Bardzo często otrzymujemy pytanie, czy mogę wykorzystać zegarek Garmin w saunie? W Internecie można znaleźć wiele opinii na ten temat, ale nie dają one jednoznacznej odpowiedzi. Na przykładzie naszych doświadczeń opiszemy więc, czy jest się czego obawiać biorąc zegarek Garmin do sauny.
Miejscem naszego eksperymentu były Termy Chochołowskie, a testowanym modelem Garmin Fenix 7X Sapphire.
Nasz test w praktyce
Zegarek znajdował się cały czas na nadgarstku, tak w trakcie korzystania z sauny oraz strefy basenowej. W saunie doświadczył temperatury sięgającej 100°C. Następnie gwałtownie schłodził się, zanurzając się w beczce z zimną wodą, przeznaczoną do schładzania po seansie.
Sam pobyt w saunie trwał około 10 minut. Poza nagrzewaniem się zegarka, a zwłaszcza jego metalowych elementów, nie zaobserwowałem żadnych innych objawów.
To dotyczy również zachowania urządzenia po gwałtownym jego ochłodzeniu. Zegarek nie sprawiał problemów a wszystkie czujniki, przyciski oraz ekran dotykowy działały poprawnie. Cały proces powtarzał się trzykrotnie w nierównych odstępach czasu.
Zegarek Garmin w saunie, co z tego wynikło?
Zegarek tak w trakcie trwania testu jak i później nie wykazywał żadnych objawów uszkodzenia. Z racji iż minęło dobre kilka miesięcy od tamtego testu możemy stwierdzić, iż nie pojawiły się także ukryte wcześniej usterki. Wychodzi zatem na to, że z urządzeniem jest wszystko w porządku.
Należy jednak pamiętać, że był to krótki test, a więc i ryzyko o wiele niższe. Możemy jedynie stwierdzić, że omyłkowe wejście do sauny zapominając o zdjęciu zegarka nie musi od razu skutkować jego uszkodzeniem.
Istotny jest również egzemplarz który wykorzystaliśmy. Seria Fenix 7 posiada klasę wodoszczelność 10 ATM, w przeciwieństwie do 5 ATM w seriach Forerunner czy Venu. Sugeruje to większą odporność całego urządzenia, natomiast niższa wodoszczelność to większe ryzyko uszkodzenia zegarka.
Co może pójść nie tak?
No właśnie sporo... Obudowy zegarków składają się z elementów metalowych i tych z tworzywa sztucznego. Połączenie nawet najlepiej dopasowanych nie gwarantuje im wodoszczelności. Woda bez problemu znajdzie najmniejszą szczelinę i w nią wpłynie.
Z tego powodu stosuje się specjalne uszczelki w formie oringów lub substancje klejące. Te z kolei mogą tracić swoje właściwości pod wpływem temperatury co może doprowadzić do rozszczelnienia zegarka lub nawet odklejenia wyświetlacza.
Instrukcja obsługi każdego z urządzeń Garmin podaje maksymalne temperatury pracy, które z reguły wynoszą do 60°C.
Zegarek Garmin w saunie, nasza opinia
Udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy można korzystać z zegarka Garmin w saunie nie jest łatwe. Nasze doświadczenia oraz relacje użytkowników wskazują, że nie ma przeciwwskazań. Z drugiej strony sporo jest opinii o tym, że wpływ wysokiej temperatury uszkodził zegarek a możliwości usterek jest sporo.
Zaleca się zdjęcie zegarka Garmin przed wejściem do sauny lub wanny z hydromasażem, ponieważ w takich środowiskach możesz narazić zegarek na działanie wysokiej temperatury i wilgoci, które mogą przekraczać parametry jego działania - support.garmin.com
Producent odradza więc korzystanie z zegarka w saunie. Jeśli jednak zdecydujemy się na taki krok, pamiętajmy, że nosił wilk razy kilka...