Garmin Fenix 7 czy Epix 2? Który zegarek wybrać? 6
Garmin Fenix 7 czy Epix 2? Który zegarek wybrać?

Ogłaszając dwa najwyższe modele zegarków Garmin sprawił wielu osobom niemały dylemat. Mamy do wyboru bliźniaczo podobne modele, które różni jedynie kilka „detali”. Odpowiedź na pytanie czy wybrać zegarek Garmin Fenix 7 czy Epix 2 nie dla każdego może być tak prosta, dlatego postaramy się w tym tekście rozjaśnić różnice i pomóc w wyborze najlepszego zegarka.

Garmin Epix 2 vs Fenix 7 – co musisz wiedzieć w telegraficznym skrócie

Napiszmy od razu: Garmin Epix 2 generacji i Garmin Fenix 7 to w 99% takie same zegarki. Największą i najistotniejszą różnicą jest rodzaj zastosowanego typu wyświetlacza oraz czas pracy na baterii. W Epixie znajduje się ekran Amoled, a w Fenix 7 ekran transreflektywny Memory-In-Pixel (MIP). Zapytacie: co jest lepsze? Odpowiedź brzmi: „to zależy”. I omówimy ją w dalszej części tekstu. A teraz lecimy ze szczegółami.

Garmin Fenix 7 vs Garmin Epix 2 - tabelka porównawcza

  Garmin Fenix 7 Garmin Epix 2
Rozmiar koperty 47 mm 47 mm
Wielopasmowy GPS Tak (tylko Sapphire) Tak (tylko Sapphire)
Wyświetlacz MIP Amoled
Rozdzielczość  260 x 260 pikseli 454 x 454 pikseli
Waga 73 g 70 g
Solar Tak (wersje Solar) Nie

Różnice fizyczne 

Garmin Fenix 7 oraz Epix 2 są bardzo podobne fizycznie, ale nie identyczne. Fenix 7 może występować w aż trzech wariantach wielkości koperty, natomiast Epix 2 jest w jednym rozmiarze. Jeśli więc szukamy mniejszego zegarka, to warto zainteresować się modelem Fenix 7s, o przekątnej koperty 42mm.

Z kolei osoby, które lubią duże zegarki powinny pomyśleć o Fenixie 7x, który ma największą kopertę średnicy 51mm. Wybór wielkości to kwestia indywidualna. Jeśli nie jesteśmy pewni która będzie pasować najlepiej, to zegarki trzeba przymierzyć. W tym celu zapraszamy do naszych salonów stacjonarnych.

W tym wpisie zakładamy jednak, że decydujemy się na środkowy, uniwersalny rozmiar koperty 47mm, który jest taki sam dla Fenixa 7 oraz dla Epixa. Co więcej, zegarki mają taką samą grubość, 14,5mm oraz wielkość wyświetlacza 1,3 cala. Mogłoby się więc wydawać, że są identyczne fizycznie. Różnią się jednak nieco wagą.

Fenix 7 waży 79g w wersji podstawowej i 73g w wersji tytanowej ze szkłem szafirowym. To już całkowita waga zegarka na silikonowym pasku.

Dla porównania Epix jest nieco lżejszy i waży 76g oraz 70g w wersji tytanowej z szafirem. Oczywiście te 3 gramy będą prawie nie do wyczucia.

Warianty zegarków

Zarówno zegarki Fenix 7 jak i Epix 2 występują w kilku wariantach. 

Najłatwiejszy wybór jest z Epixami. Mamy dostępną wersję podstawową (srebrny kolor i stalowe elementy koperty) lub wersję wyższą ze szkłem szafirowym (Sapphire), tytanowymi elementami koperty oraz większą pamięcią wewnętrzną 32GB (podstawowa ma 16GB).

Dodatkowo wersje szafirowe posiadają obsługę wielopasmowego GPS, czyli dodatkowych częstotliwości, które dają większą dokładność pomiaru w trudnym terenie. Wyższe wersje są dostępne w dwóch kolorach koperty: czarnej i białej.

Fenixy 7 również możemy kupić w wersji Sapphire i elementami tytanowymi. Dodatkowo jednak w Fenixach 7 wersje szafirowe mają zawsze ładowanie solarne. Podobnie jak w Epixie, wielopasmowy GPS oraz 32GB znajdziemy tylko w wersjach Sapphire. Wersje szafirowe są dostępne w trzech kolorach: czarnym, szarym i białym.

Fenix czy Epix

W Fenixach 7 dostępne są jednak jeszcze wersje Solar (ale bez szafiru, zegarek ma szary kolor) oraz wersja podstawowa bez Solaru i oczywiście bez szafirowego szkła (zegarek ma srebrny kolor oraz grafitowy pasek). Te wersje nie mają wielopasmowego GPS i mają 16GB pamięci wewnętrznej. 

Jak już wspomnieliśmy wersje ze szkłem szafirowym (Sapphire) Epix 2 i Fenix 7 mają więcej pamięci wewnętrznej - 32GB zamiast 16GB. W modelach Sapphire znajdziemy też od razu załadowane mapy Europy TopoActive, natomiast do wersji bez szafiru takie mapy trzeba pobrać, oczywiście całkowicie za darmo. Jest to łatwe i wygodne, gdyż dzięki nowemu Menadżerowi map można to zrobić z poziomu zegarka poprzez Wi-Fi.

Warto tu od razu dodać, że różnica w cenie katalogowej między zegarkiem ze szkłem szafirowym (zawsze z tytanem), a zegarkiem bez szafiru (zawsze stalowym) to 100€. W zegarkach Fenix 6 różnica cenowa była większa. Przy okazji Fenixa 7 i Epixa opłaca się dopłacić różnice kilkuset złotych, bo zawsze zyskujemy trzy benefity: szafir, tytan oraz większą pamięć wewnętrzną (na której od razu mamy mapy).

Każda z wersji ma przypisany sobie kolor. Jeśli więc na przykład interesuje nas całkowicie czarny zegarek, to będzie on tylko w wersji Sapphire. 

Garmin Epix 2 generacja, warianty:

  • Garmin Epix 2 stal nierdzewna z szarym paskiem [010-02582-01]
  • Garmin Epix 2 Sapphire Tytanowy czarny DLC z czarnym paskiem [010-02582-11]
  • Garmin Epix 2 Sapphire Tytanowy biały z białym paskiem [010-02582-21]

epix 2 czy fenix 7

Garmin Fenix 7, warianty:

  • Garmin Fenix 7 srebrny z grafitowym paskiem [010-02540-01]
  • Garmin Fenix 7 Solar niebieskoszary z czarnym paskiem [010-02540-11]]
  • Garmin Fenix 7 Sapphire Solar Tytanowo-szary z powłoką węglową (DLC) z czarnym paskiem [010-02540-21]
  • Garmin Fenix 7 Sapphire Solar Tytan jasnoniebieski z białym paskiem [010-02540-25]
  • Garmin Fenix 7 Sapphire Solar Czarny Tytan DLC z czarnym paskiem [010-02540-35]

Garmin fenix 7 wszystkie modele

Funkcje w zegarkach

Zarówno Garminy Fenixy 7 jak i Epixy to niezwykle podobne zegarki. W kwestii funkcji i oprogramowania są one praktycznie identyczne. Wymieńmy jednak najważniejsze ich funkcje:

  • dostęp do map, zarówno topograficznych jak i map tras narciarskich i pól golfowych (od razu wgrane) czy map morskich,
  • ekran dotykowy oraz pięć przycisków,
  • obsługa wielu systemów GNSS oraz częstotliwości wielopasmowych zwiększających dokładność,
  • wbudowane Wi-Fi, Bluetooth, ANT+ oraz czujniki: tętna czwartej generacji z pulsoksymetrem,
  • wysokościomierz barometryczny, kompas, akcelerometr, żyroskop,
  • pełna wodoszczelność do 10 ATM,
  • płatności zbliżeniowe Garmin Pay
  • muzyka (własne mp3, Spotify czy Deezer) oraz sterowanie muzyką na telefonie,
  • ogrom funkcji sportowych: pułap tlenowy, obciążenie treningowe, stan treningu, efekty treningu, Race Predictor, czas regeneracji, Body Battery, Virtual Partner oraz Racer, PacePro, ClimbPro, Garmin Coach i wiele wiele innych,
  • treningi HIIT (w tym AMRAP, EMOM, Tabata i inne, a także kardio, joga, animowane ćwiczenia,
  • mnóstwo aktywności jak: basen, triathlon, rower (także gravel, eBike, MTB, szosa), narty, snowboard, skitouring, SUP, golf i wiele innych,
  • dostęp do aplikacji Garmin Connect oraz Connet IQ, które pozwalają zarządzać i rozbudowywać zegarek o dodatkowe funkcje.

Czas pracy na baterii

Czas pracy zegarka jest jednym z najważniejszych różnic między zegarkami Epix a Fenix 7. Ze względu na użyty wyświetlacz czas pracy w Epixie będzie krótszy. Dodatkowo, na Epixie trudniej jest osiągnąć maksymalny czas deklarowany przez producenta gdyż im dłużej wyświetlacz jest włączony, tym więcej prądu pobiera. Inaczej jest w Fenixie 7, gdzie dzięki wyświetlaczowi transreflektywnemu pobór energii jest niewielki, choć ekran jest zawsze włączony. W praktyce maksymalne osiągalne czasy pracy przedstawiają się następująco:

  • Garmin Epix – na GPS do 30 godzin, tryb smartwatch do 6 dni (lub 16 dni z funkcją uruchamiania ekranu na gest)
  • Garmin Fenix 7 – do 57 godzin (do 73 z funkcją solar), tryb smartwatch do 18 dni (do 22 dni z funkcją solar)
  • Garmin Fenix 7x – do 89 godzin (do 122 godzin z funkcją solar), tryb smartwatch do 28 dni (37 dni z zasilaniem słonecznym)

Pierwsze testy wskazują, że powyższe czasy deklarowane przez Garmina są jak najbardziej realne. 

Warto dodać, że tylko Fenixy występują w wersji z doładowaniem słonecznym. Zostało ono poprawione względem wersji Fenix 6 Solar i teraz jest w stanie doładować zegarek nawet o 30%. Dzięki temu możemy dodatkowo wydłużyć czas pracy zegarka.

Czasy pracy na GPS można jeszcze wydłużyć w każdym z zegarków stosując tryb ekspedycji, ale ponieważ punkty zapisu śladu są notowane rzadko, to jest to rozwiązanie, które przydaje się tylko podczas długich wypraw, gdy mamy ograniczony dostęp do ładowania.

Wszystkie zegarki ładują się poprzez dołączony do pudełka kabel zakończony USB. Nie ma więc problemu ładować ich z dowolnej ładowarki (choćby od telefonu) czy od powerbanku. Czas ładowania jest krótki i wynosi ok. 1,5 godziny.

Ekran Amoled czy transreflektywny MIP

Największą różnicą między Epixami a Fenixami 7 jest wyświetlacz. W Fenixach mamy doskonale znany z innych Garminów ekran transreflektywny MIP, nazywany też kontrastowym. Do jego zalet należą: doskonała widoczność w słońcu i niski pobór energii. Ekran taki jest zawsze aktywny. Opcjonalne dodatkowe podświetlenie jest potrzebne tylko w warunkach słabego oświetlenia, czyli wieczorem i nocą.

Ekran Amoled charakteryzuje się z kolei doskonałą głębią kolorów. Ekrany te znamy ze smartfonów więc jesteśmy do nich przyzwyczajeni, a może nawet uzależnieni 😉 Mają jednak swoje minusy. Gdy są aktywne (czyli widoczne) mocno się święcą i pobierają dużo energii. Czas pracy w zegarkach z Amoled jest mocno uzależniony od tego jak często korzystamy z ekranu.

Porównując dwa ekrany łatwo stwierdzić, że ten w Epixie jest po prostu „ładniejszy”. Jednak już podczas aktywności poznajemy zalety ekranów w Fenixach. Są lepiej widoczne w pełnym słońcu i nie drenują baterii.

Jeśli więc często będziemy sprawdzać mapę czy inne parametry to w Epixie bateria będzie znikać dużo szybciej niż w Fenixach. Warto więc zastanowić się nad tym jak będziemy użytkować zegarek.

Co wybrać Fenix 7 czy Epix 2?

Jeśli szukamy zegarka na co dzień, a sport uprawiamy hobbystycznie to w mojej opinii zegarek Epix 2 będzie lepszym wyborem. Jeśli jednak zależy nam na długim czasie pracy lub szukamy zegarka „do zadań specjalnych” to lepszy okaże się zakup Fenixa 7. Większość Fenixów jest wyposażona w doładowanie solarne, które znacząco wydłuża czas pracy. Realny czas pracy Fenixa w zależności od ustawień będzie około dwa, trzy razy dłuższy niż Epixa. To ogromna różnica. Nie dla każdego będzie jednak ona istotna. Proponuje więc odpowiedzieć sobie na pytanie czego najbardziej oczekujemy od zegarka sportowego i na tej podstawie dokonać wyboru zegarka.

Komentarze do wpisu (6)

26 stycznia 2022

Mialem 6xpro Mam Epix 2 Nie żałuje ani złotówki wydanej na nowy sprzęt

26 stycznia 2022

Po Fenixie 3HR i Fenixie 5X Plus chyba nastał czas na zdradę tej serii. Ekran w Epixie wygląda rewelacyjnie. Podejrzewam, że jest on taki sam jak w Venu 2 Plus. I w końcu żona przestanie się zemnie podśmiechiwać, że ona ma u siebie ładne kolory, a u mnie wypłowiałe. Tylko z tą ceną to trochę poszalał Garmin :(

10 maja 2022

Jeszcze jedna nieopisana różnica: FENIX 7 ma 64 kolory w rozdzielczości 260x260 a epix 2 65 tys. Kolorów w 418x418, więc np. mapy w tej samej skali są o wiele bardziej szczegółowe. Wykresy też wyglądają o niebo lepiej.

9 października 2022

mam epix2, czas ładowania to DRAMAT i SKANDAL, tej pojemności baterię można by naładować w 20 minut używając zwykłego QuickCharge, (xiaomi by naładował w 4 minuty) a brak ładowania bezprzewodowego w topowym zegarku za $1000 to jakaś żenada - za to wyświetlacz jest super - ciekawe czy się wypala???

14 listopada 2022

szybkie ladowanie skraca zywotnosc baterii, co przy jej niewymienialnosci mogloby byc istotna wada

3 czerwca 2023

Tylko MIP! Przerabiałem na 3 modelach i te piękne kolory nic nie dają gdy nie widzisz godziny/danych bo nadgarstek jest w pozycji który nie może wykonać gestu wybudzenia a za daleko mamy do przejechania żeby używać always on display. Amen. Ale jako zabaweczka oczywiście;)

Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium