Który czujnik tętna Garmin wybrać? 0
Który czujnik tętna Garmin wybrać?

W związku z dużą ilością zapytań o różnice pomiędzy poszczególnymi czujnikami tętna firmy Garmin przygotowaliśmy poniższe zestawienie.

Uwaga! Ważna informacja dotycząca kompatybilności z urządzeniami Garmin. Wszystkie czujniki zaprezentowane poniżej posiadają funkcję pomiaru tętna i mogą się bezprzewodowo połączyć z każdym urządzeniem treningowym czy turystycznym firmy Garmin, które obsługuje technologię ANT+ lub Bluetooth Smart. Natomiast tylko niektóre zegarki Garmin mogą odebrać z czujnika dodatkowe informacje o np. dynamice biegu czy pomiarze tętna w trakcie pływania. Dlatego przed wyborem danego czujnika sprawdź w specyfikacji technicznej swojego urządzenia Garmin jakie dane może on odebrać z czujnika tętna.

Jeżeli po przejrzeniu tabeli nadal masz wątpliwości, który czujnik będzie najlepszy dla Ciebie i Twojego urządzenia Garmin napisz do nas na kontakt@trigar.pl lub zadzwoń 500 521 500. Pomożemy Ci dokonać najlepszego wyboru.

Porównanie czujników tętna Garmin

Model garmin hrm dual

HRM Dual

garmin hrm swim

HRM Swim

garmin hrm fit

HRM FIT

garmin hrm pro plus

HRM Pro PLUS

 
Protokoły przesyłania danych ANT+/Bluetooth ANT+ ANT+/Bluetooth ANT+/Bluetooth
Liczba jednocześnie obsługiwanych połączeń ANT+: bez limitu; Bluetooth Low Energy: 2 ANT: bez limitu ANT+: bez limitu; Bluetooth Low Energy: 3 ANT+: bez limitu; Bluetooth Low Energy: 3
Rodzaj baterii Wymienna bateria CR2032
Czas pracy na baterii 3,5 roku (1 godz. użytkowania dziennie) 18 miesięcy (3 godz. pływania tygodniowo) do 12 miesięcy (1 godz. użytkowania dziennie) do 12 miesięcy (1 godz. użytkowania dziennie)
Wodoodporność 1 ATM 5 ATM 3 ATM 5 ATM
Rodzaj paska Elastyczny nie dotyczy Elastyczny
Odpinany monitor        
Przeznaczony do bezpośredniego przypięcia do stanika sportowego     Tak (pasuje do staników sportowych o średnim i wysokim wsparciu)  
Beznarzędziowa wymiana baterii     łatwo odkręcana np. monetą  
Obsługa zmienności tętna (HRV)        
Przesyłanie oraz pamięć na tętno podczas aktywności1      
Statystyki tętna w interwałach pływania1        
Możliwość parowania z aplikacją Garmin Connect        
Dane mocy podczas biegu narciarskiego        
Niezależne monitorowanie aktywności (kroki, tętno, kalorie) dzięki Physio TrueUp        
DYNAMIKA BIEGU1
Kadencja kroków        
Odchylenie pionowe        
Czas kontaktu stopy z podłożem        
Odchylenie do długości        
Długość kroku        
Bilans czasu kontaktu z podłożem dla lewej i prawej nogi        
Tempo i dystans biegu        

1Wymaga zgodnego zegarka

Całodzienne monitorowanie aktywności w HRM pro

Urządzenie umożliwia samodzielne śledzenie całodziennej aktywności. Wystarczy połączyć pas tętna HRM Pro oraz zgodny zegarek z aplikacją Garmin Connect, dzięki czemu zyskamy możliwość zbierania danych takich jak tętno, kroki, spalone kalorie oraz minuty intensywnej aktywności. Dane prześlą się z założonego pasa, bezpośrednio do aplikacji i zsynchronizują dzięki funkcji Physio TrueUp.

Dane mocy podczas biegu narciarskiego (XC Ski)

W połączeniu z zgodnym zegarkiem (Fenix serii 7, Enduro, Forerunner 945, Forerunner 955) podczas aktywności biegów narciarskich możliwy jest pomiar wygenerowanej przez nas mocy wyrażonej w watach.

Moc biegu narciarskiego

 

Kadencja kroków (rytm)

Określenie liczby stawianych  kroków na minutę. Wyświetla całkowitą liczbę kroków (lewej i prawej nogi łącznie). Firma Garmin przeanalizowała dane dotyczące wielu biegaczy o różnym stopniu zaawansowania. Zazwyczaj u bardziej doświadczonych biegaczy rytm jest wyższy. Najczęściej podawana wartość docelowa rytmu podczas biegu to 180 kroków/min. Wyższy rytm jest powiązany z mniejszym odchyleniem pionowym i krótszym czasem kontaktu z podłożem. Zazwyczaj u wyższych biegaczy rytm jest nieco wolniejszy.

Odchylenie pionowe

Odchylenie pionowe oznacza wysokość obicia podczas biegu. Wyświetla pionowy ruch tułowia dla każdego kroku mierzony w centymetrach. Firma Garmin przeanalizowała dane dotyczące wielu biegaczy o różnym stopniu zaawansowania. Zazwyczaj u bardziej doświadczonych biegaczy odchylenie pionowe jest mniejsze. Jednak szybsze tempo często wiąże się ze zwiększonym odchyleniem pionowym. Przy ustalonym rytmie skrócenie czasu kontaktu z podłożem zazwyczaj również oznacza zwiększenie odchylenia pionowego. W trakcie biegania pod górę odchylenie pionowe jest zazwyczaj mniejsze. Zazwyczaj u wyższych biegaczy odchylenie pionowe jest nieco większe. Wielu trenerów uważa, że mniejsze odchylenie pionowe jest związane z wyższą wydajnością, ponieważ mniej energii jest przeznaczane na ruch w górę i dół. Niektórzy z nich zachęcają do utrzymania mniejszego odchylenia pionowego, ponieważ zmniejsza ono napięcie i redukuje negatywny wpływ na ciało.


Czas kontaktu stopy z podłożem

Czas kontaktu stopy z podłożem to czas, przez jaki stopa ma kontakt z powierzchnią ziemi podczas biegu. Wartość ta jest mierzona w milisekundach. Funkcja czasu kontaktu stopu z podłożem nie jest dostępna podczas chodu. Średni czas kontaktu stopy z podłożem nie zawiera wartości zerowych czasu spędzonego na stojąco lub pieszo.


Odchylenie do długości

Zakres odchylenia do długości jest stosunkiem kosztu do korzyści, gdzie odchylenie pionowe jest kosztem, a pokonany dystans korzyścią. Firma Garmin przeanalizowała dane dotyczące wielu biegaczy o różnym stopniu zaawansowania. Badania pokazują, że wartość odchylenia u bardziej doświadczonych i szybszych biegaczy jest z reguły niższa. Wartość odchylenia do długości nie zależy od wzrostu biegacza.


Czas kontaktu z podłożem dla lewej i prawej nogi

Wielu trenerów uważa, że symetryczny krok jest istotną cechą, która pozwala pozwala polepszyć wyniki i zmniejszyć ryzyko urazów. Firma Garmin przeanalizowała dane wielu biegaczy o różnym stopniu zaawansowania w celu określenia typowego średniego czasu kontaktu stopy z podłożem. Analiza wykazała, że w przypadku wielu biegaczy bilans GCT podczas podbiegania lub zbiegania ze wzniesień mocno odbiega od wzorca 50/50. Niektórzy biegacze sami zauważyli, że odniesione przez nich urazy były związane z bilansem GCT.

 

Który czujnik wybrać na rower?

Jeśli czujnika tętna będziemy używać na rowerze czy do amatorskiego biegania zupełnie wystarczy czujnik HRM-Dual. Nie ma sensu wybierać wyższych modeli pasków, bo po prostu nie wykorzystamy ich możliwości.

Który czujnik tętna jest najlepszy do biegania?

Dla biegaczy najlepszym czujnikiem jest obecnie HRM Pro Plus. Zbiera on wszystkie dane o dynamice biegu, które opisaliśmy powyżej. Pozwala więc podnosić technikę biegu. Ten czujnik spełni też rolę czujnika do triathlonu gdyż dzięki wbudowanej pamięci wewnętrznej zapisze dane z pływania i zsynchronizuje je z zegarkiem po wyjściu z wody.

 

Komentarze do wpisu (0)

Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium