Porównanie Garmin Forerunner 745 i 945 2
Porównanie Garmin Forerunner 745 i 945

Garmin oferuje wśród swoich zegarków sportowych zegarki triathlonowe takie jak Garmin Forerunner 745 oraz Forerunner 945. Jako iż obydwa sprawdzają się do powyższej aktywności, postaramy się ułatwić Wam decyzję w wyborze urządzenia zestawiając je ze sobą i przeprowadzając ich szczegółowe porównanie.

Krótki opis modelu Forerunner 945 oraz Forerunner 745

Zaczynając nasz artykuł, warto przybliżyć trochę historię obydwu zegarków. Garmin Forerunner 745 to bezpośredni następca modelu Forerunner 735xt. Jego charakterystyka jest bliźniacza, możemy zatem mówić o podstawowym zegarku triathlonowym w ofercie Garmina. Premiera 745 miała miejsce we wrześniu 2020 r.

Porównanie Garmin Forerunner 945 i Forerunner 745

Forerunner 945 z kolei jest następcą modelu Forerunner 935. Zegarek ten był lżejszą alternatywą dla modeli z serii Fenix 5. Tutaj sytuacja jest troszkę bardziej kompleksowa. W momencie premiery modelu Forerunner 945 na rynku królowały modele z serii Fenix 5 Plus. Forerunner stał się zatem funkcjonalnym odpowiednikiem Fenixa 5x Plus (z różnicami gabarytowymi). Późniejsza premiera Fenixów 6 serii oraz szereg aktualizacji sprawił jednak, że Forerunner 945 to obecnie odpowiednik modelu Fenix 6 PRO różniący się wykonaniem.

W Forerunnerach obudowa jest wykonana w pełni z tworzywa sztucznego i brak jej metalowych elementów występujących w zegarkach serii Fenix. Podsumowując – Forerunner 945 jest przedstawicielem najbardziej zaawansowanych zegarków sportowych dostępnych w ofercie firmy Garmin.

Obsługiwane aktywności

Jak już wspomnieliśmy na wstępie, oba zegarki sprawdzą się w przygotowaniach oraz w trakcie zawodów triathlonowych. W praktyce oznacza to tyle, że wśród dostępnych sportów (zainstalowanych fabrycznie w obu modelach) znajdziemy m.in. pływanie w otwartym akwenie oraz dedykowaną aktywność Multisport. Szerzej o tej formie aktywności pisaliśmy w osobnym artykule, w którym przedstawiliśmy także ranking zegarków do triathlonu.

 

Aktywność rowerowa, ekran danych oraz mapy

 

Poza wyżej wymienionymi, obydwa zegarki nadają się do rejestrowania praktycznie każdej aktywności. Wymienić tu możemy m.in.:

  • Bieg, Bieg szlakiem, Bieżnia, Tor Kryty

  • Chód, Wędrówka, Wspinaczka,

  • Rower, Jazda w pomieszczeniu, MTB,

  • Basen, Otwarty Akwen,

  • Multisport, Triatlon, Bieganie z pływaniem,

  • Narty, Bieg narciarski, Snowboard,

  • SUP, Wiosłowanie, Kajak,

  • Siła, Ergometr, Maszyna Eliptyczna,

  • Kardio, Joga

  • Golf, TruSwing

Jak widać, zastosowanie zegarków jest bardzo szerokie. Wraz z aktualizacjami mogą pojawiać się dodatkowe dedykowane aktywności. Jeżeli jednak w zegarku nie ma interesującego nas sportu, bardzo prawdopodobne jest, że dostępny jest on do pobrania z platformy Garmin Connect IQ.

Porównanie techniczne Forerunner 745 i 945

Zacznijmy od porównania parametrów technicznych obydwu urządzeń. Zarówno Forerunner 745 jak i Forerunner 945 posiadają wbudowany ekran memory-in-pixel o średnicy 1,2” (3,04cm) i rozdzielczości 240 x 240 px. Jak już wspomnieliśmy, ich obudowy są wykonane w pełni ze tworzywa wzmocnionego włóknem szklanym. Modele różnią się między sobą również rozmiarem koperty. Forerunner 745 to urządzenie nieco mniejsze o wymiarach 43,8 x 43,8 x 13,3mm, Forerunner 945 natomiast to 47 x 47 x 13,7mm.

Kolejną istotną różnicą jest czas pracy baterii. Model Forerunner 745 pozwala na używanie urządzenia do 16 godzin w trybie GPS, 21 godzin w trybie UltraTrac, do 7 dni w trybie zegarka oraz do 6 godzin w trybie GPS + Muzyka. Forerunner 945 z kolei pozwala na uzyskanie wyższych wartości. I tak w trybie GPS jest to do 36 godzin, w Ultratrac do 60 godzin, do 14 dni w trybie zegarka oraz do 10 godzin w trybie GPS+Muzyka.

Absolutnie minimalna różnica występuje w wadze obydwu urządzeń. Model 745 waży 47g z kolei 945 to waga 50g. Nie powinno to w żadnym stopniu rzutować na użytkowanie urządzenia.

Skoro mamy już zestawione różnice techniczne, warto również zaznaczyć istotne cechy wspólne obydwu zegarków:

  • Szkło Gorilla Glass DX,

  • Wodoszczelność na poziomie 5 ATM,

  • Wbudowany odbiornik GPS/GLONASS/Galileo,

  • Wsparcie dla czujników Bluetooth oraz ANT+,

  • Wbudowane Wi-Fi (do aktualizacji oraz pobierania muzyki na zegarek),

  • Nadgarstkowy czujnik tętna 3 generacji z pulsoksymetrem,

  • Możliwość pomiaru tętna pod wodą,

  • Wbudowany wysokościomierz barometryczny.

Porównanie funkcji Forerunner 745 i Forerunner 945

Przejdźmy zatem do różnic w funkcjonalności obydwu zegarków. Co zaskakujące, jedyna różnica w obydwu zegarkach to mapy które występują w modelu Forerunner 945, a w modelu Forerunner 745 już nie. Nie zmienia to jednak faktu, że obydwa zegarki posiadają funkcję nawigowania po wcześniej zaplanowanej trasie (np. w aplikacji Garmin Connect czy też po pliku GPX). Model Forerunner 745 nie pokaże nam po prostu na mapie okolicy przez co musimy być czujniejsi podczas podejmowaniu decyzji przy zmianach kierunku.

Ekran powiadomień w Garmin Forerunner 745 i 945

Skoro w kwestii różnic nie mamy zbyt wiele do dodania, przypomnijmy może najistotniejsze funkcje występujące w obydwu modelach:

  • Powiadomienia z telefonu,

  • Monitorowanie snu,

  • Muzyka bezpośrednio z zegarka (Garmin Music),

  • Płatności zbliżeniowe Garmin Pay,

  • Monitorowanie energii organizmu (BodyBattery),

  • Treningi interwałowe, zaawansowane, wsparcie dla czujników dynamiki biegu,

  • Efekt treningu, obciążenie treningowe, charakter obciążenia,

  • ClimbPro oraz PacePro,

  • Nawigowanie do punktu rozpoczęcia aktywności – choć tutaj Forerunner 745 poprowadzi nas tylko tą samą drogą, którą przybyliśmy lub w linii prostej.

Forerunner 745 i 945 – kolory, warianty, ceny

Zbliżając się ku końcowi sprawdźmy również dostępne warianty kolorystyczne i sprzedażowe dla obydwu urządzeń.

Forerunner 745 występuje w czterech modelach kolorystycznych:

  1. Czarny

  2. Czerwony

  3. Miętowy

  4. Biały

Urządzenie zawsze posiada jeden wariant sprzedażowy. Wraz z opakowaniem i instrukcją wprowadzającą otrzymujemy oczywiście zegarek oraz klips do ładowania urządzenia. Z jednej strony należy go wprowadzić do źródła zasilania USB (ładowarka sieciowa, powerbank, laptop itp.) natomiast drugi element wprowadzamy bezpośrednio do zegarka.

Ceny urządzenia w chwili publikacji artykułu (Listopad 2021r) wynoszą od 1919zł do 1960zł i są uzależnione od wariantu kolorystycznego.

Forerunner 945 Triathlon bundle z dodatkowymi pasami tętna

Przyszedł zatem czas na model Forerunner 945. Tutaj wybór kolorystyczny jest zdecydowanie mniejszy (w zasadzie to brak), pojawiają się jednak dwa warianty sprzedażowe:

  • Samo urządzenie – Tutaj tak jak w przypadku Forerunnera 745 otrzymujemy urządzenie, skróconą instrukcję oraz przewód do ładowania. Egzemplarz zawsze posiada kolor czarny.

  • Triathlon Bundle – Jest to zestaw dedykowany osobom startującym w zawodach triathlonowych (i nie tylko). Samo urządzenie różni się kolorystycznie niewiele, bo wprowadza drobne błękitne akcenty. Zmienia się za to całkiem zawartość pudełka. Poza standardową zawartością otrzymujemy również uchwyt szybkiej zmiany, dodatkowy błękitny pasek oraz czujniki HRM Swim oraz HRM Tri dedykowane pływaniu na basenie oraz triathlonowi. Więcej informacji na temat czujników tętna znajdziecie w naszym porównaniu: który czujnik tętna Garmin wybrać?

Jako iż Triathlon Bundle posiada szereg akcesoriów do zegarka, jego cena również jest wyższa. W momencie publikacji artykułu za wariant triathlonowy trzeba zapłacić 2949zł, a samo zegarek 945 z kolei kosztuje 2335zł.

Paski i akcesoria

Chcąc zmienić oblicze naszego urządzenia, najprostszą metodą jest wymiana zamontowanego paska. Dla obydwu zegarków dostępne są dedykowane paski występujące w kolorach zgodnych z dostarczanymi wraz z urządzeniem. Dodatkowo, obydwa modele kompatybilne są z paskami QuickFit 22mm znanymi z Fenixów o rozmiarze 47mm.

W kwestii akcesoriów zegarki również się od siebie nie różnią. Do obydwu modeli możemy dokupić akcesoria takie jak:

  • Czujniki tętna – obydwa modele obsługują wszystkie typy czujników,

  • Czujniki kadencji i prędkości,

  • Oświetlenie rowerowe Varia,
  • Czujniki dynamiki biegu,

  • Czujniki mocy Vector.

Forerunner 745 vs Forerunner 945 – nasza opinia

Naszym zdaniem, zwycięzcą bezpośredniej rywalizacji jest Forerunner 945. Wbudowane mapy i ponad dwukrotnie dłuższy czas pracy baterii są bardzo mocnymi argumentami przemawiającymi za zakupem tego modelu. Mamy na uwadze, iż aspekt ekonomiczny jest indywidualny dla każdego z osobna, stąd jeśli nie zależy nam na mapach to Forerunner 745 też będzie bardzo dobrym wyborem. 

Mamy nadzieję, że informacje zawarte w tym artykule pomogą każdemu kto waha się z wyborem pomiędzy dwoma omawianymi modelami. Gdyby jednak okazał się on niewystarczający lub po prostu chcieliby Państwo poznać inne możliwe opcje – zapraszamy do kontaktu z naszymi konsultantami online (przez czat wbudowany na stronie), mailowo, telefonicznie lub bezpośrednio w jednym z naszych salonów stacjonarnych.



Komentarze do wpisu (2)

24 listopada 2021

A ja i tak wolę mojego Fenixa 6X! Ma wszystko to co Forerunner 945, a do tego jest ładniejszy i ma lepszą baterię. No i większy ekran. Może jakbym startował w triatlonach to miałoby to jakiś sens, ale pod użytkowanie na codzień plus rower, bieganie i kardio nie ma sens zmieniać.

4 grudnia 2021

Cześć. Czy są jakieś wieści w temacie premiery modelu Forerunner 955? Aktualnie posiadam model 935 i chyba większy sensem będzie jeszcze chwile poczekać.

Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium