Kategorie blog
W oczekiwaniu na Garmin Fenix 5 0
W oczekiwaniu na Garmin Fenix 5

Styczniowe targi CES w Las Vegas potwierdziły informacje krążące w sieci od jakiegoś czasu – Garmin wprowadzi w tym kwartale nowy model zegarka z serii Fenix. Dokładniej mówiąc aż 3 zegarki i dodatkowo w wielu wersjach kolorystycznych. 

Jakie zmiany zobaczymy w najnowszej odsłonie Fenixa? Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie w oparciu o specyfikację Producenta oraz zagranicznych testerów, którzy mieli już okazję zapoznać się z nowym zegarkiem.

Od lewej: Fenix 5S, Fenix 5, Fenix 5X

Nowa seria Fenixów będzie dostępna w 3 wersjach:

 • Garmin Fenix 5s
 • Garmin Fenix 5  
 • Garmin Fenix 5x

Każdy z tych wariantów będzie posiadał kopertę o innej średnicy. Najmniejsza wersja - Fenix 5s spodoba się z pewnością kobietom, którym trudno się było przekonać do "trójki" ze względu na spore gabaryty. Wymiary koperty Fenixa 5s to 42mm, 5 będzie miała 47mm, a 5x 51mm. Wersja 5x będzie tej samej wielkości co Fenix 3. Z kolei Fenixowi 5s najbliżej będzie rozmiarem do Forerunner'a 235.

 

Podobnie jak Fenixa 3 również Fenixa 5 będzie można zakupić w wersji ze szkiełkiem szafirowym (niezwykle odporne na zarysowania) lub mineralnym. Wersje ze szkłem szafirowym będą dodatkowo wyposażone w Wi-Fi. Praktyka pokazuje, że jeśli łączymy zegarek ze smartfonem poprzez Bluetooth, moduł Wi-Fi okazuje się niepotrzebny. Treningi do Garmin Connect przesyłają się automatycznie gdy tylko zegarek znajdzie się w pobliżu naszego telefonu.  

Każdy z Fenixów 5 wyposażono w wyświetlacz o bogatszej kolorystyce. Dodatkowo Fenix 5 i 5x będą miały wyższą rozdzielczość – 240x240px (przy 218x218px dla Fenixa 5s i Fenixa 3). Jeżeli zależy nam na długim czasie działania Fenix 5 zaoferuje aż do 24 godzin pracy przy zapisie śladu co 1 sekundę (do 20 godz. dla 5x oraz do 14 godz. dla 5s). Te czasy można jeszcze wydłużyć przy oszczędnym zapisie śladu oraz przy opcji UltraTrack (zapis pozycji co kilkadziesiąt sekund). Podobnie jak Fenix 3, „piątka” będzie mogła nagrywać ślad podczas ładowania z power banku. Tutaj warto jednak zwrócić uwagę na kwestię klipsa ładującego. W Fenixie 3 klips był płaski, co umożliwiało (choć mało wygodne) ładowanie zegarka na ręce. Z kolei do Fenixa 5 kabel ładujący wchodzi do zegarka pod kątem prostym, co uniemożliwia jednoczesne ładowanie i zapięcie zegarka na ręce. Zaletą tego rozwiązania jest uniwersalność – kabel podepniemy do każdego z nowych Fenixów. 

  

Nowością będą także paski (QuickFit) pozwalające na szybką zmianę dzięki specjalnemu systemowi mocowania na zatrzask. Co ciekawe, paski przeznaczone do Fenixa 5x będą także pasowały do Fenixa 3. 

Fenix 5 będzie pierwszym zegarkiem na rynku obsługującym zarówno czujniki pracujące w technologii ANT + jak i Bluetooth Smart. Dzięki temu Fenix 5 teoretycznie będzie mógł obsłużyć czujniki wszystkich dostępnych na rynku producentów. W zegarku znalazł się także żyroskop, którego zadaniem będzie zwiększenie precyzji zapisu śladu w przypadku rzadszego zapisu śladu (UltraTrack). 

Co nowego pod względem oprogramowania zobaczymy w nowym Fenixie?

1. Menu szybkiego dostępu. Najważniejsze opcje będą dostępne po przytrzymaniu przycisku "Power".

2. Obsługa segmentów Strava Live – zarówno biegowych jak i rowerowych.

3. Wsparcie całej rodziny produktów Varia (radaru, oświetlenia oraz Varii Vision).

4. Wsparcie przerzutek elektronicznych (Di2, SRAM RED eTAP, Campagnolo EPS)

5. Wsparcie sensorów MOXY i BSX.

6. Dodatkowe statystyki: szacowane FTP, Stan treningu, Obciążenie treningowe (Training Load) - pozwalające śledzić efekty treningów.

7. Rozbudowa funkcji golfowych (w Fenix 5x będą załadowane mapy pól golfowych na całym świecie).  

8. Nowych profile aktywności oraz widżety.

9. Dodano funkcję Group Tracking, pozwalającą sprawdzać położenie naszych przyjaciół podczas treningu (funkcja wprowadzona wcześniej w Edge 820). 

 

Największą zmianą będzie jednak wprowadzenie pełnego wsparcia dla obsługi map i funkcji nawigacyjnych. W wielu zegarkach Garmina możemy zobaczyć ekran mapy, jest to białe pole z naszą pozycją, nakreślonym śladem i ewentualnie wcześniej wgraną trasą. Pełna mapa była do tej pory dostępna jedynie w zegarku Epix. Teraz wszystkimi zaletami map będą się mogli cieszyć użytkownicy Fenixa 5x, który jako jedyny został wyposażony w 12GB pamięci wewnętrznej. Mapa turystyczna Europy będzie od razu zainstalowana w zegarku, a dzięki możliwości łatwego i bezpłatnego pobierania map m. in. z portalu OpenStreetMaps zyskujemy dostęp do map całego świata. Zegarek będzie mógł wyznaczyć trasę zarówno do wprowadzonej przez nas pozycji, jak i do wybranych z menu punktów POI. Dzięki temu będziemy mogli łatwo odnaleźć w pobliżu np. restaurację, hotel czy stację benzynową. 

 


Pierwsza dostawa nowych modeli jest przewidziana na I kwartał tego roku. Mamy nadzieję, że pierwsze zegarki pojawią się w sprzedaży już w marcu. Nie możemy się doczekać!

Pełną specyfikację techniczną zegarków z serii Garmin Fenix 5 znajdziecie pod tym linkiem. 

Komentarze do wpisu (0)

Menu Szukaj filtruj więcej
  • AUTORYZOWANY PARTNER GARMIN
  • TRIGAR to ponad 14 lat doświadczenia, 6 salonów firmowych oraz tysiące zadowolonych Klientów.

  • Tel.:500 521 500
  • E-mail:kontakt@trigar.pl
  • Zapisz się do newslettera
   Bądź na bieżąco z promocjami i nowościami
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl