Mapy w urządzeniach Garmin 0
Mapy w urządzeniach Garmin

Niewątpliwą zaletą urządzeń firmy Garmin są wbudowane mapy. Nie dotyczy to jedynie urządzeń turystycznych czy nawigacji samochodowych. Mapy są dostępne również w wybranych licznikach rowerowych oraz zegarkach. W zależności od rodzaju urządzenia, mapy różnią się między sobą poziomem szczegółów, a także dostępnością opcji nawigacyjnych. W poniższym artykule postaramy się przedstawić sytuację związaną z mapami na przykładzie konkretnych produktów firmy Garmin.

Mapy w zegarkach Garmin

W przypadku zegarków, funkcja map zarezerwowana jest dla najwyższych modeli. W momencie pisania tego artykułu można ją znaleźć w poniższych modelach:

Część z pozostałych modeli posiada możliwość wgrania kursu, który będzie reprezentowany kreską przedstawioną na białym tle. Nie będzie tam jednak możliwości przeglądania mapy okolicy.

Jakie mapy znajdziemy w zegarkach Garmin?

Modele Forerunner 945, Fenix 5x oraz seria Fenix 5 Plus czy Tactix Charlie posiadają wbudowane mapy topograficzne całej Europy z dożywotnią aktualizacją. Seria Fenix 6 (warianty z oznaczeniem PRO oraz Sapphire w nazwie), Quatix 6 oraz Tactix Delta rozszerza mapy o kurorty narciarskie, których pokrycie można sprawdzić na dedykowanej stronie Garmina.

Mapy w licznikach rowerowych Garmin

Tutaj sytuacja jest równie prosta jak w przypadku zegarków. Liczniki nie posiadają żadnych dodatkowych oznaczeń, lista modeli serii Edge posiadających mapy jest następująca:

  • Edge Explore,

  • Edge 520 Plus,

  • Edge 530,

  • Edge 830,

  • Edge 1030,

  • Edge 1030 Plus.

Tak jak w przypadku niemapowych zegarków, modele Edge 130 oraz 130 Plus posiadają funkcję wgrania trasy reprezentowanej przez prostą kreskę na pustym ekranie. Modele wskazane powyżej posiadają rowerowe mapy Europy Garmin Cycle Maps z dożywotnią aktualizacją. Modele Edge 530, 830 oraz 1030 Plus zawierają również zintegrowane daty szlaków Trailforks. Edge 1030 plus jakby tego było mało, pozwala na darmowe pobieranie map innych regionów niż Europa.

Jeżeli jesteśmy przy licznikach rowerowych warto również pochylić się nad funkcjonalnością mapy. W modelach 520 Plus oraz 530 nie ma możliwości planowania trasy bezpośrednio z urządzenia. Najłatwiej zapamiętać to patrząc na sposób sterowania. Modele 5xx są sterowane przyciskami przez co ewentualne planowanie trasy byłoby z pewnością mocno uciążliwe.

Mapy w nawigacjach samochodowych

Czym byłaby nawigacja samochodowa bez wbudowanej mapy? No właśnie.. Dlatego wszystkie dostępne obecnie urządzenia przeznaczone do pojazdów mechanicznych posiadają wbudowane mapy całej Europy z dożywotnią aktualizacją. Dotyczy to typowych „samochodówek” jak DriveSmart, jak również nawigacji dla samochodów ciężarowych Dezl, kamperów Garmin Camper czy nawigacji motocyklowych Zumo.

mapy w nawigacjach garmin

W tej kategorii produktów warto zwrócić uwagę na trzy modele gdyż posiadają one więcej map niż pozostałe, są to:

  • Garmin Overlander – Posiada dodatkowo dostęp do darmowych map OpenStreetMap całego świata. Ściągane przez Wi-Fi pozwalają na odnalezienie się w okolicy. Mapy OSM nie są routowalne, a służą jedynie do podglądu, urządzenie nawiguje nas przy pomocy map City Navigator, które obejmują jedynie Europę,

  • Garmin Tread – Urządzenie to posiada wbudowane mapy topograficzne oraz drogowy także dla Afryki, Bliskiego Wschodu, obydwu Ameryk oraz Australii i Nowej Zelandii.

  • Garmin Zumo XT – Urządzenie posiada wbudowane terenowe mapy topograficzne.

Ostatnią istotną rzeczą jest to, że sama mapa nie ma wpływu na możliwości wyznaczania trasy według gabarytu pojazdów. Oznacza to, że korzystając z takich samych map w DriveSmart 55 oraz Dezl 890 w tym pierwszym nie będziemy mieli możliwości zdefiniowania gabarytów pojazdu, aby automatycznie omijać nieprzejezdne dla niego drogi.

Nawigacje różnią się między sobą również możliwością wyznaczania tras, a konkretnie:

  • Samochodowe (Drivesmart) – Standardowe wyznaczanie trasy dla samochodu osobowego,

  • Ciężarowe (Dezl) – Wyznaczanie trasy z uwzględnieniem parametrów pojazdu oraz przewożonego ładunku (lub samochodów z przyczepą),

  • Motocyklowe – Poza standardowym wyznaczaniem trasy, wybrane modele posiadają również możliwość dopasowania trasy do naszych upodobań (Garmin Adventurous Routing),

  • Dla Kamperów – Tutaj pojawia się znana z Dezli możliwość wyznaczania gabarytów lub specyfiki (kamper, przyczepa) pojazdu (nie dotyczy Garmin CamperVan) oraz szereg funkcji pomagających w zaplanowaniu podróży.

Mapy w urządzeniach turystycznych

W przypadku urządzeń stricte turystycznych sprawa się nieco komplikuje. Na przestrzeni lat Garmin wypuścił urządzenia zarówno bez map, posiadające wbudowane mapy Europy, a także obsługujące mapy drogowe City Navigator.

Najłatwiej wytłumaczyć to dzieląc urządzenia turystyczne na serie:

  • eTrex – Seria posiada model bazowy eTrex 10 nie posiadający map oraz modele eTrex 22x i 32x, które posiadają wbudowane mapy TopoActive Europe,

  • eTrex Touch – W obydwu przypadkach (eTrex Touch 25 i 35) posiadamy wbudowane mapy całej europy,

  • GPSMap – Tutaj sytuacja troszkę się zmienia. W tej serii występują modele tak z mapami jak i bez nich. Modele GPSMap bez wbudowanej mapy to:

    • 64x / 64sx,

    • 66s,

    • 86s / 86i.

    Natomiast modele posiadające mapy to:

    • 65 / 65s,

    • 66sr / 66i,

    • 276cx.

  • Oregon – Póki co obowiązuje tu stare nazewnictwo modeli, Oregon 750t posiada mapy, modele 700 oraz 750 ich nie posiadają,

  • Montana – Jest to chyba seria, która doświadczyła największej rewolucji w tej kwestii w ostatnich latach:

    • 610, 680 – Brak map

    • 680t, 700 – Wbudowane mapy Europy,

    • 700i, 750i – Wbudowane mapy Europy oraz mapy drogowe City Navigator również na terenie Europy.

Będąc przy urządzeniach turystycznych warto również wspomnieć o serii Alpha. Wszystkie modele tej serii posiadają wbudowane mapy Europy.

Mapy w echosondach Garmin

Docieramy już do ostatniej kategorii produktów firmy Garmin powiązanej z mapami. W tym dziale znajdziemy szereg urządzeń takich jak serie Striker, ECHOMAP lub GPSMAP. Najważniejsza informacja jest taka, że seria STRIKER nie obsługuje map morskich ani map topograficznych. W pozostałych przypadkach urządzenia posiadają wbudowany mapy bazowe całego świata oraz można je rozszerzyć o darmowe mapy topograficzne lub szczegółowe mapy morskie dostępne osobno.

Inne mapy

W urządzeniach firmy Garmin wspierających obsługę map, możemy zainstalować także mapy OpenSource dostępne za darmo. Urządzenie nie musi mieć wbudowanych map, aby mieć możliwość wgrania dodatkowych map (jak np. GPSMap 66s) i dotyczy to tak zegarków jak i urządzeń turystycznych. Instrukcję jak wgrać dodatkowe mapy do urządzeń Garmin opisaliśmy w osobnym artykule (co prawda dotyczy on zegarków, ale do innych urządzeń mapy wgrywamy analogicznie, czyli plik mapowy z rozszerzeniem .IMG wklejamy do folderu Garmin).

Dodatkowo, sporo modeli posiada możliwość wgrywania zdjęć satelitarnych Garmin Birdseye.

W razie jakichkolwiek wątpliwości co do urządzeń i map, zapraszamy do kontaktu z naszymi konsultantami, którzy chętnie pomogą rozwiązać wszelkie niepewności i pomogą dobrać najlepsze urządzenie.

Komentarze do wpisu (0)

Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium