Który czujnik tętna Garmin wybrać? 0
Który czujnik tętna Garmin wybrać?

W związku z dużą ilością zapytań o różnice pomiędzy poszczególnymi czujnikami tętna firmy Garmin przygotowaliśmy poniższe zestawienie.

Uwaga! Ważna informacja dotycząca kompatybilności z urządzeniami Garmin. Wszystkie czujniki zaprezentowane poniżej posiadają funkcję pomiaru tętna i mogą się bezprzewodowo połączyć z każdym urządzeniem treningowym czy turystycznym firmy Garmin, które obsługuje technologię ANT+. Natomiast tylko niektóre urządzenia mogą odebrać z czujnika dodatkowe informacje o np. dynamice biegu czy pomiarze tętna w trakcie pływania. Dlatego przed wyborem danego czujnika sprawdź w specyfikacji technicznej swojego urządzenia Garmin jakie dane może on odebrać z czujnika tętna.

Jeżeli po przejrzeniu tabeli nadal masz wątpliwości, który czujnik będzie najlepszy dla Ciebie i Twojego urządzenia Garmin napisz do nas na sklep@trigar.pl lub zadzwoń 500 521 500. Pomożemy Ci dokonać najlepszego wyboru.

 

HRM Standard

niekontynuowany

HRM Premium

niekontynuowany

HRM Dual

HRM Run 2

HRM Tri

HRM Swim

 Dane techniczne
 Protokół przesyłania danych   ANT+ ANT+ ANT+/Bluetooh ANT+ ANT+ ANT+
 Częstotliwość radiowa  2,4 GHz
 Rodzaj bateria  Wymienna bateria CR2032
 Rodzaj paska  Plastikowy, elastyczny jedynie od strony pleców  W całości elastyczny   
 Wbudowany akcelerometr   Nie   Tak
 Odpinany monitor  Nie  Tak  Nie
 Funkcje
 Pomiar tętna   Tak
 Pomiar tętna w wodzie   Nie   Tak
 Wodoszczelność   Wszystkie czujniki są wodoszczelne (do min 10 metrów), ale dane o tętnie w trakcie  pływania odczytają jedynie czujniki HRM Tri i HRM Swim
 Odporność na chemię basenową   Nie  Tak
 Budowa zapobiegająca ześlizgiwaniu w trakcie pływania   Nie  Tak
 Dynamika biegu
 Kadencja kroków  Nie  Tak  Nie
 Odchylenie pionowe  Nie  Tak  Nie
 Czas kontaktu stopy z podłożem  Nie  Tak  Nie
 Odchylenie do długości  Nie  Tak  Nie
 Długość kroku  Nie  Tak  Nie
 Czas kontaktu z podłożem dla lewej i prawej nogi  Nie  Tak  Nie

Kadencja kroków (rytm)

Określenie liczby stawianych  kroków na minutę. Wyświetla całkowitą liczbę kroków (lewej i prawej nogi łącznie). Firma Garmin przeanalizowała dane dotyczące wielu biegaczy o różnym stopniu zaawansowania. Zazwyczaj u bardziej doświadczonych biegaczy rytm jest wyższy. Najczęściej podawana wartość docelowa rytmu podczas biegu to 180 kroków/min. Wyższy rytm jest powiązany z mniejszym odchyleniem pionowym i krótszym czasem kontaktu z podłożem. Zazwyczaj u wyższych biegaczy rytm jest nieco wolniejszy.

Odchylenie pionowe

Odchylenie pionowe oznacza wysokość obicia podczas biegu. Wyświetla pionowy ruch tułowia dla każdego kroku mierzony w centymetrach. Firma Garmin przeanalizowała dane dotyczące wielu biegaczy o różnym stopniu zaawansowania. Zazwyczaj u bardziej doświadczonych biegaczy odchylenie pionowe jest mniejsze. Jednak szybsze tempo często wiąże się ze zwiększonym odchyleniem pionowym. Przy ustalonym rytmie skrócenie czasu kontaktu z podłożem zazwyczaj również oznacza zwiększenie odchylenia pionowego. W trakcie biegania pod górę odchylenie pionowe jest zazwyczaj mniejsze. Zazwyczaj u wyższych biegaczy odchylenie pionowe jest nieco większe. Wielu trenerów uważa, że mniejsze odchylenie pionowe jest związane z wyższą wydajnością, ponieważ mniej energii jest przeznaczane na ruch w górę i dół. Niektórzy z nich zachęcają do utrzymania mniejszego odchylenia pionowego, ponieważ zmniejsza ono napięcie i redukuje negatywny wpływ na ciało.


Czas kontaktu stopy z podłożem

Czas kontaktu stopy z podłożem to czas, przez jaki stopa ma kontakt z powierzchnią ziemi podczas biegu. Wartość ta jest mierzona w milisekundach. Funkcja czasu kontaktu stopu z podłożem nie jest dostępna podczas chodu. Średni czas kontaktu stopy z podłożem nie zawiera wartości zerowych czasu spędzonego na stojąco lub pieszo.


Odchylenie do długości

Zakres odchylenia do długości jest stosunkiem kosztu do korzyści, gdzie odchylenie pionowe jest kosztem, a pokonany dystans korzyścią. Firma Garmin przeanalizowała dane dotyczące wielu biegaczy o różnym stopniu zaawansowania. Badania pokazują, że wartość odchylenia u bardziej doświadczonych i szybszych biegaczy jest z reguły niższa. Wartość odchylenia do długości nie zależy od wzrostu biegacza.


Czas kontaktu z podłożem dla lewej i prawej nogi

Wielu trenerów uważa, że symetryczny krok jest istotną cechą, która pozwala pozwala polepszyć wyniki i zmniejszyć ryzyko urazów. Firma Garmin przeanalizowała dane wielu biegaczy o różnym stopniu zaawansowania w celu określenia typowego średniego czasu kontaktu stopy z podłożem. Analiza wykazała, że w przypadku wielu biegaczy bilans GCT podczas podbiegania lub zbiegania ze wzniesień mocno odbiega od wzorca 50/50. Niektórzy biegacze sami zauważyli, że odniesione przez nich urazy były związane z bilansem GCT.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl