Kategorie blog

Ranking zegarków do triathlonu Garmin 2022

0
Ranking zegarków do triathlonu Garmin 2021

Firma Garmin posiada w swojej ofercie szereg zegarków do triathlonu, które mają na celu umożliwienie przeprowadzenia odpowiedniego treningu a także ułatwić rejestrowanie aktywności w trakcie zawodów. Z racji zaawansowanych funkcji wymaganych od zegarka stanowią one najwyższe modele w swoich seriach (seria Forerunner a także cała seria Fenix). W poniższym artykule postaramy się dobrać najlepszy zegarek do triathlonu wskazując także różnice między urządzeniami.

Zegarek do triathlonu – co to oznacza?

Zegarek do triathlonu powinien obsługiwać aktywność biegową, jazdy na rowerze, a także pływania w akwenie otwartym (jeziorze czy morzu) i najlepiej, jeśli łączy je w jednej aktywności. Zegarki triathlonowe Garmin posiadają dedykowaną aktywność triathlon, która pozwala na szybkie przełączanie aktywności z uwzględnieniem stref przejściowych. 

Większość zegarków triathlonowych Garmin (poza Forerunnerem 745 oraz serią Instinct) posiada również dedykowane uchwyty szybkiej zmiany umożliwiające szybkie przełożenie zegarka z ręki na rower. Jednak pozostałe modele, także można zamontować na rowerze dzięki uniwersalnemu uchwytowi na rower.

Zegarek do triathlonu powinien mieć także możliwość wgrywania wieloetapowych treningów. Dzięki nim, możemy zaplanować treningi na smartfonie w aplikacji Garmin Connect i bezprzewodowo przesłać do zegarka. Istnieje także możliwość pobierania gotowych planów treningowych i synchronizacji z zegarkiem.

Jedną z ciekawych funkcji zegarków do pływania jest pomiar takich danych jak współczynnik SWOLF, który pozwala sprawdzać czy pływamy coraz bardziej efektywnie. Chodzi o to aby pływać ten sam dystans przy jak najmniejszej liczbie ruchów. Dodatkowo zegarki zliczą liczbę przepłyniętych basenów czy zapiszą jakim stylem pływackim pływaliśmy. 

Jak działa funkcja triathlon (multisport) w zegarkach

Funkcja Multisport pozwala łączyć dowolne aktywności w jedną. Po naciśnięciu przycisku LAP przechodzi z pierwszej (np. bieganie) do kolejnej (np. kolarstwo). Dzięki temu zegarek może służyć do wielu innych dyscyplin jak duathlon czy konkurencje Swim-Run itp. 

W ustawieniach funkcji triathlon możemy zaznaczyć czy zegarek ma zliczać "przejścia". Zliczanie polega na tym, że po kliknięciu przycisku LAP po zakończeniu pływania pojawia się ekran "przejście", który zlicza nam czas jaki poświęciliśmy w strefie zmian na przebranie i przesiadkę na rower.

Po zakończeniu całego triathlonu, już w aplikacji Garmin Connect, będziemy mogli sprawdzić dokładne statystyki, zarówno dla każdego z etapów (bieganie, rower, pływanie), a także to ile czasu spędziliśmy w strefie zmian. Daje to możliwość obiektywnej oceny tego, jak sprawnie idzie nam zmiana z jednej dyscypliny na drugą. Pozwala to także zbadać czy pomysły, które chcemy przetestować, np. wpięcie butów od razu w pedały faktycznie skracają nasz pobyt w zmianie. 

Funkcja triathlon w zegarku Garmin

Funkcje wspólne wszystkich modeli

Na początku dodajmy, że każdy z wymienionych modeli posiada łączność Bluetooh z telefonem, która zapewnia bezprzewodowe zgrywanie treningów czy przesyłane aktualizacji oprogramowania. Pozwala także wgrać np. trasę zawodów, gdyż każdy z zegarków oferuje nawigowanie po śladzie (choć nie każdy ma mapę). Każdy z nich posiada wiele innych aktywności sportowych w tym np. basen. Dzięki niemu łatwo "posegregować" poszczególne jednostki treningowe.

Łączność z telefonem pozwala także na używanie zegarka jako smartwatcha, gdyż na ekranie mogą pojawiać się powiadomienia np. o połączeniach przychodzących czy SMSach i mailach. 

Każdy z zegarków liczy także spalone kalorie, kroki czy sen.

Jaki zegarek do triathlonu wybrać w 2021? Najlepsze modele

Poniżej prezentujemy listę pięciu najpopularniejszych modeli, których można używać zarówno do treningów jak i do startu w zawodach triathlonowych czy duathlonowych. Poza pierwszym modelem (Instinctem), każdy zegarek posiada aktywność triathlon. Każdy z modeli posiada możliwość wgrywania zaawansowanych treningów, także z gotowych planów treningowych. 

Garmin Instinct - brak dedykowanej aplikacji triathlon

Ranking zegarków do triathlonu - Garmin Instinct

Pierwsze i najbardziej podstawowe modele, które obsługują wszystkie wymagane aktywności tj. rower, bieg i pływanie. Niestety brak w nich funkcji dedykowanej aktywności triathlon. 

Zdecydowaliśmy się jednak umieścić Instincta w zestawieniu, gdyż jest to jedyny model poniżej 1000zł, który można wykorzystać by przygotować się do triathlonu.

Urządzenie posiada wbudowany monochromatyczny ekran o wymiarach 23x23mm. Czas pracy jest zależny od modelu (dłuższy czas pracy w serii Instinct Solar), to samo tyczy się również wbudowanego pulsoksymetru i pomiaru tętna pod wodą. Wszystkie różnice pomiędzy modelami można znaleźć w dedykowanej tabelce porównawczej. Wodoszczelność zegarka jest większa niż w przypadku Forerunnerów i jest to 10ATM.

Z funkcji smart, zegarki serii Instinct nie posiadają Garmin Pay oraz Garmin Music. Brak tu także map, rekompensuje je nam jednak możliwość wgrania kursu, który wyświetlany będzie jako linia na jasnym tle.

Forerunner 935 - pełne funkcje triathlonowe w korzystnej cenie

Ranking zegarków do triathlonu - Garmin Forerunner 935

Forerunner 935 jest niżej w naszym rankingu niż model Forerunner 745, pomimo tego, że ma wyższy numer (więc pochodzi z wyższej serii). Jest tak dlatego, że premiera 935 miała miejsce w 2017r. Od tamtej pory kolejne zegarki (Forerunnery 945 i 745) wprowadzały nowe funkcje spychając ten model do obecnego 4. miejsca w zestawieniu.

Urządzenie posiada wszystkie podstawowe funkcje o których mówiliśmy w kontekście zegarka do triathlonu. Bateria w urządzeniu pozwala na pracę do 14 dni w trybie zegarka oraz 24 godzin w trybie GPS. Pełną czytelność zapewni nam 1,2” ekran Memory-In-Pixel. Wodoszczelność zegarka jak w przypadku każdego Forerunnera wynosi do 5ATM.

Pomimo nieco dłuższego czasu pracy niż w modelu Forerunner 745, starszy 935 nie posiada chociażby funkcji Garmin Music czy Garmin Pay. Dodatkowo, urządzenie nie posiada funkcji wykrywania zdarzeń z wysyłaniem automatycznej prośby o pomoc (przy połączonym telefonie). Model ten nie umożliwia również także odczytu tętna z optycznego czujnika podczas pływania. Widoczny jest tu również brak map, możliwe jest jednak wgranie kursów które ukażą się jako linia prowadząca na białym tle. Z funkcji związanych ze sportem brak w tym urządzeniu funkcji PacePro oraz ClimbPro.

Forerunner 745 - najnowszy model triathlonowy

Ranking zegarków do triathlonu - Garmin Forerunner 745

Model Forerunner 745 to bezpośredni następca modelu Forerunner 735xt. Jego premiera miała miejsce w sierpniu 2020 roku. Jest to podstawowy zegarek triathlonowy dostępny obecnie w ofercie Garmina. Urządzenie posiada wbudowany ekran 1,2”. Czas pracy baterii pozwala na pracę do 7 dni w trybie zegarka oraz zarejestrowanie aktywności GPS do 16 godzin. Jego koperta jest nieco mniejsza niż Forerunnerów 935 i 945, jednak przy tej samej wielkości ekranu. 

Poza podstawowymi funkcjami przewidzianymi w zegarkach do triathlonu, Forerunner 745 posiada funkcję muzyki bezpośrednio z zegarka która umożliwi nam pracę do 6 godzin w tym trybie. Ważną kwestią jest jego wodoszczelność która wynosi do 5ATM. Dodatkowo, znajdziemy tutaj funkcję płatności zbliżeniowych Garmin Pay. Ten model posiada już wspomniane funkcje PacePro oraz ClimbPro.

Istotną różnicą w tym modelu w porównaniu do FR 945 i Fenixów 6 PRO jest brak map (tak samo jak w modelu Forerunner 935), co uniemożliwia podgląd okolicy. Można jednak nawigować po kursie.

Forerunner 945 - najbardziej uznany model

Garmin Forerunner 945 - najlepszy do triathlonu

Najbardziej zaawansowany i lubiany zegarek do triathlonu z serii Forerunner w tym momencie. Urządzenie tak jak poprzednicy posiada wbudowany ekran 1,2”. Bateria z kolei umożliwia czas pracy do 36 godzin w trybie GPS oraz 14 dni w trybie zegarka. Zmierzenie się tym zegarkiem z podwójnym IRONMAN em nie będzie żadnym problemem :) 

Forerunner 945 ma praktycznie wszystkie te same funkcje, co Fenix 6 PRO, jednak jego zaletą jest niezwykle lekka waga - 50g. Zegarek jest też o wiele cieńszy od Fenixów, dzięki czemu łatwiej założyć go pod piankę. 

Forerunner 945 posiada wszystkie funkcje, które znaleźć można w urządzeniu Forerunner 745. W odróżnieniu jednak od poprzedników, posiada on wbudowane mapy całej Europy TopoActive firmy Garmin umożliwiające podgląd naszej okolicy. W tym modelu można również zainstalować dodatkowe mapy. Na tym tak naprawdę różnice się kończą, czas zatem przejść do numeru 1 w naszym rankingu.

Najlepszy zegarek do triathlonu – Garmin Fenix 6

Zegarek do triathlonu - Garmin Fenix 6

Nie jest zaskoczeniem, że właśnie seria Garmin Fenix 6 jest na samym szczycie naszego zestawienia. Są to najbardziej zaawansowane zegarki sportowe firmy Garmin będąc jednocześnie najbardziej zaawansowanymi zegarkami sportowymi dostępnymi na rynku. Zastąpiły one lubiane modele Fenix 5 PLUS. 

Modele te dostępne są w trzech rozmiarach wielkościowych, dzięki czemu każdy dobierze odpowiednią wielkość do swojego nadgarstka. 

Wraz z wielkościami koperty (42mm, 47mm, 51mm) rośnie czas pracy baterii (aż do 60h w GPS) oraz rozmiar wyświetlacza (od 1,2" do 1,4").

Jako najlepszy zegarek do triathlonu, seria Fenix 6 posiada wszystkie funkcje poprzedników. Dodatkowo urządzenia w zależności od modelu posiadają większy ekran oraz dłuższy czas pracy baterii. Wszystkie jednak cechuje odmienna obudowa. Posiadają one elementy wykonane z metalu sprawiające ,że lepiej zegarek wygląda na co dzień. Zwiększona jest także wodoszczelność, która wynosi 10ATM.

Fenixy są jednak znacząco cięższe od Forerunnerów stąd wielu zawodników składnia się jednak do Forerunnerów. Dodatkową zaletą Fenixów jest jednak ich wygląd, gdyż dzięki metalowym elementom wyglądają bardziej elegancko i na pierwszy rzut oka nie przypominają zegarków sportowych.

W celu porównania modeli między sobą zapraszamy do naszej tabelki porównawczej serii Fenix, na potrzeby rankingu zamieścimy jednak najważniejsze różnice poniżej.

Porównanie zegarków do triathlonu

Model Zegarka garmin instinct

Seria Garmin Instinct

garmin forerunner 935

Forerunner 935

garmin forerunner 745

Forerunner 745

garmin forerunner 945

Forerunner 945

garmin fenix 6

Seria Fenix 6

 
PORÓWNANIE ZEGARKÓW DO TRIATHLONU
Rok premiery 2018
2020 (solar)
2017 2020 2019 2019
2020 (solar)
Rozmiar wyświetlacza 23 x 23 mm 1,2" 1,2" 1,2" 1,2" (6s)
1,3" (6)
1,4" (6x)
Czas pracy baterii w trybie zegarka 14 dni
24/54 dni (solar)
14 dni 7 dni 14 dni 9 dni (6s)
10.5 dnia (6s solar)
14 dni (6)
16 dni (6 solar)
21 dni (6x)
24 dni (6x solar)
Czas pracy baterii w trybie GPS 16 godzin
30/38 godzin (solar)
24 godziny 16 godzin 36 godzin 25 godzin (6s)
28 godzin (6s solar)
36 godzin (6)
40 godzin (6 solar)
60 godzin (6x)
66 godzin (6x solar)
Wodoszczelność 10ATM 5ATM 5ATM 5ATM 10 ATM
Funkcja Triathlon Nie        
Dedykowany uchwyt szybkiej zmiany Nie   Nie    
Treningi interwałowe          
Treningi zaawansowane          
Wsparcie dla czujników HRM Tri Nie        
Optyczny pomiar tętna w wodzie

Tylko wersja solar
Nie      
Wbudowane Mapy Nie Nie Nie    
Garmin Pay Nie Nie      
Garmin Music Nie Nie      
Funkcje PacePro oraz ClimbPro Nie Nie      

Mamy nadzieję, że artykuł te pomógł w doborze idealnego zegarka do triathlonu. W razie dodatkowych pytań, zapraszamy do kontaktu z nami mailowo, telefonicznie czy przez wbudowany czat. Na wszelkie pytania odpowiedzą również nasi wykwalifikowaniu konsultanci w salonach firmowych TRIGAR.

Komentarze do wpisu (0)

Popularne kategorie
Menu Szukaj filtruj więcej
  • AUTORYZOWANY PARTNER GARMIN
  • TRIGAR to 15 lat doświadczenia, 7 salonów firmowych oraz tysiące zadowolonych Klientów.

  • Tel.:500 521 500
  • E-mail:kontakt@trigar.pl
  • Zapisz się do newslettera
   Bądź na bieżąco z promocjami i nowościami
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl