
Biegać każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej, ale nie o to chodzi... No właśnie, chodzi o to, aby znaleźć na to czas, chęci oraz motywację! Warto też mieć zegarek np. Garmin z GPS, który pomoże w pokonaniu kolejnych kilometrów. Jeżeli nie wiesz jaki model wybrać, zobacz koniecznie nasz ranking zegarków do biegania Garmin!
Gdy rozpoczynasz przygodę z bieganiem, to buty zajmują pierwszą pozycję na liście niezbędnego wyposażenia. Dobry zegarek biegowy jest, bez wątpienia drugim w kolejności zakupem. Dzięki niemu dokładnie zmierzymy czas, tempo, dystans oraz inne parametry biegu. Garmin oferuje urządzenia, które doskonale sprawdzą się jako zegarki do biegania. Wyposażone są m.in w precyzyjne odbiorniki GPS, nadgarstkowy pomiar tętna oraz funkcje, które pomogą nam optymalnie wykorzystać czas spędzony w biegu.
Zegarki Garmin są też niezwykle uniwersalne. Dzięki szerokiej ofercie modeli, rozmiarów i kolorystyki, każdy znajdzie coś dla siebie. Męski zegarek Garmin do biegania? Bez trudu znajdziesz go w naszym rankingu! Zastanawiasz się, jaki damski zegarek Garmin wybrać? Mamy odpowiedź dla Ciebie. W rankingu znajdzie się również Garmin do biegania dla początkujących. Wiemy już czego się spodziewać, zatem bez zbędnej zwłoki prezentujemy ranking TOP8 zegarków do biegania Garmin.
Wybraliśmy do rankingu najciekawsze propozycje z różnych półek cenowych i kolejność w rankingu jest uznaniowa :)
1. Garmin Enduro 2
Ranking rozpoczynamy mocnym akcentem. Garmin Enduro 2 to z pewnością obecnie najlepszy zegarek do biegania. Konstrukcja stworzona jest do ekstremalnych wyzwań, jak biegi ultra oraz rajdy przygodowe. Zegarek charakteryzuje się dużym, ładowanym energią słoneczną wyświetlaczem o przekątnej 35,5 mm (1,4") oraz kopertą w rozmiarze 51 x 51 x 15,6 mm. Ekran o rozdzielczości 280 x 280 pikseli pokryty jest szafirowym szkłem, a ramka i pokrywa tylna wykonane są z tytanu. Sam zegarek waży 64 g, a z paskiem 70g.
Czas pracy urządzenia wynosi do 34 dni w trybie zegarka lub 46 dni wykorzystaniem ładowania energią słoneczną. Pełnię swoich możliwości zegarek prezentuje dopiero w trybie GPS. Wykorzystanie wszystkich systemów satelitarnych pozwala na 96 godzin aktywności w trybie ładowania energią słoneczną. Maksymalny czas pracy w trybie GPS wynosi niewiarygodne 150 godzin!
Jakby tego było mało, zegarek wyposażono w najnowszy optyczny czujnik tętna, jasną latarkę LED i ekran dotykowy, a w zestawie oprócz silikonowego, znajdziemy nylonowy pasek UltraFit, zapewniający wygodę na długich dystansach. Garmin Enduro 2 posiada również wgrane mapy topograficzne Europy oraz wielopasmowy GPS, który cechuje zwiększona dokładność. Dodatkowo dzięki technologii SatIQ pobór energii przez moduł GPS jest bardzo mały.
Model Enduro 2 oferuje również ogromną ilość funkcji sportowych. Mamy więc m.in. gotowość do treningu, status zmienności tętna, dedykowaną aktywność dla biegów ultra, korektę tempa względem nachylenia, aktualną wytrzymałość czy moc biegową. Zegarek śledzi również aklimatyzację do temperatury i wysokości, monitoruje sen, poziom energii organizmu oraz czas regeneracji.
Wisienką na torcie jest obsługa płatności zbliżeniowych Garmin Pay, powiadomień z telefonu, a także odtwarzanie muzyki w zegarku oraz funkcje bezpieczeństwa. Biorąc pod uwagę funkcjonalności tego modelu, sugerowany przez producenta, bieg na koniec świata wydaje się interesującą perspektywą.
2. Garmin Fenix 7
Kolejnym zegarkiem na liście jest model Garmin Fenix 7. Urządzenie zaprezentowane na początku 2022 roku jest jednym z najbardziej uniwersalnych modeli Garmin. W ofercie zastąpiło poprzednika, model Garmin Fenix 6. Mamy bowiem, trzy rozmiary urządzenia, wersje ze stali oraz tytanu, opcjonalne zasilanie energią słoneczną oraz kilka wariantów kolorystycznych. Tak szeroka gama sprawia, że każdy zainteresowany z łatwością znajdzie model dla siebie.
Garmin Fenix 7S, ze względu na swój rozmiar, skierowany jest raczej do biegających kobiet. Posiada kopertę w rozmiarze 42 x 42 x 14.1 mm, ekran o średnicy 1,2" i masę 63 g. Do wyboru mamy wykonane ze stali nierdzewnej wersje Standard i Solar (zasilaną energią słoneczną) oraz flagową wersję Sapphire Solar, z tytanową obudową, szafirowym szkłem i nieco niższą wagą, wynoszącą 58 g.
Największą popularnością cieszy się Fenix 7, oferowany również w wersjach Standard, Solar i Sapphire Solar. Wyposażony został w kopertę o wymiarach 47 x 47 x 14,5 mm, ekran o średnicy 1,3" i masę od 73 do 79 g w zależności od wersji.
Flagowym wariantem pozostaje Fenix 7X. Model o największych gabarytach i możliwościach. Dostępny w dwóch wersjach, Solar i Sapphire Solar ma kopertę o wymiarach 51 x 51 x 14,9 mm, wyświetlacz o średnicy 1,4" i masę sięgającą 96 g. Jako jedyny z serii Fenix, posiada wbudowaną latarkę LED, podobnie jak model Enduro 2.
Model ten posiada wszystkie funkcje treningowe oferowane przez firmę Garmin. Mamy tu m.in. gotowość do treningu, bieżącą staminę, codzienne sugestie treningowe, stan wytrenowania, zaawansowane interwały i wiele innych. Dostajemy ponadto obsługę map, muzyki, powiadomień, płatności zbliżeniowych oraz precyzyjny, wielopasmowy GPS w wersji Sapphire Solar.
Podsumowanie rozmiarów i czasu pracy baterii poszczególnych wersji modelu Fenix 7. Gwiazdką oznaczono czas pracy przy ładowaniu energią słoneczną.
|
Garmin Fenix 7S |
Garmin Fenix 7 |
Garmin Fenix 7X |
Rozmiar koperty |
42 x 42 x 14,1 mm |
47 x 47 x 14,5 mm |
51 x 51 x 14,9 mm |
Obwód nadgarstka |
108 - 182 mm |
125 - 208 mm |
127 - 210 mm |
Szerokość paska |
20 mm |
22 mm |
26 mm |
Średnica wyświetlacza |
1,2" (30,40 mm) |
1,3" (33,02 mm) |
1,4" (35,56 mm) |
Rozdzielczość |
240 × 240 pikseli |
260 × 260 pikseli |
280 × 280 pikseli |
Masa |
58 g / 63 g |
73 g / 79 g |
89 g / 96 g |
Czas pracy baterii |
Tryb zegarka: do 11 dni / 14 dni* |
Tryb zegarka: do 18 dni / 22 dni* |
Tryb zegarka: do 28 dni / 37 dni* |
Porównanie rozmiarów i czasu pracy baterii zegarków serii Fenix 7
3. Garmin Instinct 2
Następna, nieoczywista propozycja to model Garmin Instinct 2. Wytrzymały, z opcją ładowania energią słoneczną, zegarek o wyjątkowym wzornictwie. Dostępny w dwóch rozmiarach i kilku wariantach kolorystycznych. Najlepiej sprawdzi się podczas biegów z przeszkodami jak Runmageddon lub Spartan Race, ale jego funkcjonalność docenić można każdego dnia.
Mniejsza wersja tego modelu, czyli Instinct 2s posiada kopertę o wymiarach 40 x 40 x 13,3 mm, monochromatyczny ekran o średnicy 20 mm i masę wynoszącą jedynie 43 g. Ta opcja powinna przypaść do gustu, głównie Paniom, preferowany obwód nadgarstka wynosi tu bowiem od 112 do 180 mm. Standardowy Instinct 2 to koperta 45 x 45 x 14,5 mm, ekran o średnicy 23 mm oraz masa 52 g. Nadal będzie to więc urządzenie bardziej kompaktowe niż model Fenix 7.
Kolejną zaletą tego modelu jest długi czas pracy baterii. Wersja Instinct 2s zapewnia do 21 dni pracy w trybie smartwatch i do 22 godzin w trybie GPS, model większy oferuje do 28 dni pracy w trybie smartwatch oraz do 30 godzin w trybie GPS. Czasy te można znacznie wydłużyć przy ładowaniu energią słoneczną, maksymalny czas pracy w trybie GPS wynosi wtedy, odpowiednio do 28 i 48 godzin.
W przypadku treningu biegowego i regeneracji zegarek oferuje m.in. codzienne sugestie treningowe, asystent regeneracji, nadgarstkowy pomiar tętna, zaawansowane interwały, status zmienności tętna, wyznaczanie VO2 max dla biegu przełajowego, monitoring i ocenę snu oraz moc biegową. Urządzenie posiada również dodatkowe profile sportowe jak kolarstwo, pływanie, siła, HIIT, Kardio czy Joga, które mogą uzupełnić i urozmaicić nasz trening.
Opcje smart pozwalają na otrzymywanie powiadomień z telefonu, wykrywanie zdarzeń oraz, płatności zbliżeniowe Garmin Pay (tylko w wersjach Solar). Garmin Instinct podobnie jak inne zegarki może więc pełnić funkcję smartwatcha.
4. Garmin Venu 2
Następny na liście jest model z zupełnie innej półki. To stylowy smartwatch, wyposażony w dotykowy ekran AMOLED i podstawowe funkcje sportowe. Model Garmin Venu 2 to chyba najbardziej damski Garmin do biegania. Seria Venu 2 oferuje bogaty wybór modeli o zróżnicowanych rozmiarach i atrakcyjnej kolorystyce. Wybór stanowiący połączenie elegancji "na co dzień" ze sportowym rodowodem marki Garmin.
Najmniejszym w serii jest model Venu 2S z kopertą w rozmiarze 40,4 mm, wyświetlaczem o średnicy 1,1" i masie 38 g. Męska część odbiorców doceni wersję Venu 2 w rozmiarze 45,4 mm, z wyświetlaczem 1,3" oraz masie, wynoszącej 49 g. Swoistym złotym środkiem jest model Venu 2 Plus, z wyświetlaczem o średnicy 1,3" i kopertą w rozmiarze 43,6 mm. Tylna obudowa zegarka wykonana jest ze stali, co zwiększa jego masę do 51 g.
Modele serii Venu 2 zapewniają od 9 do 11 dni pracy w trybie smartwatch i od 19 do 24 godzin aktywności z wykorzystaniem GPS. Biorąc pod uwagę, że posiadają one ekran AMOLED o wysokiej rozdzielczości, jest to całkowicie zadowalający wynik.
W kontekście biegania model ten posiada najważniejsze niezbędne funkcjonalności. W trakcie aktywności otrzymamy informacje dotyczące m.in. tempa, dystansu oraz strefy tętna, w której się znajdujemy. Ponadto realizować możemy spersonalizowane treningi, przesłane z platformy Garmin Connect. Po zakończonym biegu otrzymujemy jego ogólne podsumowanie, czas poszczególnych odcinków oraz strefy tętna, w których przebywaliśmy.
Brak zaawansowanych funkcji sportowych jak sugerowany trening codzienny, asystent regeneracji, dynamika biegu czy stan wytrenowania Venu 2 rekompensuje precyzyjnymi pomiarami poziomu stresu, tętna, nawodnienia oraz oceną jakości snu.
Dodatkowo, mamy tu obsługę płatności zbliżeniowych Garmin Pay, powiadomień, odtwarzanie muzyki, a nawet możliwość prowadzenia rozmów telefonicznych. Ta ostatnia opcja jest dostępna tylko w odmianie zegarka Garmin Venu 2 Plus.
5. Garmin Epix 2
Multisportowy smartwatch klasy premium to chyba najlepsza definicja modelu Garmin Epix 2. Wyposażono go w najnowocześniejsze funkcje sportowe oferowane przez Garmin oraz ekran dotykowy typu AMOLED. Model oferowany tylko w jednym rozmiarze. Posiada kopertę o wymiarach 47 x 47 x 14,5 mm oraz ekran o średnicy 1,3" i rozdzielczości 416 x 416 pikseli. Opcja z szafirowym szkłem i tytanową obudową waży 70 g, a wersja ze stali nierdzewnej ze szkłem Gorilla 76 g. Jest to więc kilka gramów mniej niż w Fenixie 7.
Czas pracy urządzenia w trybie smartwatch wynosi do 16 dni oraz 6 dni w trybie ciągle włączonego ekranu. Aktywność z wykorzystaniem wszystkich systemów satelitarnych może trwać do 32 godzin. Najbardziej precyzyjny wielopasmowy GPS zapewnia do 20 godzin czasu pracy. Aktywności ze stale włączonym ekranem trwać będą proporcjonalnie krócej. Naszym zdaniem czytelny ekran o wysokiej rozdzielczości w pełni wynagradza krótszy niż w bliźniaczym modelu Fenix 7 czas pracy baterii.
Zegarek do biegania Garmin Epix 2 można śmiało uznać za kompletne narzędzie treningowe. Umożliwia bowiem ocenę aktualnej dyspozycji, bieżący monitoring stanu zdrowia, realizację treningów oraz zaawansowaną analizę postępów.
Gotowość do treningu, status zmienności tętna, asystent regeneracji, statystyki efektywności, aktualne obciążenie oraz stan wytrenowania to tylko część dostępnych funkcji. Dodajmy do tego precyzyjne pomiary dystansu, tempa, tętna i mocy, dynamikę biegu, monitorowanie wydolności oraz wskazówki tempa względem nachylenia itd.
Urządzenie monitoruje również przebieg snu, poziom stresu, natlenienia krwi, energii organizmu (Body Battery), częstotliwość oddechu, a także nawodnienie. Zegarek wspiera około 60 zróżnicowanych aktywności, umożliwia nawigowanie dzięki szczegółowym mapom topograficznym, a dodatkowo obsługuje powiadomienia z telefonu, płatności Garmin Pay oraz odtwarzanie muzyki.
Trudno nie zgodzić się z producentem, że "niezależnie od Twoich celów, Epix 2 ma wszystko, czego potrzebujesz, by je osiągnąć." Naszym zdaniem, aktualnie jest to najlepszy smartwatch Garmin do biegania i wielu innych sportów.
6. Garmin Forerunner 55
Przedstawiliśmy już topowe modele zegarków, najlepsze smartwatche oraz linię Instinct, najwyższy czas na modele dedykowane bieganiu, czyli serię Forerunner. Zaczynamy od modelu Garmin Forerunner 55, którego można nazwać zegarkiem dla każdego biegacza za rozsądne pieniądze.
Garmin Forerunner 55 to łatwy w obsłudze zegarek, zaprojektowany z myślą o początkujących biegaczach. Otrzymujemy lekkie i wygodne urządzenie, które idealnie nadaje się zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Forerunner 55 posiada kopertę o wymiarach 42 x 42 x 11,6 mm i pasuje na nadgarstki o obwodzie od 126 do 203 mm. Czytelny wyświetlacz o średnicy 26,3 mm i rozdzielczości 208 x 208 pikseli, pokrywa chemicznie wzmacniane szkło.
Model Forerunner 55 waży jedynie 37 g, posiada również klasę wodoszczelności 5 ATM. Czas pracy baterii wynosi do 14 dni w trybie zegarka i do 20 godzin w trybie GPS.
Zegarek wyposażono we wszystko, co niezbędne do biegania. Mamy więc GPS i pulsometr, aby śledzić dystans, tempo oraz tętno podczas biegu. Otrzymujemy również dostęp do codziennych sugestii treningowych oraz interwałów bezpośrednio w zegarku. Ciekawym dodatkiem jest alert rytmu, ułatwiający utrzymanie prawidłowej kadencji biegu.
Mamy tu również monitorowanie snu, asystenta odpoczynku, licznik kroków oraz kalorii, a także funkcje telefonicznie przydatne na co dzień, jak obsługa powiadomień, prognoza pogody oraz sterowanie muzyką. Model Garmin Forerunner 55 to zdecydowanie zwycięzca w kategorii: tani zegarek Garmin do biegania.
Ze względu na małe wymiary może służyć także jako zegarek Garmin dla dzieci czy młodzieży.
7. Garmin Forerunner 255
Garmin Forerunner 255 to najlepszy wybór dla osób, które traktują bieganie poważnie. Bez wątpienia jest to model, który pomoże biegać mądrzej i skuteczniej się regenerować. Z jego pomocą wygodnie wzniesiemy formę na wyższy poziom. Główną zaletą urządzenia jest mnogość dostępnych wersji, więc łatwo dopasować go do swoich potrzeb. Forerunner 255 oferuje również najwyższą dokładność dzięki wielopasmowemu GPS.
Urządzenie oferowane jest w dwóch rozmiarach. Forerunner 255S z kopertą o wielkości 41 mm, wyświetlaczem o średnicy 1,1" oraz masie 39 g, a także Forerunner 255, którego koperta ma 46,5 mm, wyświetlacz 1,3" średnicy a masa to 49 g. Ekran obu wersji pokrywa wytrzymałe szkło Gorilla Glass. Ze względu na niewielkie wymiary, wagę i ciekawą kolorystykę model 255S będzie silną konkurencją w kategorii damski zegarek do biegania.
Dodatkowo w obu rozmiarach dostępne są również wersje MUSIC pozwalające na odtwarzanie treści audio z samego zegarka. Obsługa powiadomień z telefonu oraz płatności zbliżeniowych dostępna jest we wszystkich wariantach tego modelu.
W trybie zegarka model ten gwarantuje do 12 dni pracy w wersji 255S oraz 14 dni dla opcji 255. Aktywności z użyciem wszystkich systemów satelitarnych mogą trwać odpowiednio do 26 i 30 godzin a wykorzystanie wielopasmowego GPS, skróci ich czas do 13 godzin dla mniejszej i 16 godzin dla większej wersji.
Garmin Forerunner 255 posiada wszelkie profile związane z bieganiem m.in bieg lekkoatletyczny, przełajowy, ultra, a nawet wirtualny, do tego bieżnia oraz tor kryty. Do tego oferuje szeroką gamę innych aktywności, które uzupełnią nasz trening. Dostępne funkcje sportowe to status zmienności tętna, widżet wyścigu, moc biegowa, polecany trening codzienny, stan wytrenowania i zaawansowany trening interwałowy.
Aktualnie to także najtańszy multisportowy zegarek Garmin, oferujący aktywność Triathlon, Swimrun i Duathlon. Jeżeli interesuje nas Garmin do biegania i na rower albo Garmin do biegania i pływania, Forerunner 255 sprawdzi się doskonale.
Forerunner 255 świetnie sprawdza się jako pomysł na prezent na zegarek dla biegacza. Ma najlepszą relację ilości funkcji do ceny i pozwala prowadzić nawet najbardziej zaawansowane treningi. Nie znajdzie się biegacz który mógłby być rozczarowany takim zegarkiem.
8. Garmin Forerunner 955
Garmin Forerunner 955 to następca niezwykle popularnego modelu Forerunner 945 i aktualnie najwyższy model serii stworzonej do biegania i triathlonu. Zegarek, który swoimi możliwościami zadowoli najbardziej wymagających odbiorców. Lekki, wytrzymały i posiadający najnowocześniejsze funkcje sportowe oferowane przez Garmin.
Garmin Forerunner 955 posiada kopertę o wymiarach 46,5 x 46,5 x 14,4 mm, wysokiej rozdzielczości wyświetlacz o średnicy 1,3" i masę ok. 53 g. Jego ekran pokrywa wytrzymałe szkło Gorilla Glass DX, które dodatkowo zwiększa czytelność prezentowanych danych w pełnym słońcu.
Model ten, jako jedyny w serii Forerunner posiada mapy topograficzne oraz ekran dotykowy ułatwiający nawigowanie i codzienną obsługę. Topowego Forerunnera możemy zakupić także w wersji zasilanej energią słoneczną. Zegarek podobnie jak Fenix 7 oferuje również wielopasmowy GPS z funkcją SatIQ. Dostajemy również precyzyjny czujnik tętna i pulsoksymetr, obsługę powiadomień z telefonu, płatności zbliżeniowe i muzykę.
W trybie zegarka Forerunner 955 zapewnia do 15 dni pracy, wykorzystanie wszystkich systemów satelitarnych podczas aktywności wystarczy na 31 godzin, a dodatkowe połączenie wielopasmowe na 20 godzin. Wersja SOLAR pozwoli wydłużyć te wartości odpowiednio do 34 i 22 godzin, a w trybie zegarka działać będzie do 20 dni.
Chociaż dedykowany jest głównie dyscyplinom składającym się na Triathlon, wspiera również ogromną liczbę innych aktywności. Mamy więc sporty związane z siłownią, zimowe oraz kategorię Outdoor. Funkcje związane z optymalizacją treningu i poprawą kondycji to gotowość treningowa - szczegółowo oceniająca nasze możliwości sportowe danego dnia, status zmienności tętna, moc biegowa, wytrzymałość w czasie rzeczywistym (stamina), codzienne wskazówki treningowe, efekt treningu i jego aktualna objętość oraz zaawansowane interwały.
Duży nacisk położono również na monitorowanie stanu zdrowia i regenerację. Do dyspozycji mamy tu m.in. zaawansowaną analizę snu, asystent regeneracji, raport poranny, pomiar stresu i częstotliwości oddechu czy też aklimatyzację wysokościową.
Garmin Forerunner 955, sportowo jest urządzeniem kompletnym. Funkcjonalnie bliźniaczy serii Fenix 7 model, jest od niej dużo lżejszy, bardziej komfortowy podczas treningów i zawodów, a przede wszystkim sporo tańszy. Naszym zdaniem, to aktualnie najlepszy i najwygodniejszy zegarek Garmin do biegania!
Podsumowanie
Jak widać, mamy szeroki wybór możliwości. Warto pamiętać, że wszystkie wymienione modele współpracują z aplikacją Garmin Connect. Dzięki niej mamy możliwość śledzenia naszych postępów, planowania startów oraz tworzenia treningów, które wykonywać będziemy z pomocą naszego zegarka. Każdy z prezentowanych zegarków umożliwia też, realizację gotowych planów treningowych Garmin Coach, dostępnych w aplikacji Garmin Connect.
Większość wymienionych modeli pozwoli też na realizowanie treningów siłowych, Kardio, HIIT, Jogi, a nawet Pilates przy pomocy animacji wyświetlanych na ekranie urządzenia. Zegarki te, wspierają również całą gamę innych dyscyplin, by urozmaić i rozszerzyć zakres wykonywanych przez nas aktywności.
Aby w pełni wykorzystać możliwości treningowe zegarków Garmin warto zastanowić się nad zakupem pasa do pomiaru tętna. Nowoczesne czujniki jak HRM-PRO Plus przydadzą się również podczas innych aktywności jak gry zespołowe, siłownia czy treningi Kardio. Precyzyjny pomiar pochodzący z takiego urządzenia pozwala zegarkom jeszcze lepiej ocenić nasze postępy i wyznaczyć strefy intensywności ćwiczeń.
Bez względu na wybrany model, urządzenia Garmin wyróżnia najwyższa jakość wykonania, niezawodność, wieloletnie wsparcie techniczne oraz wzorowa obsługa serwisowa.