
Garmin posiada w swojej ofercie szereg zegarków do triathlonu, które mają na celu umożliwienie przeprowadzenia odpowiedniego treningu, a także ułatwienie rejestrowania aktywności w trakcie zawodów. W poniższym artykule postaramy się dobrać najlepszy zegarek do triathlonu wskazując także różnice między urządzeniami.
Zegarek do triathlonu – co to oznacza?
Zegarek do triathlonu powinien obsługiwać aktywność biegową, jazdy na rowerze, a także pływania w akwenie otwartym (jeziorze czy morzu) i najlepiej, jeśli łączy je w jednej aktywności. Zegarki triathlonowe Garmin posiadają dedykowaną aktywność triathlon (oznaczaną także jako aktywność Multisport), która pozwala na szybkie przełączanie aktywności z uwzględnieniem stref przejściowych.
Zegarek do triathlonu powinien mieć także możliwość wgrywania wieloetapowych treningów. Dzięki nim, możemy zaplanować treningi w platformie Garmin Connect (za pośrednictwem aplikacji w telefonie lub w wersji komputerowej platformy) i bezprzewodowo przesłać do zegarka. Istnieje także możliwość pobierania gotowych planów treningowych i synchronizacji z zegarkiem.
Jedną z ciekawych funkcji zegarków do pływania jest pomiar takich danych jak współczynnik SWOLF, który pozwala sprawdzać czy pływamy coraz bardziej efektywnie. Chodzi o to aby pływać ten sam dystans przy jak najmniejszej liczbie ruchów. Dodatkowo zegarki zliczą liczbę przepłyniętych basenów czy zapiszą jakim stylem pływackim pływaliśmy.
Jak działa funkcja triathlon (multisport) w zegarkach
Funkcja Multisport pozwala łączyć dowolne aktywności w jedną. Po naciśnięciu przycisku LAP przechodzi z pierwszej (np. bieganie) do kolejnej (np. kolarstwo). Dzięki temu zegarek może służyć do wielu innych dyscyplin jak duathlon czy konkurencje Swim-Run itp.
W ustawieniach funkcji triathlon możemy zaznaczyć czy zegarek ma zliczać "przejścia". Zliczanie polega na tym, że po kliknięciu przycisku LAP po zakończeniu pływania pojawia się ekran "przejście", który zlicza czas jaki spędziliśmy w strefie zmian na np. przebranie i przesiadkę na rower.
Po zakończeniu całego triathlonu, już w aplikacji Garmin Connect, będziemy mogli sprawdzić dokładne statystyki, zarówno dla każdego z etapów (bieganie, rower, pływanie), a także to ile czasu spędziliśmy w strefie zmian. Daje to możliwość obiektywnej oceny tego, jak sprawnie idzie nam zmiana z jednej dyscypliny na drugą. Pozwala to także zbadać czy pomysły, które chcemy przetestować, np. wpięcie butów od razu w pedały faktycznie skracają nasz pobyt w zmianie.
Nowością w triathlonowych zegarkach od Garmina stanowi funkcja automatycznego przełączania się między aktywnościami. Po włączeniu tego trybu zegarek samodzielnie będzie zmieniał dyscypliny.
Funkcje wspólne wszystkich modeli
Na początku dodajmy, że każdy z wymienionych modeli posiada łączność Bluetooh z telefonem, która zapewnia bezprzewodowe zgrywanie treningów czy przesyłane aktualizacji oprogramowania. Pozwala także wgrać np. trasę zawodów, gdyż każdy z zegarków oferuje nawigowanie po śladzie (choć nie każdy ma mapę). Każdy z nich posiada wiele innych aktywności sportowych w tym np. basen. Dzięki niemu łatwo "posegregować" poszczególne jednostki treningowe.
Łączność z telefonem pozwala także na używanie zegarka jako smartwatcha, gdyż na ekranie mogą pojawiać się powiadomienia np. o połączeniach przychodzących czy SMSach i mailach.
Każdy z zegarków liczy także spalone kalorie, kroki czy sen.
Jaki zegarek do triathlonu wybrać w 2025 roku? Najlepsze modele Garmin.
Poniżej prezentujemy listę pięciu najpopularniejszych modeli, których można używać zarówno do treningów jak i do startu w zawodach triathlonowych czy duathlonowych. Każdy zegarek posiada aktywność triathlon. Każdy z modeli posiada też możliwość wgrywania zaawansowanych treningów, w tym gotowych planów treningowych.
Garmin Forerunner 255 lub Garmin Forerunner 265
Garmin Forerunner 255 to najbardziej budżetowy model zegarka, który został wyposażony w aktywność multisport. Wersję bez odtwarzacza muzyki można zakupić już poniżej 1000 PLN. Dzięki zastosowaniu energooszczędnego wyświetlacza MiP Forerunner może zapisać nawet 25 godzin aktywności przy włączonym GPS wraz z wielopasmowością. Seria Garmin Forerunner 265 posiada cechujący się niezwykłą wyrazistością wyświetlacz typu Amoled. Zegarek oferowany jest w dwóch rozmiarach koperty. Czas pracy z racji bardziej prądożernego wyświetlacza jest krótszy i wynosi do 14-15 godzina (GPS + Wielsopasmowość).
Garmin Instinct 3
Zaprezentowana w styczniu 2025 roku seria Garmin Instinct 3 cechuje się niezwykle odporną konstrukcją (połączenie tworzywa wzmocnionego włóknem szklanym, a w ramce znajdziemy dodatkowo aluminiowy ring). Wśród wariantów znajdziemy modele z wyświetlaczem Amoled lub MIP. Te drugie oferują opcje doładowania baterii za pomocą energii słonecznej. Każdy zegarek z rodziny Instinct 3 posiada wbudowaną latarkę na krawędzi obudowy. W ramach aktywności multisport, możemy bez problemu dostosować wyświetlane parametry dla każdej aktywności.
Garmin Forerunner 955
Jedna z najchętniej wybieranych serii zegarków dla triathlonistów. Forerunner 955 cechuje się bardzo lekką konstrukcją (52 g). Ekran MiP jest czytelny w każdych warunkach. Do wyboru mamy wariant podstawowy lub Solar, który oferuje doładowanie baterii za pomocą energii słonecznej. W pamięci zegarka znajdziemy zainstalowaną mapę Europy, która może stanowić spore ułatwienie przy planowaniu treningów w nowych miejscach.
Garmin Forerunner 965
Użytkownicy zegarków Garmin zostali podzielenie na fanów zegarków z oszczędnymi wyświetlaczami MiP (kolory są wyblakłe, ale bez obawy o czytelność, bo ta jest idealna w każdych warunkach) i wyświetlaczami AMOLED (bardzo wyraźne kolory, ale kosztem większego zużycia baterii). I właśnie dla triathlonistów poszukujących zegarka sportowego z żywymi barwami menu powstał Garmin Forerunner 965. Warto też zwrócić uwagę na to, że przy zachowaniu praktycznie takiej samej wielkości koperty co w modelu Forerunner 955, udało się zwiększyć średnicę wyświetlacza do 1,4". Ramka została wykonana z tytanu co w użytkowaniu codziennym nadaje serii większej elegancji.
Garmin Fenix 8
Fenix to topowa seria zegarków w naszej ofercie. Z tego względu nie mogło jej zabraknąć w rankingu. Zegarki są dostępne w trzech wielkościach koperty. Każdy model posiada obsługę mapy, wbudowaną latarkę oraz szereg funkcji treningowych, w tym wsparcie dla aktywności multisport. Zegarki Fenix 8 są dostępne w wariancie z ładowaniem Solarnym i wyświetlaczem typu MiP oraz z wyświetlaczem Amoled.
Podsumowanie
Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł w doborze idealnego zegarka do triathlonu. W razie dodatkowych pytań, zapraszamy do kontaktu z nami mailowo, telefonicznie czy przez czat. Na wszelkie pytania odpowiedzą również nasi wykwalifikowaniu konsultanci w sklepach firmowych TRIGAR.