Czy śpisz wystarczająco dobrze? Sprawdź najnowszy raport Garmin!
Czy śpisz wystarczająco dobrze? Sprawdź, co mówi raport Garmin!

Dobry sen to fundament zdrowia i dobrej formy. Garmin, analizując dane milionów użytkowników, postanowił sprawdzić, jak śpimy i co wpływa na jakość naszego wypoczynku. Okazuje się, że większość posiadaczy zegarków Garmin poprawiła swoje wyniki w porównaniu do ubiegłego roku.

Średni wynik snu wzrósł z 70 do 72 punktów. Co co świadczy o lepszej regeneracji i większej świadomości wpływu odpoczynku na codzienną aktywność.

Ale czy wszyscy śpią równie dobrze? Niestety, niekoniecznie. Garmin przeanalizował także sen osób znajdujących się w czołowym 1% biegaczy i kolarzy. Ich wyniki mogą zaskoczyć! Jak wypadasz na tle innych użytkowników?

Jak jakość snu wpływa na inne aspekty ich codziennego życia. Garmin idzie jednak o krok dalej. Dostarczając szczegółowych analiz, które pomagają lepiej zrozumieć regenerację i jej znaczenie dla zdrowia oraz wyników sportowych.

Jakość snu użytkowników Garmin

Dane Garmin pokazują, że jakość snu użytkowników zegarków poprawiła się w 2024 roku. Średni wynik wzrósł z 70 do 72 punktów. Okazuje się jednak, że najlepsi sportowcy śpią jeszcze lepiej, osiągając średnią 74 punkty. Co ciekawe, aż trzy czwarte użytkowników Garmin ma wyniki określane jako dobre lub średnie. Niektórzy mogą pochwalić się jeszcze lepszymi rezultatami.

Jednak długi sen nie zawsze oznacza jego wysoką jakość - ilość odpoczynku niekoniecznie przekłada się na regenerację. Wśród światowych liderów w zakresie jakości snu znaleźli się mieszkańcy Islandii i Finlandii, osiągając imponującą średnią 77 punktów. Zobaczmy teraz, jak śpią najbardziej aktywni użytkownicy Garmin.

Jak śpią najlepsi sportowcy?

Możesz spać całkiem dobrze w porównaniu do przeciętnego użytkownika Garmin, ale jak wypadasz na tle najlepszych sportowców? Garmin przeanalizował 1% najbardziej aktywnych użytkowników. Czyli osób, które pokonywały biegiem ponad 150 km tygodniowo lub przejeżdżały na rowerze więcej niż 340 km w tygodniu. Wyniki są jednoznaczne, sportowcy tej klasy śpią lepiej niż większość z nas.

Ich średni wynik snu to 74 punkty, co jest nieco wyższe niż średnia 72 punkty dla wszystkich użytkowników. Co więcej, wśród elity znacznie więcej osób osiąga doskonałe wyniki snu. Nawet gdy śpią gorzej niż zwykle, wciąż wypadają lepiej od reszty użytkowników.

Profesjonalna kolarska Hannah Shell wykorzystuje model Forerunner 965, aby lepiej zarządzać regeneracją. Każdego ranka sprawdza wynik snu, zmienność tętna (HRV) oraz tętno spoczynkowe, dzięki czemu dostosowuje trening do aktualnej formy

Lubię sprawdzać, czy śpię wystarczająco dobrze, zarówno w ujęciu tygodniowym, jak i rocznym. Pomaga mi to planować kolejne sezony, a także unikać przetrenowania. Jeśli w danym roku miałam zbyt napięty kalendarz, dane snu mi to pokażą - twierdzi Hannah.

Średni wynik snu - co mówią dane?

Wiedza o tym, ile godzin spędzamy w łóżku, to jedno, ale czy nasz sen jest naprawdę wartościowy? Garmin analizuje tętno, zmienność tętna (HRV) oraz ruchy ciała, aby określić nie tylko długość snu, ale także jego jakość. Algorytm opracowany we współpracy Firstbeat Analytics, monitoruje poszczególne fazy snu i na tej podstawie oblicza jego wynik.

Dane pokazują, że użytkownicy Garmin śpią lepiej niż rok temu. Średni wynik snu wzrósł z 70 do 72 punktów w okresie od 1 lutego 2024 do 31 stycznia 2025. Co stoi za tą poprawą? Trudno powiedzieć, ale być może wpływ na to ma funkcja Asystent snu, która pomaga lepiej zarządzać regeneracją.

Polecamy również: Skąd Garmin wie, ile snu potrzebujesz?

Skye Moench, profesjonalna triathlonistka i młoda mama, przyznaje, że funkcje monitorowania snu i drzemek należą do jej ulubionych. Synchronizacja danych z aplikacją Garmin Connect pozwala jej lepiej kontrolować, ile czasu naprawdę poświęca na odpoczynek. Nawet gdy dostosowuje się do nieregularnego harmonogramu dnia noworodka.

Kiedy śpię wystarczająco długo, czuję się znacznie lepiej i mogę trenować na wyższym poziomie. To nie tylko poprawia moje samopoczucie teraz, ale także pomaga mi przygotować się do przyszłych startów - mówi Moench.

Jakość snu - jak wypadasz na tle innych?

Ocena jakości snu Garmin mieści się w skali od 0 do 100 i może należeć do jednej z czterech kategorii.

  • Doskonały: 90-100
  • Dobry: 80-89
  • Średni: 60-79
  • Słaby: 0-59

Niestety, tylko 7% użytkowników Garmin osiąga doskonałą jakość snu. 31% może pochwalić się dobrym wynikiem, natomiast 43% śpi na poziomie średnim. Najgorzej wypada 19% użytkowników, których wynik spada poniżej 60 punktów. Jeśli należysz do tej grupy powinieneś pomyśleć o zmianie nawyków i poprawie jakości odpoczynku.

Modele, takie jak Venu 3Fenix 8 czy Forerunner 265 oferują nie tylko monitoring snu. Dostarczają również wskazówek, jak go poprawić. Spersonalizowane rekomendacje asystenta snu, pomogą Ci lepiej spać i budzić się wypoczętym.

Czy dłuższy sen oznacza lepszy wynik?

Od lat słyszymy, że 8 godzin snu to złoty standard i dane Garmin to potwierdzają. Istnieje wyraźna korelacja między długością snu a jego jakością, ale tylko do pewnego momentu.

Najlepsze wyniki uzyskują użytkownicy, którzy śpią od 8 do 8,5 godziny, ich średni wynik snu to 78 punktów. Natomiast Ci, którzy śpią zaledwie 4 godziny, osiągają przeciętnie tylko 35 punktów. To wyraźnie pokazuje, jak duży wpływ na regenerację ma odpowiednia długość odpoczynku.

Nie zawsze jednak więcej znaczy lepiej. Osoby, które próbują nadrobić zaległości i śpią 12 godzin lub dłużej, osiągają średnio zaledwie 64 punkty. To sugeruje, że jakość snu nie zależy wyłącznie od jego długości, liczy się również jego struktura i fazy regeneracji.

Sprawdź także: Jak działa funkcja Body Battery?

Profesjonalna kolarka Isabel King określa sen jako swoją supermoc. Wynik snu i Body Battery to pierwsze rzeczy, które sprawdzam po przebudzeniu - mówi King. Dzięki temu wiem, kiedy mogę mocniej trenować, a kiedy lepiej zrobić dzień odpoczynku.

Funkcja Body Battery monitoruje poziom energii organizmu, aby określić, ile masz jeszcze „paliwa w baku”. A jak pokazują dane - dobry sen to najlepszy sposób na jego skuteczne uzupełnienie.

Ile naprawdę śpimy? Dane Garmin w skali globalnej

Większość użytkowników Garmin śpi od 7 do 9 godzin każdej nocy, co potwierdza, że to optymalna długość odpoczynku. Jednak potrzeby snu są różne i zależą od wieku, poziomu aktywności i stylu życia. Asystent snu pomaga określić idealny czas snu, analizując wiek, codzienną oraz długoterminową aktywność, historię snu, drzemki oraz zmienność tętna (HRV). Dzięki temu użytkownicy mogą lepiej dostosować swój harmonogram odpoczynku.

Jak wiek wpływa na jakość snu?

Z wiekiem jakość snu spada. Osoby w wieku 21-30 lat osiągają średni wynik 74 punkty. Natomiast użytkownicy powyżej 70 roku życia mają średnio 68 punktów. Dobrą wiadomością jest to, że w każdej grupie wiekowej wynik snu poprawił się względem poprzedniego roku. Co ciekawe, największy 5-punktowy wzrost, zanotowały właśnie osoby powyżej 70 roku życia.

Kto śpi najlepiej na świecie?

Masz wrażenie, że Twój sen mógłby być lepszy? Być może warto czerpać inspirację od krajów, w których użytkownicy Garmin osiągają najwyższe wyniki snu. Islandia i Finlandia to liderzy w tej kategorii. Mieszkańcy tych krajów notują bowiem najwyższe średnie wyniki snu.

Lepszy sen, lepszy dzień - zadbaj o regenerację z Garmin!

Sen to fundament zdrowia, regeneracji i efektywnego treningu. Dane Garmin jasno pokazują, że jakość snu użytkowników poprawiła się w ostatnim roku. Jednak wiele osób nadal powinna pracować nad swoim odpoczynkiem. Należy również pamiętać, że nie zawsze dłuższy sen oznacza lepszą regenerację.

Sprawdź: Czy zegarek Garmin potrafi przewidzieć chorobę?

Modele Venu 3, Fenix 8 czy Forerunner 265 oferują zaawansowane monitorowanie snu, analizując tętno, jego zmienność (HRV) oraz fazy snu. Dzięki temu użytkownicy otrzymują spersonalizowane wskazówki, które pomagają poprawić nawyki związane z odpoczynkiem. Dodatkowo funkcja Body Battery pozwala kontrolować poziom energii i lepiej planować aktywność w ciągu dnia.

Jeśli chcesz zadbać o lepszy sen i poprawić swoją regenerację, wybierz zegarek Garmin z zaawansowanym monitoringiem snu. Sprawdź dostępne modele w sklepie TRIGAR i przekonaj się, jak technologia może pomóc Ci budzić się bardziej wypoczętym każdego dnia!

Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium