Zegarek do pływania - jaki wybrać 2023? Na basen i do triathlonu 3
Wybieramy zegarek do pływania

Wybór zegarka z funkcjami do pływania wśród urządzeń firmy Garmin to jedna z częściej poszukiwanych właściwości zegarków sportowych. Aktywność pływania w zegarkach można podzielić na dwa rodzaje: pływanie w basenie oraz otwartym akwenie. W tym wpisie pomożemy wybrać odpowiedni zegarek pod kątem pływania w obydwu formach. Warto również zaznaczyć, że wszystkie zegarki firmy Garmin posiadają pełną wodoodporność przynajmniej na poziomie 5 ATM więc nie straszne im nawet nurkowanie.

Jak działa i co mierzy zegarek do pływania?

Przede wszystkim musimy sobie wyjaśnić jak działa aktywność pływania w basenie w zegarkach Garmin. Obiekty te z reguły są zadaszone, co uniemożliwia wykorzystywanie sygnału GPS do rejestrowania przepłyniętego dystansu, gdyż sygnał GPS nie przenika przez ściany, beton itp.

Przed rozpoczęciem pływania, deklarujemy długość basenu na którym wykonujemy naszą aktywność (od 14 do 150 metrów). Zegarek w momencie zmiany kierunku płynięcia zaliczy nam podaną długość basenu. Działa to dzięki wbudowanemu akcelerometrowi (czujnikowi przeciążeń). W trakcie pływania możemy również przejść w tryb odpoczynku, co oddzieli całkowity czas pływania od czasu odpoczynku.

Zegarki do pływania zmierzą i pokażą m. in:

  • ilość pokonanych długości basenów oraz dystans całkowity,
  • tempo, liczbę i częstotliwość ruchów,
  • interwały,
  • spalone kalorie,
  • styl pływania (dowolny, grzbietowy, klasyczny i motylkowy),
  • parametr SWOLF
  • alerty czasu i dystansu
  • licznik czasu odpoczynku
  • możliwość wgrania zaplanowanego w aplikacji Garmin Connect treningu pływackiego.

Każdy z zegarków posiada także wiele innych funkcji nie związanych z pływaniem i monitorujących codzienną aktywność jak liczenie kroków, pomiar snu, alert aktywności, połączenie Bluetooth z telefonem, pokazywanie powiadomień (funkcje smartwatcha), a także GPS do mierzenia takich aktywności jak bieg, rower, chód.

Tętno w wodzie

Większość obecnie dostępnych urządzeń firmy Garmin posiada czujnik optyczny 3 generacji, który umożliwia nadgarstkowy odczyt tętna w wodzie. Uwagę należy zwrócić przy serii Garmin Instinct. Starsze modele czyli Instinct oraz Instinct Tactical nie posiadają funkcji pomiaru optycznego w wodzie, z kolei nowsze modele Instinct Solar już mierzą tętno w wodzie. Należy jednak pamiętać, że pomiar nadgarstkowy ma liczne ograniczenia i nie jest tak dokładny jak pomiar z opaski tętna na klatkę piersiową.

Jeśli chcemy więc uzyskać bardzo dokładne dane o tętnie warto zakupić pas tętna tętna HRM Swim.

Zegarki do pływania w basenie

Zegarek do pływania Garmin

W tej kategorii mamy zegarki, które posiadają tylko aktywność "basen", bez pływania w otwartym akwenie. Dzięki temu możemy zdecydować się na ciut niższe modele ograniczając przy okazji budżet. Modele poniższe nie są kompatybilne z czujnikami HRM Swim oraz HRM Tri.

  • Forerunner 55, Forerunner 245 – modele z serii Forerunner. Poza pływaniem bardziej zaawansowane pod kątem biegania od modeli „smartwatchowych”, Forerunner 245 ma bardzo wiele funkcji biegowych więc świetnie sprawdzi się dla osób, które prócz pływania uwielbiają bieganie,

  • Venu/Venu 2, Vivoactive 4/4s – Urządzenia o charakterze smartwatcha, wyposażone m.in. w aktywności bieg, rower, kardio, siła, joga, narty. Te modele posiadają ekran dotykowy, który blokuje się w trakcie aktywności. Od poprzedników odróżnia je mniej funkcji biegowych (statystyk i pomiarów treningowych) oraz obecność płatności zbliżeniowych Garmin Pay. Zegarki posiadają wbudowaną pamięć na muzykę, którą możemy odtwarzać na słuchawkach poprzez Bluetooth. 

Otwarty akwen w zegarkach Garmin

Wyższe modele zegarków sportowych Garmin posiadają aktywność dedykowaną pływaniu w otwartym akwenie. W tym przypadku urządzenie pobiera sygnał GPS w celu ustalenia przebytego dystansu, prędkości itp. Do tego wspomaga się wbudowanym akcelerometrem i zlicza liczbę ruchów. 

Najważniejszą kwestią w tym przypadku jest sposób pływania. Aby uzyskać jak najlepsze osiągi, należy pływać stylem, który umożliwia podniesienie zegarka powyżej linii wody nie rzadziej niż co 2-5 sekund. Także w przypadku zatrzymania się zalecane jest utrzymywanie zegarka nad lub możliwie najbliżej lustra wody. Warto też pamiętać, aby zmienić ustawienia zegarka z zapisu śladu "Oszczędnie" na "Co sekundę", aby maksymalnie polepszyć pomiary dystansu.

Z tego też względu często, gdy zegarek jest cały czas pod wodą jedynym rozwiązaniem dla uzyskania dobrego zapisu śladu jest schowanie zegarka pod czepkiem lub zaczepienie go na (lub wewnątrz) boi z którą pływamy. Dla pomiaru tętna w takim wypadku używamy pasów tętna HRM Tri lub Swim (nie wszystkie modele są kompatybilne).

Zegarek do pływania w otwartym akwenie

Zegarek na basen Garmin

  • Seria Garmin Instinct Modele stricte oudoroowe z funkcją pływania w basenie i otwartym akwenie. Model Instinct oraz Instinct Tactical nie posiada rejestrowania tętna w wodzie przez czujnik optyczny. Nowsze wersje Instinct Solar, już posiadają tę opcję. Do zegarków możemy także podłączyć pas HRM-Swim.

  • Garmin Swim 2 Model dedykowany pływaniu. Posiada wszystkie funkcje pływania w basenie oraz otwartym akwenie łącząc je z najniższą ceną. Ten model jest kompatybilny z pasami HRM Tri oraz HRM Swim. Jedyną rzeczą której brak w tym modelu to funkcja triathlonu.

Zegarki Garmin z funkcją triathlon 

Najwyższe modele urządzeń Garmin posiadają funkcję multisport, która pozwala łączyć różne aktywności w jedną. Pozwala ona na szybkie (jedno kliknięcie) przełączanie między aktywnościami (Pływanie, rower, bieg) oraz strefami przejściowymi. Jest to istotna funkcja w przypadku udziału w wyścigach triathlonowych. Multisport oznacza także możliwość stworzenia dowolnych aktywności jak duathlon, swim-run i wiele innych składających się z dwóch czy trzech różnych dyscyplin. Jeśli bierzemy udział w zawodach triathlonowych będziemy potrzebowali tej funkcjonalności.

Zegarek do pływania

  • Forerunner 745 – Jest to podstawowy (ale bardzo zaawansowany) model triathlonowy dostępny obecnie w ofercie firmy Garmin. Posiada wszystkie funkcje poprzedników, jak również płatności zbliżeniowe Garmin Pay, funkcję Garmin Music, a także szereg dodatkowych funkcji nie powiązanych bezpośrednio z pływaniem,

  • Forerunner 945, seria Fenix 6, seria Tactix Delta, seria Quatix 6 – Najbardziej zaawansowane modele w ofercie firmy Garmin. Posiadają wszelkie dostępne obecnie funkcje sportowe oraz dodatkowe (Garmin Pay, Garmin Music, Mapy), które oferują zegarki sportowe Garmina. W kwestii pływania również nie znajdziemy w poprzednich modelach funkcji, których te serie by nie posiadały. Te modele to najwyższe na rynku zegarki multisportowe i nie znajdziemy nic lepszego. 

Czy mogę nurkować w zegarku Garmin?

Zegarki Garmin posiadają wodoszczelność 5 ATM (do 50m), a seria Instinct, Fenix, Tactix i Quatix 10 ATM (do 100m). Oznacza to, że kąpanie, pływanie, zanurzanie, a nawet niezbyt głębokie nurkowanie nie mogą im zaszkodzić. Co więcej, nie jest to wodoszczelność teoretyczna jak w niektórych produktach innych marek, ale całkowicie rzetelna wartość. Z zegarków Garmin korzystają najlepsi triathloniści i nie zdarza się, aby zegarki traciły szczelność i przeciekały. Żaden z prezentowanych zegarków nie pokazuje jednak głębokości i nie został zaprojektowany do profesjonalnego nurkowania. Nurkowie powinni spoglądnąć w stronę modelu Garmin Descent, specjalnie zaprojektowanego dla nich. 

Warto wspomnieć, że instrukcja obsługi zaleca, aby nie wciskać przycisków w czasie nurkowania, gdyż pod dużym ciśnieniem (w zanurzeniu) istnieje ryzyko dostania się wody przez uszczelki wokół przycisków. 

Czy mogę wejść do sauny z zegarkiem?

Nie zaleca się korzystać z sauny z zegarkiem z dwóch powodów. Po pierwsze, ze względów zdrowotnych nie powinniśmy mieć nic na sobie, a szczególnie nic co może utrudniać krążenie (jak zapięty zegarek). Po drugie, wysokie temperatury nie są korzystne dla żywotności akumulatorów. Oczywiście podczas sporadycznego korzystania z sauny zegarkowi nic się nie stanie, ale nie powinno to być regułą.

Temperatura robocza zegarków podana przez Producenta to między -20 a +45 stopnia Celsjusza. W saunie panuje wyższa temperatura, więc można powiedzieć, że zgodnie z instrukcją obsługi nie zaleca się korzystać z zegarka w saunie. Jeśli już jednak koniecznie musimy zabrać zegarek do sauny, na przykład po to aby korzystać ze stopera i sprawdzać czas trwania jednej sesji, można zegarek kłaść na podłodze, gdzie temperatura jest o wiele niższa. 

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł maksymalnie przybliżył kwestie doboru zegarka do pływania. Wnioskując z powyższych, najlepszym wyborem będzie zdecydowanie się na model Garmin Swim 2 (w przypadku tylko pływania), Forerunner 745/945 bardziej do triathlonu lub którąś z wiodących serii Fenix 6, Tactix Delta lub Quatix 6. Mimo to, każda osoba zainteresowana pływaniem znajdzie wśród zegarków Garmin coś dla siebie.

Komentarze do wpisu (3)

8 listopada 2021

W saunie można zegarek zawinąć w ręcznik i też go temperatura nie dopadnie (szczególnie mokry, wtedy jest duża bezwładność zmiany temperatury, jak bukłak na pustyni).

11 stycznia 2022

Czy ktoś wie jak zachowuje się ekran w Venu 2 w basenie? Czy w mokrych warunkach (szkło+palec) ekran reaguje prawidłowo?

8 stycznia 2023

Czy któryś z zegarków Garmin ma możliwość manualnego odliczania ilości przepłyniętych długości basenów poprzez przycisk Lap? Tak żeby po każdej długości naciskać przycisk i wtedy do dystansu dodaje się zadeklarowana długość basenu.

Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium