Kategorie blog

Nawigacja z zegarkiem Garmin z mapą

2
Nawigacja z zegarkiem Garmin

Obecność odbiornika sygnału satelitarnego w zegarku marki Garmin nie jest jednoznaczna z tym, że posiada on opcje nawigacyjne. GPS w zegarkach wykorzystany jest do prezentowania i zapisywania prędkości z jaką się poruszamy czy rejestrowania pokonanego dystansu. Wybrane modele oferują ponadto funkcje, które pozwolą nam nie zgubić się w obcym terenie. O jakich możliwościach mowa? Zapraszamy do dalszej części artykułu. 

Funkcja "wróć do startu" w zegarku Garmin

Wyobraźcie sobie taką sytuację. Jesteście na wakacjach lub wyjeździe służbowym w całkiem obcym mieście. Jak wiadomo odpoczynek czy praca nie stanowią wymówki przed rezygnacją z biegowych treningów, dlatego wyruszacie o świcie na poranne wybieganie. Nagle po kilkunastu kilometrach biegu i czerpania radości z otaczającego Was świata uświadamiacie sobie, że nie wiecie jak wrócić do hotelu :) I tu właśnie wkracza Garmin z funkcją wróć do startu. Wszystko co trzeba zrobić to zatrzymać aktywność, a następnie wybrać z menu odpowiednią opcję. Zegarek doprowadzi Was do miejsca, w którym rozpoczęliście swój trening, a dokładnie, do miejsca w którym został złapany pierwszy sygnał GPS. Dlatego warto pamiętać o tym, żeby w momencie rozpoczynania treningu odczekać kilkanaście sekund na ustalenie pozycji.

Funkcja wróć do startu jest dostępna w następujących modelach zegarków marki Garmin:

 • Forerunner 245, Forerunner 745, Forerunner 935, Forerunner 945
 • Fenix (cała seria)
 • Quatix, Tactix Delta, Epix 2, Enduro 
 • Instinct, Instinct 2
 • Venu, Venu 2/2s
 • Vivoactive 3, Vivoactive 4/4s

Należy tu jednak podkreślić ważną kwestię. Powyższe zegarki posiadają opcję doprowadzenia do miejsca rozpoczęcia aktywności, jednak w zależności od stopnia zaawansowania modelu, sposób prezentacji trasy powrotnej jest różny. W serii Venu oraz Vivoactive na ekranie zobaczymy jedynie strzałkę z kierunkiem świata w jakim powinniśmy się kierować oraz dystans do celu. W modelach z serii Instinct, Enduro oraz Forerunner 245/745/935 pojawia się opcja nawigacji powrotnej po śladzie (powrót tą samą trasą - jak po nitce do kłębka) lub linia prosta co celu. Z kolei w zegarkach, które posiadają mapę możemy skorzystać z opcji TrackBack (powrót po śladzie) lub wytyczyć nową trasę powrotną do miejsca, w którym rozpoczęliśmy trening. Ta ostatnia opcja jest możliwa dzięki mapie oraz opcji obliczania i prowadzenia po drogach.

Wróć do startu - Venu 2 Plus

Garmin Venu 2 Plus

Wróć do startu - Instinct 2

Garmin Instinct 2 Solar

Wróć do startu - Epix

Garmin Epix 2

Funkcja zapisywania pozycji

Jak sama nazwa wskazuje, zegarki wyposażone w tę funkcję (te same, które wymieniliśmy przy okazji opisu funkcji Wróć do startu) pozwalają zapisywać pozycję punktu, czyli współrzędne. Po zapisaniu punktu, nazywanego też waypointem, zegarek nie musi mieć już włączonego GPS. W praktyce wygląda to tak, że możemy na przykład oznaczyć pozycję samochodu w mieście, miejsca parkingowego przy lesie czy miejsca w którym znaleźliśmy wysyp grzybów. Później, gdy chcemy nawigować do danego punktu, wystarczy wybrać go z listy i rozpocząć nawigację, która co do zasady będzie wyglądała tak jak na powyższych zdjęciach. Przy okazji zapisywania pozycji, polecamy Wam zapoznanie się z darmową aplikacją SendPoints, która pozwala w bardzo łatwy sposób przesłać do zegarka dowolne współrzędne czy adresy z Google Maps. Instrukcja w filmie poniżej.

Nawigacja po kursie

W tym miejscu przechodzimy do nieco bardziej rozbudowanej formy nawigacji, a mianowicie do prowadzenia po zaplanowanej wcześniej na komputerze czy w aplikacji Garmin Connect trasie. Ta opcja nawigacji jest dostępna w poniższych seriach zegarków:

 • Forerunner 245, Forerunner 745, Forerunner 935, Forerunner 945
 • Fenix (cała seria)
 • Quatix, Tactix Delta, Epix 2, Enduro 
 • Instinct, Instinct 2

W praktyce oznacza to, że możemy m.in. wgrać do zegarka plik przekazany przez organizatora zawodów (rozszerzenie pliku w formie GPX). Po rozpoczęciu nawigacji zegarek będzie trzymał się zadanego kursu i wyświetlał naszą pozycję, a w przypadku zejścia z trasy komunikował o tym za pomocą dźwięku, wibracji oraz tekstowej komendy. W zależności od modelu trasa (kurs) jest wyświetlana:

 • na mapie - dotyczy zegarów, które posiadają mapę, czyli Fenix 7, Fenix 6 (tylko wersje Sapphire oraz PRO), Fenix 5 Plus, Forerunner 945, Epix 2, Quatix 6, Tactix  
 • w widoku mapy -  jest to osobny ekran, w którym tak naprawdę widzimy naszą pozycję (oznaczoną jako trójką) oraz wgrany ślad. Tu możemy też zobaczyć zapisane wcześniej punkty (własne pozycje).
Widok kursu w Fenix 6 Sapphire
Widok kursu w Instinct 2 Solar
 

Które zegarki Garmin mają mapy?

Bezwzględnie najbardziej rozbudowane opcje nawigacyjne umożliwiają modele zegarków, które posiadają możliwość wyświetlania mapy oraz prowadzenia po drogach (routing). Do tej grupy zaliczają się:

 • Garmin Forerunner 945
 • Garmin Fenix 5X, cała seria Fenix 5 Plus, Fenix 6 (modele z oznaczeniem Pro oraz Sapphire)
 • Garmin Fenix 7 (wszystkie wersje)
 • Garmin Quatix, Tactix Delta, Epix 2

Wszystkie powyższe urządzenia posiadają opcję wyświetlania mapy Garmin TopoActive Europe, która to jest już fabrycznie zainstalowana w zegarkach. Wyjątek stanowią modele z nowej serii Fenix 7 oraz Epix 2 bez szkiełka szafirowego. W nich należy samodzielnie pobrać mapę, bezpłatnie. Można to zrobić poprzez program Garmin Express lub poprzez Wi-Fi. Ponadto do każdego modelu można wgrać darmową mapę OSMAPA_PL. Jest ona aktualizowana co tydzień i oczywiście jest darmowa. Szczegóły instalacji mapy znajdziecie w naszym poradniku.

Co zyskujemy dzięki mapie w zegarku? Przede wszystkim lepszą orientację w terenie. W momencie korzystania ze wspomnianych wyżej funkcji typu: wróć do startu, nawigacja do pozycji czy nawigacja po kursie mamy podkład mapowy. Dzięki temu możemy w dowolnym momencie podejrzeć naszą pozycję, sprawdzić czy na zaplanowanej trasie nie ma np. mokradeł, jeziora lub innych utrudnień. Z kolei w trakcie nawigacji po miejskich drogach widzimy nazwy ulic co zdecydowanie ułatwia nawigację.

Nawigacja Garmin Epix 2

Funkcja "Kurs trasy powrotnej" w Garmin Epix 2

Dodatkowo zegarki z mapą zostały wyposażone w funkcję o nazwie "Kurs trasy powrotnej". Nazwa ta jest nieco myląca, bowiem w praktyce nie chodzi tu o wytyczanie trasy powrotnej, a zaplanowanie pętli. 

Gdy jesteśmy w nowym miejscu i nie mamy pomysłu gdzie najlepiej pobiec zegarek sam wyznaczy trasę.. Jak to działa w praktyce? Polecamy obejrzenie filmu z demonstracją na naszym kanale YouTube. 

Poniżej wymieniamy wszystkie funkcje nawigacyjne, które znajdują się w menu zegarków z mapą:

 • Punkty szczególne - katalog/baza punktów użytecznych typu: Restauracje, Stacje, Zakwaterowania, Atrakcje turystyczne, Zakupy, Transport 
 • W okolicy - funkcja umożliwiająca wyszukiwanie w/w punktów, ale z uwzględnieniem naszej aktualnej pozycji
 • Wróć do startu - tę opcję nawigacji opisaliśmy już powyżej
 • Kursy - tę opcję nawigacji opisaliśmy już powyżej
 • Kurs trasy powrotnej - tę opcję nawigacji opisaliśmy już powyżej
 • Aktywności - możliwość nawigowania po wcześniej przejechanej/przebiegniętej trasie
 • Zapisane pozycje - tę opcję nawigacji opisaliśmy już powyżej
 • Celuj i idź - dzięki tej funkcji można skierować zegarek na dowolny obiekt w oddali, np. jakąś charakterystyczną wieżę, komin, następnie zablokować wskazany kierunek i rozpocząć podróż do tego obiektu
 • Współrzędne - funkcja ta pozwala nawigować się do wprowadzonych współrzędnych geograficznych
 • Użyj mapy - dzięki tej opcji punkt docelowy wskazujemy bezpośrednio na mapie

Przed Tobą, czyli nowa funkcja nawigacyjna w serii Fenix 7 oraz Epix 2

Poza wyżej wymienionymi opcjami nawigacji w zegarkach marki Garmin, które posiadają mapę warto wspomnieć jeszcze o nowym dodatku, który pojawił się w najnowszej serii Fenix 7 i Epix 2. W tych modelach po wcześniejszym zaplanowaniu w Garmin Connect kursu oraz oznaczeniu na tym kursie własnych punktów, w stylu zjedz żel energetyczny, woda itp., będziemy mogli zobaczyć te punkty w zegarku na osobnym ekranie. Funkcja "Przed Tobą" pozwala w szybki sposób podejrzeć listę punktów na trasie oraz odległości do nich. Jest to naprawdę wygodne rozwiązanie, które przyda się zawodnikom, którzy bardzo skrupulatnie przykładaj się do nawodnienia czy uzupełniania kalorii w organizmie.

Który zegarek z mapami Garmin wybrać?

Mamy nadzieję, że ten artykuł nieco rozjaśnił Wam kwestię tematu nawigacji za pośrednictwem zegarków marki Garmin. W takim razie, który model z mapą wybrać? Jedno jest pewne, decyzja o zakupie zegarka sportowego musi być przemyślana. Najłatwiej odpowiedzieć, żeby kupić najwyższy model dzięki czemu będziemy mieli pewność, że nie zabraknie nam żadnej funkcji. Jednak my sugerujemy podejść do tematu zdroworozsądkowo i zastanowić się, z których funkcji tak naprawdę i jak często będziemy korzystać.

Jak zawsze zapraszamy Was do naszych salonów firmowych, w których nasi eksperci chętnie wyjaśnią wszelkie niejasności i zaprezentują różnice między poszczególnymi zegarkami.  

Komentarze do wpisu (2)

26 marca 2022

Mam instincta, tego z pierwszej generacji. Z opcji nawigacji po kursie korzystałem może z 2-3 razy i jakoś to tam działa. Jednak jakby była mapa to by było o niebo lepiej. Często natomiast korzystam z powrotu do punktu z którego zaczynałem bieg. Bardzo to ułatwia orientację w nieznanych miastach.

9 kwietnia 2022

Polecam Epixa, kasa jak za iPhone, ale nie żałuję. Wcześniej miałem polar v800 , ale wszyscy znajomi biegają z Garminem i też się zdecydowałem na zmianę. Z nawigacji skorzystałem póki co raz i chyba jest ok. Muszę to jeszcze opanować przed wakacjami. Mam zamiar pobiegać i pojeździć trochę po polskim wybrzeżu.

Popularne kategorie
Menu Szukaj filtruj więcej
  • AUTORYZOWANY PARTNER GARMIN
  • TRIGAR to 15 lat doświadczenia, 7 salonów firmowych oraz tysiące zadowolonych Klientów.

  • Tel.:500 521 500
  • E-mail:kontakt@trigar.pl
  • Zapisz się do newslettera
   Bądź na bieżąco z promocjami i nowościami
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl