Kategorie blog
Który czujnik tętna Garmin wybrać? 0
Który czujnik tętna Garmin wybrać?

W związku z dużą ilością zapytań o różnice pomiędzy poszczególnymi czujnikami tętna firmy Garmin przygotowaliśmy poniższe zestawienie.

Uwaga! Ważna informacja dotycząca kompatybilności z urządzeniami Garmin. Wszystkie czujniki zaprezentowane poniżej posiadają funkcję pomiaru tętna i mogą się bezprzewodowo połączyć z każdym urządzeniem treningowym czy turystycznym firmy Garmin, które obsługuje technologię ANT+. Natomiast tylko niektóre urządzenia mogą odebrać z czujnika dodatkowe informacje o np. dynamice biegu czy pomiarze tętna w trakcie pływania. Dlatego przed wyborem danego czujnika sprawdź w specyfikacji technicznej swojego urządzenia Garmin jakie dane może on odebrać z czujnika tętna.

Jeżeli po przejrzeniu tabeli nadal masz wątpliwości, który czujnik będzie najlepszy dla Ciebie i Twojego urządzenia Garmin napisz do nas na sklep@trigar.pl lub zadzwoń 500 521 500. Pomożemy Ci dokonać najlepszego wyboru.

 

HRM Dual

HRM Run

HRM Tri

HRM Swim

HRM Pro

 Dane techniczne
Model czujnika HRM Dual HRM Run HRM Tri HRM Swim HRM Pro
Protokół przesyłania danych   ANT+/Bluetooth ANT+ ANT+ ANT+ ANT+/Bluetooth
Częstotliwość radiowa  2,4 GHz
Rodzaj bateria  Wymienna bateria CR2032
Rodzaj paska  W całości elastyczny   
Wbudowany akcelerometr  Nie   Tak Tak Tak Tak
Odpinany monitor  Tak Nie Nie Nie Nie
 Funkcje
Model czujnika HRM Dual HRM Run HRM Tri HRM Swim HRM Pro
Pomiar tętna   Tak Tak Tak Tak Tak
Pomiar tętna w wodzie   Nie Nie Tak
Tak Tak
Wodoszczelność  Wszystkie czujniki są wodoszczelne (do min 10 metrów), ale dane o tętnie w trakcie  pływania odczytają jedynie czujniki HRM Tri, HRM Swim oraz HRM Pro
Odporność na chemię basenową  Nie Nie Nie Tak Nie
Budowa zapobiegająca ześlizgiwaniu w trakcie pływania  Nie Nie Nie Tak Nie
 Dynamika biegu
Model czujnika HRM Dual HRM Run HRM Tri HRM Swim HRM Pro
Kadencja kroków Nie Tak Tak Nie Tak
Odchylenie pionowe Nie Tak Tak Nie tak
Czas kontaktu stopy z podłożem Nie Tak Tak Nie Tak
Odchylenie do długości Nie Tak Tak Nie Tak
Długość kroku Nie Tak Tak Nie Tak
Czas kontaktu z podłożem dla lewej i prawej nogi Nie Tak Tak Nie Tak

Kadencja kroków (rytm)

Określenie liczby stawianych  kroków na minutę. Wyświetla całkowitą liczbę kroków (lewej i prawej nogi łącznie). Firma Garmin przeanalizowała dane dotyczące wielu biegaczy o różnym stopniu zaawansowania. Zazwyczaj u bardziej doświadczonych biegaczy rytm jest wyższy. Najczęściej podawana wartość docelowa rytmu podczas biegu to 180 kroków/min. Wyższy rytm jest powiązany z mniejszym odchyleniem pionowym i krótszym czasem kontaktu z podłożem. Zazwyczaj u wyższych biegaczy rytm jest nieco wolniejszy.

Odchylenie pionowe

Odchylenie pionowe oznacza wysokość obicia podczas biegu. Wyświetla pionowy ruch tułowia dla każdego kroku mierzony w centymetrach. Firma Garmin przeanalizowała dane dotyczące wielu biegaczy o różnym stopniu zaawansowania. Zazwyczaj u bardziej doświadczonych biegaczy odchylenie pionowe jest mniejsze. Jednak szybsze tempo często wiąże się ze zwiększonym odchyleniem pionowym. Przy ustalonym rytmie skrócenie czasu kontaktu z podłożem zazwyczaj również oznacza zwiększenie odchylenia pionowego. W trakcie biegania pod górę odchylenie pionowe jest zazwyczaj mniejsze. Zazwyczaj u wyższych biegaczy odchylenie pionowe jest nieco większe. Wielu trenerów uważa, że mniejsze odchylenie pionowe jest związane z wyższą wydajnością, ponieważ mniej energii jest przeznaczane na ruch w górę i dół. Niektórzy z nich zachęcają do utrzymania mniejszego odchylenia pionowego, ponieważ zmniejsza ono napięcie i redukuje negatywny wpływ na ciało.


Czas kontaktu stopy z podłożem

Czas kontaktu stopy z podłożem to czas, przez jaki stopa ma kontakt z powierzchnią ziemi podczas biegu. Wartość ta jest mierzona w milisekundach. Funkcja czasu kontaktu stopu z podłożem nie jest dostępna podczas chodu. Średni czas kontaktu stopy z podłożem nie zawiera wartości zerowych czasu spędzonego na stojąco lub pieszo.


Odchylenie do długości

Zakres odchylenia do długości jest stosunkiem kosztu do korzyści, gdzie odchylenie pionowe jest kosztem, a pokonany dystans korzyścią. Firma Garmin przeanalizowała dane dotyczące wielu biegaczy o różnym stopniu zaawansowania. Badania pokazują, że wartość odchylenia u bardziej doświadczonych i szybszych biegaczy jest z reguły niższa. Wartość odchylenia do długości nie zależy od wzrostu biegacza.


Czas kontaktu z podłożem dla lewej i prawej nogi

Wielu trenerów uważa, że symetryczny krok jest istotną cechą, która pozwala pozwala polepszyć wyniki i zmniejszyć ryzyko urazów. Firma Garmin przeanalizowała dane wielu biegaczy o różnym stopniu zaawansowania w celu określenia typowego średniego czasu kontaktu stopy z podłożem. Analiza wykazała, że w przypadku wielu biegaczy bilans GCT podczas podbiegania lub zbiegania ze wzniesień mocno odbiega od wzorca 50/50. Niektórzy biegacze sami zauważyli, że odniesione przez nich urazy były związane z bilansem GCT.

Komentarze do wpisu (0)

Menu Szukaj filtruj więcej
  • AUTORYZOWANY PARTNER GARMIN
  • TRIGAR to ponad 13 lat doświadczenia, 6 salonów firmowych oraz tysiące zadowolonych Klientów.

  • Tel.:500 521 500
  • E-mail:kontakt@trigar.pl
  • Zapisz się do newslettera
   Bądź na bieżąco z promocjami i nowościami
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl