegarki Garmin z naszej oferty posiadają zainstalowaną w pamięci mapę TopoActive Europe. W związku z tym, że sprzedajemy fabrycznie nowe urządzenia nie możemy dogrywać do nich wcześniej dodatkowych map, gdyż jest to związane z rozpakowaniem kartonika i uruchomieniem zegarka. Jednak na życzenie kupującego, bez problemu możemy zainstalować w danym modelu dwie dodatkowe mapy zaprezentowane w tym artykule gratis (OSMapaPL, Polska-VasaM, OpenTopoMap). Prosimy o dodanie w komentarzu do zamówienia uwagi "mapy topo Polski gratis" lub kontakt poprzez czat.

Komentarze do wpisu (17)

9 maja 2020

mam fenixa 6 w wersji podstawowej. czy jest jakas mozliwosc wrzucenia map , czy pozostaje mi tylko tworzenie kursow?

11 maja 2020

W przypadku serii Garmin Fenix 6 mapa jest dostępna w modelach z oznaczeniem Sapphire, Pro lub Solar w nazwie. W podstawowych modelach mapy nie ma i nie można jej dograć. Można natomiast korzystać z nawigowania po kursie.

2 czerwca 2020

Mam Fenixa 6x z mapą TopoActive Europe.Jak wgram dodatkową mapę, to jak potem ją odpalić? Skąd będę wiedział, która mapa jest akurat aktywna? Czy w trakcie wycieczki mogę włączyć z powrotem poprzednią mapę, jeśli uznam, że nowa mapa jest gorsza?

24 czerwca 2020

Czy do modelu 735xt można wgrywać mapy?

24 czerwca 2020

Czy wgranie którychkolwiek z tych map kasuje bieżącą mapę? Czy restart do ustawień fabrycznych skasuje domyślną TopoEurope?

24 czerwca 2020

1. Czy wgranie którychkolwiek z tych map kasuje bieżącą mapę 2. Czy przywrócenie ustawień fabrycznych kasuje fabrycznie wgraną mapę?

5 lipca 2020

Witam Nie mogę pobrać mapy OSMapaPL klikając w ,,plik z mapą możesz pobrać z tego linku'' Klikam i nigdzie mnie nie przenosi i nic nie pobiera.. Pozdrawiam Wiesław

26 lipca 2020

wykonałem czynności krok po kroku. Widzę wgrane mapy,ale w monecie aktywacji np. osmapa i powrotu do bieg nowa mapa się nie zmienia. Jaka może być przyczyna?

23 sierpnia 2020

Ściągnąłem i wrzuciłem pliki OSMapa szlaki i warstwice. Niestety jest problem po wejściu w mapę widzę, jedynie szlaki i białe tło. Czym to może być spowodowane?

7 września 2020

czy w wersji Garmin Fenix 6 Solar można wgrywać mapy ? Niestety na wielu stronach są sprzeczne informacje. Chodzi o wersję podstawową Garmin Fenix 6 Solar, nie wersje PRO Solar.

28 grudnia 2020

mam zegarek garmin 6x saphire. dwa pytania 1. jak uruchomić funkcje wskaźnika temperatury. 2. jak zainstalować mapy na telefon, os mapa udało, się natomiast Vasa M, OpenTopoMap-Poland nie potrafię ściągnałem pliki na laptopa rozpakowałem i teraz wszystko to wgrałem do zegarka nie działa . Może trzeba tylko wybrane pliki. prosze o pomoc dargo.dg@vp.pl lub dariuszgolabek@vp.pl Pozdrawiam

30 stycznia 2021

Mapa do 6x pro?

21 kwietnia 2021

Jestem zachwycony obsługą, którą spotkałem w sklepie w Gdańsku. Kupiłem u nich już trzy urządzenia i zegarek Feniks zapewne będzie kolejnym. Jeśli ktoś ma problemy z obsługą napewno może liczyć na życzliwą pomoc w sklepie we Wrzeszczu.

22 lipca 2021

Czy wgram mapę do zegarka Garmin 6 Solar NUMER KATALOGOWY 010-02410-00? Odp.: Do tego modelu nie można dograć mapy. Mapę obsługują zegarki z serii Fenix 6, które w nazwie posiadają dopisek Pro lub Sapphire.

16 stycznia 2022

Jak usunąć zainstalowaną OSmapę PL z pamięci Fenix 5 PLUS ?

13 lutego 2022

czy mapy posiadają tylko zegarki fenix sprzedawane przez Trigar?

30 lipca 2022

czy sa mapy dp fr 945 lte?

Popularne kategorie
Menu Szukaj filtruj więcej
  • AUTORYZOWANY PARTNER GARMIN
  • TRIGAR to 15 lat doświadczenia, 7 salonów firmowych oraz tysiące zadowolonych Klientów.

  • Tel.:500 521 500
  • E-mail:kontakt@trigar.pl
  • Dołącz do Klubu TRIGAR
   Bądź na bieżąco z promocjami i nowościami.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl