Jakie urządzenie Garmin Alpha dla psa? 0
Jakie urządzenie Garmin Alpha dla psa?

Garmin Alpha to, bez wątpienia jedne z najpopularniejszych urządzeń do śledzenia i szkolenia psów. Jednak wybranie odpowiedniego zestawu dla naszego psa jest trudnym zadaniem. Przedstawiamy więc najciekawsze, dostępne produkty, aby ułatwić wybór zestawu, który spełni wszystkie wasze potrzeby. Wyjaśnimy czym różnią się urządzenia, omówimy także dostępne warianty i kluczowe funkcjonalności.

Istnieje opinia, że Garmin Alpha, to najważniejszy element wyposażenia, jaki może mieć każdy właściciel psa. Biorąc pod uwagę różnorodność i niezawodność tych urządzeń oraz ich funkcjonalność, trudno się z tym nie zgodzić.

Mamy tu na przykład, nowoczesne urządzenia do śledzenia psów, produkty do szkolenia naszych pupili oraz szeroki wybór dedykowanych obroży GPS. Pakiet, który przenosi śledzenie i szkolenie psów na wyższy poziom.

Urządzenia z literką "i" w nazwie, wyposażono w komunikator satelitarny oraz dedykowany przycisk SOS. Produkt dedykowany jest więc osobom podróżującym lub polującym w miejscach bez zasięgu sieci GSM.

Pierwszym krokiem do skompletowania optymalnego zestawu jest wybór odpowiedniego urządzenia podręcznego. Jeśli chodzi o uniwersalne modele do śledzenia i szkolenia wybór jest następujący.

Garmin Alpha 200 K / Alpha 200i K

Nawiązująca do modelu Alpha 100 i wszystkiego, co użytkownicy cenili w nim najbardziej, Seria Alpha 200 K zapewnia równie wysoką jakość i oferuje narzędzia, które zdecydowanie ułatwią współpracę z psem.

Urządzenie charakteryzuje się smukłą i ergonomiczną konstrukcją z sześcioma przyciskami, która pozwala na lepsze dopasowanie do dłoni. Natomiast pojemnościowy ekran dotykowy o średnicy 3,5 cala umożliwia śledzenie psów nawet w pełnym słońcu.

"Jaka jest pierwsza rzecz, którą powinien zrobić właściciel wyżła, gdy straci go z oczu? Modlić się." Wiedząc o tym, największą zaletą urządzeń podręcznych Alpha będzie więc możliwość dokładnego określenia, gdzie znajduje się Twój pies.

 

TRYB PRO VIEW COMPASS, zapewnia proste i szybkie śledzenie ze wskazaniem kierunku, w którym poruszają się psy, odległości od nich oraz informacjami o tym, czy dany pies zagania, głosi czy wystawia.

ZARZĄDZANIE PSAMI, umożliwia monitorowanie nawet 20 psów oraz innych użytkowników Alphy 200 i 300Dodatkowo możemy zapisać profile psów i zarządzać aktywnymi grupami, aby nie trzeba było dodawać i usuwać danych psów podczas każdego polowania.

Urządzenie podręczne pozwala śledzić pozycję wielu psów za pomocą mapy lub kompasu. Na mapie wyświetlane jest położenie właściciela i psa, ślad pozostawiony przez zwierzę oraz naniesione punkty, typu ambona, pozycja samochodu, niebezpieczne obszary itp. Kompas pokazuje kierunek, w którym znajduje się pies.

Garmin Alpha 300 K / Alpha 300i K

Urządzenie jest konstrukcją bliźniaczą względem modelu Alpha 200 K. Czuły ekran dotykowy o przekątnej 3,5 cala umożliwia łatwą obsługę urządzenia nawet w rękawiczkach i pozostaje czytelny w różnych warunkach oświetlenia.

Swoistą nowością w tym modelu jest możliwość podglądu kanałów. W trakcie polowania widzimy, które z 20 kanałów psów są już zajęte, tak by można było przełączyć naszego psa na wolną częstotliwość, unikając tym samym zakłócania łączności.

Kolejną zaletą urządzenia jest trwała bateria, która zapewnia do 55 godzin pracy. W porównaniu z modelem Alpha 200 K, który w tym zakresie oferował maksymalnie 20 godzin działania, jest to wynik bardziej niż zadowalający.

 

Bez względu na wybrany model, szczególną uwagę warto zwrócić na jedną funkcję, która zdecydowanie zwiększa bezpieczeństwo i komfort prowadzenia psa.

ALERT POZYCJI, dzięki któremu za pomocą punktów na mapie możemy wyznaczyć obszar dla którego będziemy dostawać powiadomienia o wejściu/wyjściu psa lub promień w jakim może poruszać się pies względem Alphy, czyli coś na zasadzie wirtualnego ogrodzenia.

Należy jednak pamiętać, że nic nie dzieje się automatycznie, to zawsze na użytkowniku spoczywa decyzja czy skorzystać z funkcji szkoleniowych by odwołać psa. Urządzenie wysyła jedynie stosowną informację.

Oto podsumowanie najważniejszych danych technicznych wymienionych modeli.

  Alpha 200 K Alpha 200i K Alpha 300 K Alpha 300i K
Wymiary urządzenia (bez anteny) 6,8 x 16,2 x 3,4 cm  6,8 x 16,2 x 3,4 cm  6,8 x 16,2 x 3,4 cm  6,8 x 16,2 x 3,4 cm
Ekran dotykowy TAK TAK TAK TAK
Rozmiar wyświetlacza 3,5 cala 3,5 cala   3,5 cala 3,5 cala 
Zainstalowane mapy TopoActive Europe TopoActive Europe TopoActive Europe TopoActive Europe
Śledzenie pozycji psa TAK TAK TAK TAK
Funkcje szkolenia TAK TAK TAK TAK
Komunikator inReach - TAK - TAK
Klasa wodoszczelności IPX7 IPX7 IPX7 IPX7
Złącze ładowania USB USB USB-C USB-C
Czas działania baterii do 20 godzin do 20 godzin do 55 godzin do 55 godzin

Zanim przejdziemy do prezentacji poszczególnych obroży warto przypomnieć, że zarówno Alpha 200 jak i Alpha 300 są kompatybilne z urządzeniami Alpha K 5X oraz KT 15X, a także Alpha T 20K i TT 25K.

Obroże Alpha K 5X / KT 15X

Urządzenia do śledzenia i szkolenia psów KT 5X oraz KT 15X wyposażono w bardzo czuły odbiornik GPS i GLONASS, który umożliwia śledzenie psa z odległości do 10 km w otwartej przestrzeni. Charakteryzują się również wytrzymałą konstrukcję oraz wodoodpornością do 10 metrów, dzięki temu mogą towarzyszyć psu w każdych warunkach.

Ponadto oferują czas pracy baterii wynoszący do 80 godzin oraz tryb uśpienia, umożliwiający zdalne uśpienie urządzenia, co pozwala skupić się na polowaniu lub szkoleniu zamiast na kolejnym ładowaniu.

Skuteczna współpraca z psem możliwa jest dzięki sygnałom dźwiękowym, a także wibracji. Dodatkowo, obroża KT 15X pozwala na korzystanie z 18 poziomów ciągłej lub chwilowej stymulacji zwierzęcia (teletakt).

Obroże posiadają światła sygnalizacyjne, aktywowane przez zgodne urządzenie podręczne. Widoczne w odległości do 90 metrów diody ułatwiają śledzenie psa w warunkach słabego oświetlenia, a także w nocy.

Urządzenia dostarczane są z paskiem obroży o szerokości 2,54 cm w korze żółtym (K 5X) albo zielonym (KT 15X). Natomiast zapasowe paski dostępne są w kilku innych kolorach.

Obroża Garmin K5X

Obroże Alpha T 20K / TT 25 K

To nowoczesne obroże o uniwersalnym rozmiarze dla dużych i małych ras. Bez względu na to jakie psy prowadzisz i w jakim terenie, te wąskie i wytrzymałe obroże nowej generacji stanowić będą doskonały wybór.

W przypadku wykorzystania opcji dynamicznego śledzenia standardowa bateria obroży może działać do 68 godzin, a bateria powiększona nawet do 136 godzin. Wspomniana funkcja, wydłuża czas działania baterii dzięki dynamicznej zmianie częstotliwości aktualizacji, w zależności od aktywności psa.

W przeciwieństwie do obroży poprzedniej generacji, T 20K oraz TT 25K posiadają wielokolorowe sygnalizatory LED, które ułatwiają identyfikację psa w warunkach słabej widoczności. Może je aktywować, a także zdalnie zmieniać ich tryby przy pomocy urządzenia podręcznego.

Szkolenie psa możemy prowadzić przy pomocy sygnałów dźwiękowych, a także wibracji. Obroża TT 25K pozwala, dodatkowo na korzystanie z 18 poziomów ciągłej lub natychmiastowej stymulacji psa.

 

Użytkownicy z pewnością docenią możliwość wykorzystania obroży przez mniejsze psy. Minimalny obwód szyi w przypadku, nowego odwracanego paska to 16,5 cm, w przeciwieństwie do standardowych 24 cm.

Kolejnym ułatwieniem jest dostępność części zamiennych do obroży. Możemy na przykład dokupić zastępczy odbiornik GPS, czego nie można było zrobić przy wcześniejszych modelach.

Poniżej szczegółowe porównanie wszystkich wymienionych obroży.

  K 5X KT 15X T 20K TT 25K
Wymiary fizyczne 8,9 x 4,4 x 4,7 cm 8,9 x 4,4 x 4,7 cm 8,1 x 4,5 x 3,5 cm 8,1 x 4,5 x 3,5 cm
Masa (z paskiem) 265 g 284 g 239 g 263 g
Systemy satelitarne GPS, GLONASS GPS, GLONASS GPS, GLONASS GPS, GLONASS
Zasięg radia do 14,5 km do 14,5 km do 14,5 km do 14,5 km
Czas pracy baterii  do 80 godzin do 80 godzin

do 68 godzin (bateria standardowa)

do 136 godzin (bateria rozbudowana)

do 68 godzin (bateria standardowa)

do 136 godzin (bateria rozbudowana)

Klasa wodoszczelności 1 ATM (10 metrów) 1 ATM (10 metrów)

1 ATM (10 metrów)

1 ATM (10 metrów)

Dynamiczne śledzenie  - - TAK TAK 
Tryb uśpienia  TAK TAK TAK TAK
Światła LED Jeden kolor Jeden kolor  Wielokolorowe  Wielokolorowe
Wibracja/Dźwięk  TAK TAK TAK TAK
Stymulacja (Teletakt)  -  TAK  TAK
Kolor paska  Żółty Zielony  Pomarańczowy Zielony
Obwód szyi psa  min. 24 cm min. 24 cm 

 min. 16,5 cm (pasek odwracany)

min. 24 cm (pasek standardowy)

min. 16,5 cm (pasek odwracany)

min. 24 cm (pasek standardowy)

Chociaż to Alpha T 20K i TT 25K wydają się bardziej uniwersalne, warto zastanowić się nad obrożami serii K5X oraz KT 15X. Dłuższy czas pracy i nieco niższa cena mogą mieć wpływa na decyzję o zakupie.

Polowanie z systemem Garmin Alpha

Podczas polowania z urządzeniami Alpha 200 K oraz Alpha 300 K można przeprowadzać wiele przydatnych zadań.

 • Zaznaczanie pozycji pojazdu, aby móc do niego spokojnie wrócić po polowaniu
 • Punkty alarmowe ostrzegające o zbliżaniu się psa do określonej pozycji
 • Włączanie świateł obroży, co ułatwia identyfikację psów w terenie
 • Śledzenie psów z użyciem mapy lub kompasu
 • Śledzenie oraz wysyłanie automatycznych wiadomości do innych myśliwych
 • Zaznaczanie pozycji stada z szacunkową liczbą spłoszonych i upolowanych zwierząt
 • Przełączanie obroży w tryb ratunkowy lub wstrzymywanie śledzenia w celu oszczędzenia baterii
 • Wyświetlanie pomiarów z polowania jak czas trwania, przebyta odległość, a także status psa, jeśli jest dostępny

Jak widać oba urządzenia oferują naprawdę szeroki zakres funkcjonalności, przenosząc (jak zapewnia producent) polowanie na wyższy poziom.

Nawigacja z urządzeniem Garmin Alpha

Garmin Alpha 200 i Alpha 300 to więcej niż tylko narzędzia do śledzenia i szkolenia psów. To zaawansowane urządzenia nawigacyjne, które oferują funkcjonalności przydatne w czasie wędrówek po szlakach i nie tylko.

Na uwagę zasługuje fakt, że każdy z przedstawionych modeli posiada dostęp do wielu globalnych systemów nawigacji satelitarnej w celu zapewnienia lepszej łączności w wymagających warunkach.

Fabrycznie wgrane mapy (TopoActive Europe) zapewniają szczegółowy widok konturowy terenu, oznaczenia wysokości, szczytów, parków, rzek, jezior oraz punktów geograficznych. Za pośrednictwem Wi-Fi możemy również pobrać obrazy satelitarne (BirdsEye) wybranego obszaru, aby uzyskać szczegółowy widok trasy, szlaku lub siedliska zwierzyny.

Urządzenia pozwolą nam podróżować wyznaczonymi trasami lub śladami do punktu albo dowolnej zapisanej pozycji. Możemy też skierować urządzenie na dowolny obiekt w oddali, zablokować wskazany kierunek, a następnie rozpocząć podróż do tego miejsca.

 

Do naszej dyspozycji są również 3-osiowy kompas elektroniczny z kompensacją nachylenia oraz wysokościomierz barometryczny, ułatwiający dokładne monitorowanie wzniosu i spadku terenu.

Komunikacja satelitarna

Urządzenia podręczne Alpha 200i oraz Alpha 300i oferują swoim użytkownikom dostęp do technologii inReach firmy Garmin. Za pomocą sieci satelitarnej Iridium mają oni dostęp do następujących funkcjonalności.

 • WIADOMOŚCI, pozwalające na dwukierunkową komunikację za pomocą sieci satelitarnej. Można je wysłać na numer telefonu, adres e-mail lub do innego urządzenia inReach.
 • ŚLEDZENIE, umożliwia zapisywanie punktów śladu i udostępnianie ich za pośrednictwem sieci.
 • NADAWANIE SYGNAŁU SOS, w celu uzyskania pomocy oraz bezpośredni kontakt z centrum alarmowym Garmin Response, w sytuacji awaryjnej.
 • PROGNOZA POGODY, w formie podstawowej lub rozbudowanej dla aktualnej lub nowej pozycji, także na morzu.

Warto pamiętać, że aby korzystać z funkcji inReach w modelach Garmin Alpha 200i oraz Alpha 300i wymagana jest aktywna subskrypcja usługi satelitarnej.

Podsumowanie

Reasumując, mamy do dyspozycji bliźniacze urządzenia, oferujące wszystko czego możemy potrzebować w czasie polowania i szkolenia psów. Nieco szerszą funkcjonalność i dłuższy czas pracy oferuje jednak Alpha 300 K.

W kwestii wyboru obroży warto przypomnieć, że dla jamników i terierów lepiej wybrać modele T 20K oraz TT 25K, oferujące niższą masę i możliwość dostosowania długości paska obroży.

Ciekawym rozwiązaniem, w przypadku dużych psów wydaje się zestaw Alpha 200K z obrożą KT 15X. Oferują bowiem długi czas działania obroży oraz niezbędne funkcjonalności w atrakcyjnej cenie.

Niezależnie od dokonanego wyboru, korzystać będziemy z najbardziej zaawansowanej technologii śledzenie i szkolenia wykorzystywanej na całym świecie. Nie bez znaczenia jest również poczucie bezpieczeństwa polujących i dozór nad psami.

Komentarze do wpisu (0)

Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium