Garmin Vivoactive 5 vs Venu 3, który wybrać? 3
Garmin Vivoactive 5 vs Venu 3, który wybrać?

Jeżeli rozważasz zakup nowego zegarka GPS, modele Garmin Vivoactive 5 oraz Venu 3 to świetny wybór, ale decyzja o wyborze jednego z nich jest niełatwa. Przygotowaliśmy więc poradnik, który pomoże lepiej zrozumieć różnice między tymi modelami i dokonać właściwego wyboru.

Zaprezentowany we wrześniu tego roku, Venu 3 to najnowszy smartwatch tej serii, z większym niż dotychczas ekranem o wyższej rozdzielczości, nowymi funkcjami monitorowania snu (w tym drzemek) oraz precyzyjnym czujnikiem tętna nowej generacji.

Ku zaskoczeniu wielu, Garmin zaprezentował także Vivoactive 5, który jest w zasadzie mini wersją Venu 3, zarówno pod względem ceny, jak i funkcji. Urządzenie przeszło gruntowną modernizację względem poprzednika, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.

Chociaż nowe urządzenie oferuje szereg profili sportowych, w tym pływanie w otwartych wodach, a także praktycznie wszystkie nowe mierniki zdrowia i snu zostało pozbawione kilku funkcjonalności dostępnych wyłącznie w wyższym modelu, czyli Venu 3.

Godnym uwagi jest fakt, że oba modele posiadają funkcje przydatne użytkownikom wózków inwalidzkich, takie jak śledzenie ilości pchnięć, aplikacje sportowe oraz dedykowane treningi.

Wygląd

Na pierwszy rzut oka Vivoactive 5 i Venu 3 wyglądają bardzo podobnie. Oba smartwatche posiadają charakterystyczną okrągłą obudowę z kilkoma przyciskami po prawej stronie oraz jasny wyświetlacz typu AMOLED. Jednak po przyjrzeniu się, widać kilka różnić.

Po pierwsze, rozmiary nie są takie same. Model Venu 3 występuje w dwóch wersjach, 41 mm (Venu 3S) oraz 45 mm (Venu 3), natomiast Vivoactive 5 w jednej, o średnicy 42 mm.

Garmin Venu 3 posiada wyświetlacz o średnicy 1,4 cala i rozdzielczości 454 x 454 pikseli. Tymczasem Venu 3S oraz Vivoactive 5 mają ekran o średnicy 1,2 cala i rozdzielczości 390 x 390 pikseli.

Ramkę oraz przyciski w serii Venu 3 wykonano ze stali nierdzewnej, w przeciwieństwie do aluminium użytego w modelu Vivoactive 5. Dzięki temu seria Garmin Venu 3 wydaje się bardziej stylowa i elegancka.

Łatwo zauważyć, że Venu 3 posiada dodatkowy przycisk po prawej stronie, służący do nawiązywania połączeń telefonicznych i korzystania z asystentów głosowych w telefonie, gdy znajduje się w zasięgu Bluetooth.

  Vivoactive 5 Venu 3S Venu 3
Wymiary koperty 42 x 42 x 11 mm 41 x 41 x 12 mm  45 x 45 x 12 mm
Średnica wyświetlacza 1,2" (30,4 mm) 1,2" (30,4 mm) 1,4" (35,4 mm)
Rozdzielczość 390 x 390 pikseli 390 x 390 pikseli 454 x 454 pikseli
Materiał soczewki Corning Gorilla Glass 3 390 x 390 pikseli  Corning Gorilla Glass 3
Rozmiar paska 20 mm 18 mm 22 mm
Obwód nadgarstka 125 - 190 mm 110 - 175 mm 135 - 200 mm
Masa 36 g 34 g 42 g
Klasa wodoszczelności Pływanie, 5 ATM Pływanie, 5 ATM Pływanie, 5 ATM

 Przejdźmy więc do szczegółowego porównania tych modeli, aby łatwiej było dostrzec wszystkie różnice.

Czas pracy baterii

Żywotność baterii porównywanych modeli różni się nieco. Niemniej to Venu 3 odznacza się najdłuższym czasem działania, oferując do 14 dni pracy w trybie smartwatch, w porównaniu do 11 dni w Vivoactive 5 oraz 10 dni w Venu 3S.

Dodatkowo, wszystkie trzy modele posiadają opcje ciągle włączonego wyświetlacza (Always On Display), zapewniając do 5 dni pracy w tym trybie.

Garmin Venu 3 wyróżnia się ponownie w trybie oszczędzania baterii oferując do 26 dni pracy, podczas gdy modele Vivoactive 5 i Venu 3S zapewnią, odpowiednio do 21 i 20 dni.

Jeśli chodzi o funkcjonalność GPS, Venu 3 ponownie przewyższa konkurencje. Zapewnia bowiem do 26 godzin pracy wykorzystując wyłącznie GPS, w porównaniu do 21 godzin oferowanych przez Vivoactive 5 oraz Venu 3S.

W trybie wszystkich systemów satelitarnych Venu 3 oferuje do 20 godzin działania, podczas gdy modele Vivoactive 5 i Venu 3S pozostają nieco w tyle, z czasem wynoszącym odpowiednio do 17 oraz 15 godzin.

  Vivoactive 5 Venu 3S Venu 3
Tryb smartwatch do 11 dni do 10 dni do 14 dni
Tryb tylko GPS do 21 godzin do 21 godzin do 26 godzin
Tryb oszczędzania baterii do 21 dni do 20 dni do 26 dni
Wszystkie systemy GNSS do 17 godzin do 15 godzin do 20 godzin
Wszystkie systemy GNSS z muzyką do 8 godzin do 8 godzin do 11 godzin

Ogólnie rzecz biorąc, model Venu 3 jest zdecydowanym zwycięzcą, jeżeli żywotność baterii jest dla nas priorytetem.

Zdrowie i kondycja

Gdy chodzi o monitorowanie kondycji i zdrowia, Vivoactive 5 i seria Venu 3 służą nie tylko do liczenia kroków czy pomiarów tętna. Oferują bowiem całą gamę nowoczesnych funkcjonalności, przydatnych każdego dnia.

  • BODY BATTERY, udoskonalony wskaźnik "człowieczej baterii" pozwala obserwować poziomy energii organizmu w ciągu dnia. Dzięki czemu będziesz wiedzieć, kiedy Twój organizm jest gotów do działania, a kiedy potrzebuje regeneracji podczas snu.
  • PORANNY RAPORT, to kompleksowy przegląd informacji takich jak wynik snu, czas odpoczynku czy status zmienności tętna, wyświetlany po przebudzeniu. Można go dostosować tak, aby pokazywał to, co chcemy zobaczyć.
  • MEDYTACJA I ŚWIADOME ODDYCHANIE, to praktyki i ćwiczenia z przewodnikiem, dzięki którym zmniejszymy poziom stresu lub niepokój.
  • TRENER SNU, umożliwia śledzenie poszczególnych faz snu oraz drzemek, a także kluczowych wskaźników zbieranych w jego trakcie, jak status zmienności tętna. Dodatkowo otrzymujemy ocenę snu i spersonalizowane zalecenia, aby ile snu potrzebujemy i jak możemy poprawić jego jakość.
  • KORZYŚCI Z TRENINGU I CZAS ODPOCZYNKU, pomogą zrozumieć jak trening wpłynął na nasz organizm, a także ile czasu potrzebujemy na regenerację.

Garmin Venu 3 posiada, dodatkowo jeszcze jedną funkcją związaną z naszym dobrostanem fizycznych i psychicznym.

  • ASYSTENT JET LAG, dostarcza wskazówek, które pomagają efektywnie dostosować się do czasu lokalnego. Zapewnia porady dotyczące tego, kiedy szukać lub unikać światła, jak zaplanować sen, ćwiczenia, a także odżywianie, drzemki czy spożycie kofein

To jednak tylko część możliwości obu modeli, oferujących opcje takie jak, pulsoksymetr, zdrowie kobiet, pomiar tętna, stresu, liczbę kroków, kalorii i pokonanych pięter (tylko seria Venu 3), nawodnienie oraz minuty intensywnej aktywności.

Gdy mowa o funkcjach opartych na pomiarze tętna warto zaznaczyć, że Venu 3 posiada nowoczesny czujnik 5-ej generacji w przeciwieństwie do Vivoactive 5, który wyposażono w czujnik poprzedniej generacji.

Funkcje sportowe

Modele Vivoactive 5, Venu 3 oraz Venu 3S są czymś więcej niż zwykłymi smartwatchami. Zaprojektowano je tak, aby pełniły rolę osobistych asystentów, którzy wspierają nas w realizacji zamierzonych celów.

Urządzenia wyposażono bowiem w narzędzia pozwalające na śledzenie różnorodnych aktywności, nie tylko sportowych. Oto, szczegółowa lista obsługiwanych aktywności, z podziałem na kategorie.

  • Bieg: Bieg, Bieganie po torze krytym, Bieg na bieżni mechanicznej
  • Rower: Jazda rowerem, Jazda rowerem w pomieszczeniu, Kolarstwo ręczne, Kolarstwo ręczne w pomieszczeniu, E-rower
  • Outdoor: Spacer, Bouldering, Wędrówka
  • Sporty wodne: Pływanie w basenie, Pływanie w wodach otwartych, SUP, Wioślarstwo
  • Sztuki walki: Boks, Mieszane sztuki walki
  • Siłownia: Siła, HIIT, Kardio, Orbitrek, Ergometr wioślarski, Pilates, Joga, Chód w pomieszczeniu
  • Sporty zimowe: Narty, Snowboard, Biegi narciarskie, Rakieta śnieżna
  • Sporty rakietowe: Tenis, Pickleball, Badminton, Squash, Tenis stołowy, Padel, Tenis platformowy, Racquetball
  • Gry zespołowe: Koszykówka, Siatkówka, Hokej na trawie, Hokej na lodzie, Piłka Nożna, Football Amerykański, Rugby, Ultimate Disc, Krykiet, Softball, Baseball
  • Inne: Disc golf, Golf, Gaming (e-Sport), Medytacja, Ćwiczenia oddechowe, Ścianka wspinaczkowa

Pogrubioną czcionką zaznaczone są aktywności dostępne wyłącznie w Venu 3S/3. Urządzenie, w przeciwieństwie do modelu Vivoactive 5, posiada wysokościomierz rejestrujący pokonane piętra, wysokość oraz przewyższenia w trakcie aktywności.

Dodatkowo, tylko seria Venu 3 automatycznie rejestruje szczegóły każdego zjazdu na nartach lub snowboardzie. Funkcja jest domyślnie włączona, a praca stopera jest wstrzymywana, gdy użytkownik nie zjeżdża lub gdy znajduje się na wyciągu narciarskim.

W przypadku treningów siłowych, Kardio, HIIT, Jogi lub Pilates na obu urządzeniach możemy zobaczyć grupy mięśniowe zaangażowane podczas treningu. Garmin Venu 3/3S zaprezentuje ponadto animacje instruktarzowe wykonywanych ćwiczeń.

Godne uwagi są również inne funkcje oferowane przez Vivoactive 5 oraz Venu 3/3S. Są to na przykład, Garmin Coach, tworzenie treningów oraz interwałów, wskaźnik odczuwalnego wysiłku czy pułap tlenowy.

Czujniki

Dzięki technologii ANT+ lub Bluetooth, zegarki mogą być używane z następującymi urządzeniami bezprzewodowymi.

Garmin Venu 3/3S zapewnia również wsparcie dla pedałów z pomiarem mocy oraz inteligentnych trenażerów rowerowych.

Funkcje online

Oba modele w szerokim sposób wykorzystują możliwości, jakie daje połączenie ze smartfonem. Jednak to seria Venu 3 oferuje w tym zakresie więcej, dzięki swej kluczowej funkcji.

  • WBUDOWANY GŁOŚNIK I MIKROFON, pozwalają na wykonywanie i odbieranie połączeń bezpośrednio w zegarku, gdy jest sparowany ze zgodnym smartfonem. Możemy także używać asystentów głosowych w telefonie.

Pozostałe funkcjonalności, które znajdziemy w modelach Venu 3, Venu 3S, a także Vivoactive 5.

  • APLIKACJA GARMIN CONNECT, umożliwia podgląd wszystkich informacji dotyczących naszego zdrowia, kondycji, wykonanych aktywności, a także kontakt ze znajomymi.
  • POWIADOMIENIA, takie jak wiadomości e-mail, sms i alerty z kalendarza można odbierać bezpośrednio na zegarku sparowanym ze zgodnym smartfonem.
  • ZDJĘCIA I WIADOMOŚCI TEKSTOWE, w przypadku korzystania ze smartfona z systemem Android możemy odpowiadać na wiadomości tekstowe za pomocą klawiatury na zegarku i wyświetlać odebrane zdjęcia na ekranie zegarka.
  • GARMIN PAY, to funkcja dzięki której możliwe jest wykonywanie bezpiecznych płatności zbliżeniowych.
  • MUZYKA, czyli utwory albo listy odtwarzania pobrane z konta SPOTIFY, których słuchać można bezpośrednio z zegarka.
  • BEZPIECZEŃTWO I ŚLEDZENIE AKTYWNOŚCI, to funkcjonalności pozwalające na wysyłanie wiadomości z naszą lokalizacją, w sytuacji zagrożenia albo wypadku.
  • DWA ROZMIARY CZCIONEK, aby łatwiej było odczytywać informacje wyświetlane na ekranie zegarka.

Różnorodność wymienionych funkcji to, bez wątpienia ogromna zaleta obu modeli. Pomaga bowiem ograniczyć czas i konieczność korzystania ze smartfona.

Podsumowanie

Jak widać najnowsze produkty firmy Garmin czyli Vivoactive 5, Venu 3 oraz Venu 3S oferują naprawdę szeroką gamę opcji. Każdy z nich ma też własny zestaw zalet, który może zdecydować o ich zakupie.

Jeśli priorytetem jest nowoczesna technologia, seria Venu 3 będzie najlepszym wyborem. Wyposażono ją w najnowszy czujnik tętna, wysokościomierz, nowe funkcje sportowe, animacje treningowe, a także możliwość odbierania połączeń telefonicznych.

Jest też Vivoactive 5. Atrakcyjny cenowo model, który zapewnia zrównoważone połączenie funkcji oraz formy, dzięki czemu jest najlepszym wyborem dla tych, którzy oczekują wszechstronnych korzyści, bez konieczności sięgania do najwyższej półki.

Bez względu na preferencje dotyczące rozmiaru, stylu czy funkcjonalności, każdy znajdzie tu coś dla siebie.

 

Komentarze do wpisu (3)

31 października 2023

A jak jest z pauzą w obu zegarkach? Czy tak jak w Venu 2 po wisieciu pauzy po kilkunastu minutach zapisuje się automatycznie czy tak jak i innych droższych ale i także w tańszych Garminach jest opcja wozów (czyli można wznowić kiedy się chce)?

8 grudnia 2023

@Pauza Tak jak w poprzednich Venu nie ma funkcji "Wznów później"

17 grudnia 2023

A jak wypada porównanie starszego modelu Venu 2s z Vivoactive 5? Są aktualnie w bardzo podobnych cenach i nie wiem na co lepiej się zdecydować. Chciałbym kupić w prezencie dla mamy 60+, więc wolałbym wybrać coś z większą ilością opcji do monitorowania zdrowia/snu. Z góry dzięki za pomoc.

Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium