Raport Garmin Connect 2024: Twoje zdrowie w liczbach!
Raport Garmin Connect 2024: Twoje zdrowie w liczbach!

Grudzień to oczywiście, czas podsumowań. Roczne zestawienia, docierają z każdej strony. Dowiesz się, czego słuchałeś najchętniej, ile książek przeczytałeś, a także które posty w mediach społecznościowych zdobyły najwięcej uznania. Ale przyznaj, robi się znacznie ciekawiej, gdy tematem głównym jesteś Ty!

Kupując zegarek Garmin, zyskujesz dostęp do szeregu spersonalizowanych danych, jakie zobaczysz w ciągu roku w aplikacji Garmin Connect. I nie chodzi tylko o kwestie dotyczące aktywności fizycznej. Chodzi o informacje o tym, jak spałeś, jak Twoje ciało reaguje na stres, a także ile masz energii. Słowem, jak wygląda Twoja aktywność.

Raport Garmin Connect to świetna okazja, aby sprawdzić wyniki innych użytkowników.

Body Battery, czyli wskaźnik energii organizmu

Funkcja Body Battery w zegarkach Garmin mierzy poziom Twojej energii przez całą dobę. Uwzględnia aktywność fizyczną, poziom stresu, tętno, odpoczynek i sen, dostarczając informacji o tym, jak funkcjonuje twój organizm w ciągu dnia. Jeśli zastanawiałeś się, jak wyglądają Twoje wyniki na tle społeczności Garmin, oto co mówią dane.

Średni poziom Body Battery

Najwyższe średnie wyniki Body Battery odnotowuje się, oczywiście rano, zaraz po przebudzeniu. Średni poranny wynik użytkowników Garmin wynosi 71. Natomiast najniższe wartości przypadające wieczorem, tuż przed snem, wynoszą 22. Dzienny spadek energii, czyli zużycie "człowieczej baterii" wynosi średnio 49 punktów.

Poziom energii w tygodniu

Każdy z nas ma inny rytm tygodnia, jednak dane wskazują na pewne wzorce. Użytkownicy Garmin mają najwięcej energii we wtorki, a średni poranny wynik to 74. Najniższe wartości osiągają w soboty, gdy średni poziom energii wynosi 20. Największe zużycie energii następuje we wtorki (średnio 50 punktów), a najmniejsze w niedziele, gdy spadek wynosi 47 punktów.

Body Battery w ciągu roku

Najniższy średnik wynik Body Battery oraz najmniejsze zużycie energii zarejestrowano 1 stycznia. Co nie jest zaskakujące, biorąc pod uwagę świętowanie Nowego Roku! Ciekawe jest, że najwyższy dziennik wynik osiągnięto 10 września, we wtorek. Największe zużycie "człowieczej baterii" miało miejsce 27 sierpnia, również we wtorek. Natomiast najbardziej wyczerpujący dzień roku przypadł na sobotę, 20 lipca.

Zobacz także: Jak działa funkcja Body Battery?

Gratulacje dla Holandii! Ze średnim wynikiem 74 punktów, mieszkańcy Niderlandów okazali się bowiem, najbardziej "energetycznym" narodem na świecie. Ostanie miejsce w zestawieniu zajęła Japonia, ze średnim dziennym wynikiem na poziomie 66 punktów.

Ocena jakości snu

Nie ma nic lepszego niż dobry, nocny wypoczynek. Jak pokazują dane, jakość snu ma bezpośredni wpływa na poziom energii organizmu. Im lepiej śpisz, tym więcej masz energii, to żadne zaskoczenie. Jeśli więc jeszcze tego nie robisz, wykorzystaj zegarek Garmin do monitorowania snu. Dzięki temu pozostałe wskaźniki dotyczące Twojego organizmu będą bardziej precyzyjne i wartościowe. Zobaczmy wreszcie, jak śpią użytkownicy Garmin Connect?

Średnia ocena snu

Okazuje się, że średni wynik snu użytkowników Garmin to 71, czyli "przeciętny". Oznacza to, że jako grupa moglibyśmy sypiać lepiej, ale równie dobrze mogłoby być znacznie gorzej. Jeśli Twój wynik oscyluje wokół tej wartości, warto zastanowić się nad poprawą jakości nocnego odpoczynku.

Najlepsza i najgorsza noc w tygodniu

Skoro wskaźnik Body Battery jest najwyższy we wtorek, nie dziwi fakt, że najlepiej śpimy z poniedziałku na wtorek właśnie. Średnia ocena w tę noc wynosi 73 punkty. Ponieważ Body Battery najniższe jest w sobotnie wieczory, to wtedy także śpimy najgorzej. Średnia ocena odpoczynku z soboty na niedzielę to 68 punktów.

Ocena snu w ciągu roku

Widać już pewien schemat. Skoro najwyższy średni poziom energii odnotowano 10 września, to? Oczywiście, najwyższa ocena za sen miała miejsce z 9 na 10 września, ze średnim wynikiem 74. Nie trudno zgadnąć, że najgorszy wynik odnotowano w sylwestra, a średni wynik wyniósł zaledwie 58 punktów.

Więcej w temacie: Skąd Garmin wie, ile snu potrzebujesz?

Dane pokazują, że Holendrzy nie tylko mają najwięcej energii, ale również śpią najlepiej. Ich średni wynik to 73, czyli prawie trzy punkty powyżej globalnej średniej. Najgorzej wypadła Indonezja, ze średnim wynikiem 64 punktów, co oznacza "słaby" sen. Jak widać, jest tu sporo do poprawienia.

Poziom stresu

Stres to nie tylko uczucie, które towarzyszy Ci przed ważnym spotkaniem albo gdy lista zadań nie ma końca. To rzeczywista reakcja fizjologiczna na wyzwania, jakie stawia przed Tobą życie i otoczenie, przygotowująca Cię na to, co nadejdzie. To wszystko monitorują zegarki Garmin.

Wątpliwości? Garmin Vivoactive 5 vs Venu 3, który wybrać?

Poziom stresu w skali od 0 do 100 precyzyjnie oblicza algorytm firmy Firstbeat Analytics. Wykorzystując do tego, dane tętna oraz zmienności rytmu serca (HRV) zbierane przez optyczny czujnik tętna w twoim zegarku. Zobaczmy więc, poziom stresu wśród społeczności Garmin Connect.

Polecamy także: Pomiar Stresu w zegarkach Garmin

Globalnie użytkownicy Garmin osiągnęli w tym roku średni wynik 30, który klasyfikuje się jako niski. Wygląda na to, że większość regularnie praktykuje techniki oddechowe, dostępne w wielu modelach. Więcej o ćwiczeniach oddechowych tutaj.

Średni wynik stresu w tygodniu

Być może poniedziałki nie są takie złe, ponieważ to najmniej stresujący dzień tygodnia dla użytkowników Garmin. Średni wynik tego dnia wynosi bowiem 29. Z drugiej strony, najwyższa średnia wartość przypada na soboty i wynosi 32 punkty. Warto zauważyć, że pozytywne sytuacje, takie jak ekscytacja przed ważnymi zawodami, również mogą podnieść poziom stresu. Podobnie jak nadmierny wysiłek fizyczny, spożycie kofeiny, zła dieta albo choroby.

Stres w ciągu roku

Najbardziej stresującym dniem dla użytkowników Garmin w tym roku była sobota, 21 września, ze średnim wynikiem wynoszącym 33. Co może sugerować, bardzo udany piątkowy wieczór, albo ostatnie przygotowania do ważnych zawodów następnego dnia. Najniższy wynik, czyli 28 odnotowano 2 stycznia. Wygląda na to, że większość użytkowników wzięła dodatkowy dzień wolny, albo dobrze odpoczęła po Nowym Roku.

Zmęczony? Czy zegarek Garmin potrafi przewidzieć chorobę?

Najwyższy poziom stresu odnotowano w tym roku w Malezji, gdzie średni wynik wyniósł 33. Natomiast najniższy poziom towarzyszył Koreańczykom z południa i wyniósł średnio 28 punktów.

Gotowość do treningu

Użytkownicy Garmin nieustannie dążą do poprawy swoich wyników, bez względu na to, jakie wyzwania podejmują. Jednak każdy potrzebuje czasem chwili na regenerację. Pomocą służy funkcja gotowości treningowej, która analizuje Twoją aktywność i styl życia, aby ocenić zdolność do wykonania intensywnych ćwiczeń.

Szukasz zegarka do treningu? Forerunner 965 vs Forerunner 265, który wybrać?

Na kompatybilnym zegarku otrzymasz wynik w skali, 1-24 (Słaba), 25-49 (Umiarkowana), 50-74 (Średnia), 75-94 (Wysoka) albo 95-100 (Optymalna). Wynik ten pomoże Ci określić, kiedy najlepiej wykonać trening, aby w konsekwencji poprawić swoje wyniki. Przeciętny wynik gotowości treningowej, wśród użytkowników Garmin wyniósł w tym w roku 60 punktów, czyli średnio.

Najwyższe i najniższe wartości w tygodniu

Najwyższe wyniki gotowości, wynoszące 62 punkty odnotowano we wtorki. Co ma związek z niższym poziomem stresu w poniedziałki, a także lepszą jakością snu z poniedziałku na wtorek. Natomiast najniższą gotowość, 57 punktów odnotowano w niedzielę, co może być efektem intensywnych sobotnich treningów.

Gotowość treningowa w ciągu roku

Najlepszy wynik gotowości odnotowano 23 kwietnia, kiedy średnia wyniosła 64 punkty. Nie będzie zaskoczeniem, że najniższy wynik gotowości odnotowano 1 stycznia, ze średnią 44. Wygląda na to, że większość użytkowników potrzebowała regeneracji po zabawie sylwestrowej.

Planujesz sylwestra w górach? Jaki zegarek Garmin na narty? Ranking 2024/2025

Mieszkańcy Nowej Zelandii osiągnęli najwyższy wynik gotowości, wynoszący średnio 64. Natomiast Koreańczycy z południa, ze średnim wynikiem 51 uplasowali się na końcu zestawienia. Dobrym pomysłem byłoby zmniejszenie intensywności ćwiczeń albo położenie większego nacisku na regenerację.

Stan wytrenowania

Podczas gdy gotowość treningowa określa, jak przygotowane jest twoje ciało do ćwiczeń, stan wytrenowania pokazuje postępy w treningu. Ta długoterminowa perspektywa pozwala Ci spojrzeć poza zwykłe codzienne zmiany, aby ukazać pełniejszy obraz.

Warto przeczytać: Forerunner 965 vs Epix Pro (Gen 2), który wybrać?

Zamiast liczby, zegarki Garmin przypisują stan wytrenowania do jednej z kategorii. Trening może mieć formy, takie jak Szczytowy, Produktywny, Utrzymanie, Zmęczenie, Bezproduktywny, Ponad siły, Odpoczynek oraz Roztrenowanie. Jeśli urządzenie nie ma jeszcze wystarczających danych, wyświetli Brak stanu. Możesz również wyłączyć funkcję, aby wstrzymać analizę treningu.

Jeśli masz ochotę na trening zobacz: Jaki zegarek fitness wybrać? 2024/2025

Ciekawostką jest, że w 2024 roku stan wytrenowania użytkowników Garmin wykazywał zmiany sezonowe, odpowiadające półkuli północnej. Roztrenowanie występuje więc najczęściej w październiku, listopadzie i grudniu. Przetrenowanie jest najczęstsze w styczniu, natomiast stan szczytowy i produktywny dominują w czerwcu, lipcu, sierpniu i wrześniu.

Dzienna liczba kroków

Prosta czynność, jaką jest codzienny spacer, może być doskonałym wskaźnikiem aktywności. Oczywiście wiek, waga i poziom sprawności mogą wpływać na liczbę kroków. Jednak jedno jest pewne, większa liczba kroków przekłada się na lepsze zdrowie i samopoczucie.

Jeśli brak Ci motywacji: Garmin Connect, wyzwania i odznaki na grudzień!

Średnia, dzienna liczba kroków wśród użytkowników Garmin wynosi 8317. Natomiast liderami są mieszkańcy Hongkongu, którzy osiągają średnio 10340 każdego dnia. Na drugi biegunie znajdują się użytkownicy z Indonezji, że średnią 5375 kroków dziennie.

Wiek sprawnościowy

Funkcja wieku sprawnościowego w zegarkach Garmin pozwala porównać twoją aktualną kondycję z rzeczywistym wiekiem. Analiza uwzględnia minuty intensywnej aktywności, średnie tętno spoczynkowe, a także wskaźnik masy ciała (BMI). Zestawiając je z danymi osób tej samej płci i wieku.

Sprawdź koniecznie: Jak zdobyć minuty intensywnej aktywności Garmin?

Średnio użytkownicy Garmin są o 2,48 roku młodsi biologicznie w porównaniu do swojego rzeczywistego wieku. Kobiety uzyskują wynik średnio o 1,94 roku niższy, natomiast mężczyźni są biologicznie 2,75 roku młodsi niż w rzeczywistości.

Funkcja wieku sprawnościowego skutecznie przypomina, że zdrowe wybory i regularna aktywność fizyczna korzystnie wpływają na jakość naszego życia!

Procentowy wzrost aktywności

Garmin co roku analizuje, jak zmienia się poziom aktywności użytkowników platformy Connect. Szeroka gama aktywności, od biegania, aż do jazdy konno, pozwala dostrzec, gdzie użytkownicy robią największe postępy. Poniżej prezentujemy procentowy wzrost popularności wybranych aktywności w 2024 roku.

 

Zegarki Garmin wyposażono w tak wiele profili aktywności, że trudno uwzględnić je wszystkie. Wystarczy dodać, że jako użytkownicy doskonale wykorzystujemy ich możliwości oraz technologię.

Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium