Optyczny pomiar tętna a opaski tętna HRM - dokładność 0

Wszystkie zegarki sportowe w ofercie Garmina posiadają wbudowane optyczne czujniki tętna (zwane dalej OHR). Pozwalają one na rejestrowanie, a następnie wykorzystywanie danych tętna do obliczania wielu parametrów chociażby do przeliczania spalonych kalorii, poziomu wytrenowania czy poziomu stresu. Dla bardziej wymagających użytkowników Garmin posiada w swojej ofercie również pasy HRM czyli zewnętrzne czujniki tętna.

W poniższym artykule przybliżymy różnice między pomiarem optycznym a pomiarem z pasa, wraz ze szczegółowym opisem poszczególnych generacji OHR oraz kolejnych wariantów pasów HRM.

Optyczny Czujnik Tętna (nadgarstkowy)

Na przestrzeni lat optyczne czujniki tętna były usprawniane. Pierwsze generacje pojawiły się w Forerunnerach 225 oraz Fenixach 3 HR, a później już wszystkie nowsze modele otrzymawały OHR w standardzie. W skrócie czujnik OHR wykorzystuje diody LED, aby "prześwietlić" nasze żyły i naczynia włosowate, dzięki czemu jest w stanie określić puls. Należy dodać,ż e do pojawienia się 3 generacji czujniki OHR nie rejestrowały tętna w wodzie.

Na przestrzeni lat pojawiły się jak dotąd 3 generacje optycznego czujnika:

Generacja Generacja 1 Generacja 2 Generacja 3
Opis Najstarszy z czujników, jego budowa była dość niekomfortowa, gdyż znacząco odstawał od zegarka. Częstotliwość próbkowania wynosiła ok. 2 sekund i nie zapisywał on tętna 24/7. Czujnik który obowiązywał od momentu wyjścia Fenixa 5. Zdecydowanie wyższy czas próbkowania (1-1,5s), budowa również została bardziej dopasowana do zegarka przez co czujnik już tak nie odstaje i nie wbija się w rękę. Jakościowo odczyty nie odstają od 3 generacji. Najnowszy wbudowany czujnik. Posiada wbudowany pulsoksymetr, który pozwala określić poziom natlenienia organizmu. Wyższe modele (Fenix 6, Forerunner 945) pozwalają również na rejestrowanie tętna podczas pływania.
Które zegarki? Fenix 3 HR, Forerunner 235, Forerunner 735xt. Seria Fenix 5, Fenix 5s PLUS, Fenix 5 PLUS, Quatix 5, Forerunner 935, Forerunner 645, Garmin Instinct, Forerunner 35, Vivoactive 3. Fenix 5x PLUS, Seria Fenix 6, Forerunner 945, Forerunner 245, Forerunner 45, Vivoactive 4, Venu, SWIM 2.

 

Zewnętrzne czujniki tętna - HRM

Zewnętrzne czujniki tętna to elastyczne opaski, które należy założyć na klatkę piersiową w trakcie trwania aktywności. Mają wymienną baterię i potrafią działać na niej nawet do kilku lat. Przez ułożenie w bezpośrednim pobliżu "źródła" odczytu, czyli serca, są dokładniejsze. Różnicę widać zwłaszcza przy treningach interwałowych, podczas których skoki tętna są znaczące, a zegarek z OHR nie dość dokładnie przylega od nadgarstka. Wśród opasek HRM również wyróżniamy kilka model, ale dokładność ich pomiaru jest taka sama. Różnią się ze względu na dodatkowe funkcje oraz budowę i przeznaczenie.

 
Nazwa Czujnika HRM Dual HRM Run (HRM Run 2, HRM 4 Run) HRM Swim HRM Tri
Opis Czujnik dostarczający informacji o samym tętnie. Jako jedyny ze sprzedawanych obecnie (kwiecień 2020 r.) obsługuje standard bluetooth smart, co pozwala na połączenie go np. bezpośrednio z telefonem. Czujnik pojawiający się w internecie pod wieloma nazwami. Jest to jednak ten sam czujnik dostarczający informacji odnośnie tętna oraz dynamiki biegu, którą opisaliśmy tutaj. Polecany dla biegaczy.  Czujnik przeznaczony do pływania w basenie. Jego wewnętrzna strona jest w całości powleczona warstwą antypoślizgową, co wyklucza zastosowanie w biegu czy na rowerze ze względu na mogące się pojawić odparzenia. Czujnik nie przesyła danych w trakcie pływania, rejestruje je i po zakończeniu aktywności synchronizuje z zegarkiem. Czujnik wielofunkcyjny. Poza standardowym odczytem tętna, mamy tutaj znaną z HRM Run dynamikę biegu. Dodatkowo można go zastosować do pływania, gdyż zapamiętuje tętno. Tutaj w przeciwności do SWIM nie mamy warstwy antypoślizgowej, więc przewidziany jest raczej pod piankę neoprenową do pływania na otwartym akwenie. Dodatkowo jest mniej odporny na chemię basenową, co długofalowo może skrócić żywotność sprzętu. Polecany dla triathlonistów.
Łączność Bluetooth, ANT+ ANT+ ANT+ ANT+


Różnica w dokładności


Przeprowadziliśmy wiele testów, aby określić różnicę dokładności w pomiarze czujnika optycznego i zewnętrznego. Jednocześnie podczas aktywności wykorzystaliśmy Tactixa Charlie z podpiętym czujnikiem HRM Tri oraz Forerunnera 645 z włączonym pomiarem optycznym. Bieg został wykonany w terenie o zmiennej nawierzchni oraz wysokości. Każdy kilometr rozpoczynany byl z przyspieszeniem ok 150 metrów a następnie dokończony spokojnym biegiem. Sam koniec treningu to kilka przyspieszeń na krótkim odcinku.

Poniżej prezentujemy wykresy tętna oraz podsumowanie trenigu wyznaczone przez obydwie konfiguracje:

Pomiar z optycznego czujnika w zegarku

Pomiar z optycznego czujnika

Pomiar z czujnika HRM Tri

Bazując na informacjach dostarczonych przez urządzenia widać, że nie są to ekstremalne różnice, ale jednak czujnik na klatkę jest dokładniejszy. Zauważalne jest opóźnienie w przypadku czujnika optycznego, jak wspomnieliśmy jest to związane m.in. z usytuowaniem miejsca pomiaru.

Warto zwrócić uwagę, że cechą charakterystyczną dla czujników OHR jest duża zmienność. Ten sam zegarek może lepiej mierzyć jednej osobie, a drugiej gorzej. Jest to spowodane tym, że na pomiar nadgarstkowy wpływa m. in. budowa układu krwionośnego, kształt nadgrastka, tatuże, owłosienie czy kolor skóry. Czujniki HRM działają tak samo dobrze u znakomitej większości osób i praktycznie nie zdażają się błędne odczyty (jeśli pasek jest porawnie ubrany).

Podsumowanie treningów z obu konfiguracji

Podsumowując różnice w dokładności można uznać, że w przypadku amatorskich treningów czy startowania w lokalnych zawodach OHR będzie w zupełności wystarczający. Jeśli jednak planujemy oprzeć swój trening w oparciu o plan zakłądający utrzymywanie konkretnych wartości tętna oraz interwały, czujnik HRM jest zdecydowanie wskazany. 


W razie dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu mailowego, telefonicznego, online poprzez czat w naszym sklepie TRIGAR.pl lub też osobiście w jednym z naszych salonów.

Komentarze do wpisu (0)

Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium